Dane w każdym miejscu

Usługi transmisji danych i faksów są usługami specjalistycznymi. Zatem przed zakupem należy upewnić się, czy punkt sprzedaży będzie mógł pomóc w konfiguracji telefonu i komputera. Istotna jest także pomoc przy rozwiązywaniu problemów pojawiających się w czasie eksploatacji. Doświadczenia wskazują, że dział obsługi klienta nie zawsze udziela tego typu pomocy. Takich problemów nie można rozwiązać na odległość, a często poziom wiedzy konsultantów na temat usług dodanych pozostawia jeszcze wiele do życzenia.

Lepiej bliżej

Niestety, nie z każdego miejsca można uzyskać połączenie transmisji danych. Łącze radiowe musi być wysokiej jakości. Poziom sygnału ma ścisły wpływ na prędkość transmisji. Jeśli sygnał będzie za słaby, nie uda się połączyć z Internetem. W połączeniach głosowych można zauważyć spadek jakości dźwięku wraz ze zmniejszaniem jakości łącza radiowego. Wynika to ze sposobu transmisji telefonÖBTS (stacja bazowa). W połączeniach głosowych jedynie obniży się jakość przekazywanego dźwięku. W przypadku transmisji danych parametry łącza radiowego mają podstawowe znaczenie. Jeśli bowiem np. z domu można realizować połączenia głosowe, nie oznacza to, iż istnieje możliwość łączenia się z Internetem czy wysyłania faksów za pośrednictwem sieci komórkowej. Gorsze parametry łącza radiowego oznaczają mniejszą prędkość transmisji i większy pobór mocy przez telefon.

Obecnie maksymalna prędkość transmisji (bez kompresji) wynosi 9600 b/s. Wynika to z faktu, iż telefon (stacja ruchoma - MS) wykorzystuje jedną szczelinę czasową (time slot). Nokia zaprezentowała możliwość uzyskania prędkości 14 400 b/s w jednym time slot, jak również możliwość przydzielenia jednej stacji MS do czterech szczelin czasowych, aż do uzyskania prędkości maksymalnej 57 600 b/s. Zwiększenie prędkości transmisji danych wymagałoby zmiany oprogramowania centrali operatora, bez konieczności wymiany stacji bazowych BTS czy ich sterowników BSC. Przydzielanie kilku time slot odbywałoby się dokładnie, tak jak w przypadku telefonii ISDN (jeden kanał B to 64 kb/s, każdy następny kanał B to dodatkowe 64 kb/s, lecz za każdy wykorzystany kanał transmisyjny operator nalicza opłatę).

Ograniczenia

Obecnie żaden operator telefonii komórkowej w Polsce nie planuje zwiększenia prędkości transmisji danych w swojej sieci, aczkolwiek istnieją ku temu możliwości techniczne. Nokia np. produkuje nie tylko telefony komórkowe, również sprzęt dla operatorów telekomunikacyjnych i jest generalnym dostawcą infrastruktury technicznej dla Polkomtel SA, operatora sieci PlusGSM.

<hr size=1 noshade>Marek Kocjan jest specjalistą ds. marketingu i sprzedaży w Liberty Poland SA.


TOP 200