Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Każdorazowa zmiana wymaga restartu usługi, dlatego system nie pozwoli na ponowne uruchomienie w przypadku, gdy popełniliśmy błąd podczas zapisywania konfiguracji.

Aby monitorować zdalne systemy (Linux, Windows), oprócz odpowiedniego pluginu po stronie Nagiosa, niezbędne jest uruchomienie agenta po stronie systemu monitorowanego, który umożliwi dostęp do zasobów (procesor, pamięć oraz dyski). Dla systemów Windows jest to NSClient++, dla systemów linuksowych - dodatek NRPE.

Polecamy Zarządzanie logami może być łatwe

Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

ActiveXperts Network Monitor Manager odpowiada m.in. za konfigurację aplikacji i monitorowanych elementów

Nagios umożliwia obsługę incydentów za pomocą alertów, które są generowane każdorazowo po przekroczeniu zakładanych w konfiguracji wartości. Standardowo alerty są wysyłane drogą e-mailową. Ponadto, można wysłać SMS-a lub uruchomić wcześniej zdefiniowany skrypt.

System, oprócz usługi monitorowania zasobów, oferuje webowy interfejs, gdzie na bieżąco możemy podejrzeć aktualny status pracy urządzeń i usług. Mamy również wgląd w historię powiadomień i problemów. Istnieje także możliwość zdefiniowania zaplanowanej niedostępności usług, jeśli chcemy wyłączyć alerty na czas konserwacji lub aktualizacji systemów.

Poza interfejsem dostępnym przez przeglądarkę, dostępne są również dodatki do aplikacji (np. Firefox), które wyświetlają aktualne statusy monitorowanych urządzeń na komputerze nie będącym serwerem, co jest bardzo wygodne, gdyż nie zmusza nas do zaglądania w okno przeglądarki. Dodatkowo, ze strony projektu (www.nagios.org) można ściągnąć aplikacje na urządzenia mobilne, które pozwolą łączyć się z serwerem Nagiosa i mieć podgląd na monitorowane zasoby z telefonu lub tabletu.

Sam Nagios Core jest darmowy na podstawie licencji GNU, jednak dostępna jest również wersja komercyjna Nagios XI (koszt licencji dla 50 urządzeń to ok. 1295 USD), która dodatkowo oferuje lepsze dostosowanie interfejsu oraz łatwiejszy dostęp do wsparcia ze strony twórców systemu.

Network ActiveXperts - zaawansowany monitoring sieci

Komercyjny ActiveXperts Network Monitor jest zaawansowanym monitorem sieciowym, pozwalającym na kontrolowanie praktycznie wszystkich elementów infrastruktury: sieci LAN, WAN, serwerów, stacji roboczych i urządzeń IP. Głównym zadaniem aplikacji jest zminimalizowanie przestojów systemów pracujących w ramach infrastruktury IT poprzez wykrywanie oraz automatyczną próbę rozwiązania problemów.

Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Zenoss Core monitoruje na bieżąco stanu całego systemu, jego wydajność i dostępność poszczególnych hostów i usług

ActiveXperts Network Monitor jest produktem przeznaczonym do instalacji na systemach Microsoft (obecnie Windows 2008/Vista/2003/XP/2000). Do swojego działania i monitoringu zdalnych urządzeń i systemów nie używa agentów, korzysta jedynie z protokołów i warstw aplikacji systemu operacyjnego, pozwalających na bezproblemowe, zdalne podłączanie się programu.

Program nie jest wymagający, jeżeli chodzi o konfigurację sprzętową potrzebną do uruchomienia. Dla sprzętu z Windows XP (x86) minimum to: procesor 233 MHz ze 128 MB pamięci RAM i 500 MB dysku twardego, a dla systemu Windows 2008 (x64) odpowiednio: 1,4 GHz, 1 GB RAM oraz 1 GB dysku twardego.

W skład Network Monitor wchodzi kilka komponentów, które są odpowiedzialne za wszystkie aspekty działania aplikacji. Obok najważniejszego z nich - głównego serwisu monitorującego, mamy jeszcze, menedżera monitora sieciowego (ActiveXperts Network Monitor Manager) - odpowiadającego m.in. za konfigurację aplikacji i monitorowanych elementów, a także generator raportów, interfejs webowy wraz konfiguratorem.


TOP 200