Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Wdrażanie technik wirtualizacyjnych, konieczność redukowania kosztów oraz zwiększania elastyczności systemów - te tendencje w świecie IT sprawiają, że jeszcze bardziej wzrasta znaczenie monitoringu infrastruktury fizycznej, odgrywającego kluczową rolę w utrzymaniu ciągłości pracy systemów informatycznych w firmie. Z pomocą przychodzą tu zarówno bezpłatne, jak i komercyjne narzędzia. Prezentujemy kilka z nich.

W pracy każdego administratora przychodzi taki moment, w którym nie wystarcza już zwykłe przeglądanie logów serwerów, sprawdzanie dostępności urządzeń sieciowych czy nadzorowanie infrastruktury wirtualnej. Chcąc zautomatyzować codzienne czynności administracyjne, na które jest coraz mniej czasu, oraz posiąść kompleksową wiedzę na temat nadzorowanego środowiska - warto wdrożyć system monitorowania infrastruktury IT.

Polecamy Narzędzia do zarządzania sieciami

Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Nagios Core: stan hostów z usługami

Obecnie wielu producentów oferuje mniej lub bardziej funkcjonalne narzędzia służące do sprawdzania poprawności działania środowiska informatycznego. Oprócz produktów komercyjnych mamy do wyboru również bezpłatne narzędzia, które pod względem oferowanych możliwości wcale nie ustępują tym pierwszym. Różnica między nimi w głównej mierze polega na wsparciu ze strony producenta, dostosowaniu produktu do łatwiejszego wdrożenia oraz funkcjonalności interfejsu służącego do obsługi i zarządzania.

W przypadku bezpłatnych rozwiązań administrator jest zdany głównie na własne umiejętności: począwszy od instalacji, przez konfigurację, po obsługę. Pozostaje wtedy dokładne zapoznanie się z informacjami dostępnymi na stronach projektów, przeglądanie forów poświęconych konkretnym narzędziom oraz wsparcie ze strony bardziej doświadczonych użytkowników w pracy z danym systemem.

Nagios - standard w monitorowaniu infrastruktury IT

Jednym z najbardziej znanych i polecanych systemów do monitorowania jest Nagios.

Jest to produkt open source służący do monitorowania sieci, systemów i aplikacji. Dzięki swojej unikalnej architekturze, umożliwia monitorowanie niemalże każdego systemu i urządzenia, w tym m.in.: Windows, Unix, Linux, Mac OS X, routerów, przełączników, firewalli, drukarek, usług i aplikacji. Dlatego też jest uważany za standard w monitorowaniu infrastruktury IT.

Darmowe i komercyjne narzędzia do monitoringu infrastruktury IT

Nagios Core: stan usług w podziale na hosty

Nagios Core został pierwotnie zaprojektowany do pracy z Linuksem, chociaż bez problemów powinien działać pod kontrolą większości systemów uniksowych. Za pomocą Nagios można przede wszystkim monitorować podstawowe parametry związane z infrastrukturą IT i dostępnością urządzeń i serwisów. Obsługuje on m.in. protokoły: SMTP, POP3, HTTP, NNTP, PING. Bez problemu może sprawdzać parametry serwera, takie jak: obciążenie procesora, zajętość pamięci oraz dysków. Dodatkowo użytkownik jest w stanie zdefiniować własne parametry, które chciałby mieć pod kontrolą.

Do uruchomienia Nagiosa wystarczy system Linux z zainstalowanym serwerem WWW (preferowany Apache), do tego przydatny będzie kompilator języka C oraz biblioteka graficzna GD. Natomiast sama konfiguracja opiera się głównie na plikach tekstowych, gdzie użytkownik definiuje monitorowane urządzenia, serwisy oraz odbiorców powiadomień o zdarzeniach. Rozpoczynając konfigurację, można skorzystać z szablonów, które w przystępny sposób pokazują, jak należy definiować niezbędne wpisy. Aby niepotrzebnie nie tracić czasu na żmudne wpisywanie kolejnych urządzeń, na których sprawdzamy te same parametry, można je łatwo pogrupować, co oprócz wygody pozwala na zachowanie porządku w plikach konfiguracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200