Dane w każdym miejscu

Z Internetu można korzystać w każdym zakątku Polski, gdzie sięga telefonia komórkowa.

Z u można korzystać w każdym zakątku Polski, gdzie sięga telefonia komórkowa.

Telefon komórkowy możemy podłączyć do komputera przenośnego i stacjonarnego. Podłączenie to można zrealizować dzięki karcie PCMCIA, poprzez IrDA (podczerwień), port szeregowy RS232 czy też stosując kartę Phone Card, czyli telefon na karcie PCMCIA. Rozwiązaniem uniwersalnym jest Nokia9000 Communicator. Istotnym czynnikiem wyboru konkretnego rozwiązania jest cena zestawu:

Do wyboru, do koloru

1. Telefon + karta PCMCIA Na rynku polskim można bez problemu nabyć kartę do najpopularniejszych telefonów (Nokia, Ericsson, Motorola czy Panasonic). Cena karty to ok. 1200 zł. Można także nabyć kartę, którą jednocześnie wykorzystuje się jako modem: GSM, do zwykłej linii analogowej, ISDN czy kartę sieciową. Cena karty wynosi ponad 1700 zł. Jeżeli ktoś dużo podróżuje, to takie rozwiązanie będzie w pełni uniwersalne. Karty są przeznaczone przede wszystkim do , wyposażono je bowiem w odpowiednie gniazdo PCMCIA.

2. Telefon podłączony do komputera poprzez port RS232, np. Nokia Cellular Data Suite (NCDS). To popularne rozwiązanie, głównie ze względu na cenę. Koszt odpowiedniego kabelka - podłączanego z jednej strony do telefonu, z drugiej do komputera (zarówno przenośnego, jak i stacjonarnego) - wraz z oprogramowaniem to 500-800 zł. W ten sposób można podłączyć telefony np. Nokia (51xx, 61xx, 3110 czy 8110) oraz Panasonic (G450, G520,G600). Przed zakupem innych telefonów należy upewnić się, czy można je podłączyć do komputera.

3. Telefon wyposażony w złącze na podczerwień - Nokia 61xx czy 8810 lub Ericsson 888. W komputerze także musi być identyczne złącze. Nie jest już wtedy potrzebny kabel, co znacznie ułatwia pracę.

4. Nokia Card Phone czy Ericsson Mobile Office GC25, czyli telefon na karcie PCMCIA, w której instaluje się naszą kartę SIM. Po umieszczeniu telefonu w notebooku można prowadzić rozmowy, realizować transmisję danych i faksów. Koszt karty to ok. 3000 zł. Instalacja karty i oprogramowania jest łatwa i użytkownik bez problemu wykona ją samodzielnie. Problemem może być zakup karty. Oferuje ją niewielu dilerów i specjalistyczne firmy, zajmujące się usługami dodanymi.

5. Nokia 9000 Communicator, czyli wszystko w jednym. W module internetowym znajdziemy obsługę WWW, e-mail, telnet czy terminala.

Telefony, np. w promocjach, można aktualnie nabyć po przystępnych cenach - np. Nokia 5110/5130 kosztuje ok. 500 zł z VAT wraz z aktywacją. Przy zakupie telefonu trzeba się jednak upewnić, czy może on realizować połączenia transmisji danych i faksów, a także zorientować się, w jaki sposób jest on podłączany do komputera, gdyż dla większości użytkowników funkcjonalność karty PCMCIA nie różni się niczym od zastosowania interfejsu RS232, a jest rozwiązaniem droższym.

Usługi operatora, czyli co należy wykupić, aby łączyć się z Internetem?

Są to usługi dodane. Ich aktywowanie jest odpłatne i są uruchamiane na żądanie abonenta. Chcąc nawiązać połączenie z Internetem, wystarczy aktywować usługę "transmisja danych bez dodatkowego numeru", dodatkowy numer służy bowiem do przyjmowania połączeń transmisji danych inicjowanej przez inną osobę. Należy zwrócić uwagę, czy operator ma własny numer dostępowy do Internetu i jakie są koszty połączeń z tym numerem.

Idea Centertel to pierwszy operator telefonii komórkowej, który uruchomił własny numer dostępowy do Internetu (działał on od komercyjnego uruchomienia sieci). Połączenia transmisji danych czy faksów nie wchodzą w pakiet bezpłatnych połączeń, za każde z połączeń trzeba zapłacić.

Przed kilkoma miesiącami PlusGSM uruchomił usługę 3-2-1 Internet. Dla użytkownika własny numer dostępowy operatora oznacza wygodę i korzystne ceny połączeń z Internetem, nie zależą one bowiem od planu taryfowego klienta. W PlusGSM zapłata za minutę wynosi 0,55 zł poza godzinami szczytu i 0,79 zł/min w szczycie. W Idei zapłacimy 0,65 zł/min bez względu na porę połączenia. W ofercie Ery GSM aktywacja usługi i abonament miesięczny zawierają możliwość wykonywania oraz odbioru połączeń transmisji danych i faksów z dodatkowymi numerami. Poważnym ograniczeniem jest natomiast brak numeru dostępowego.


TOP 200