DSL: dostęp coraz szerszy

Pewnej ewolucji podlega również standard VDSL (standaryzacją zajmuje się grupa robocza T1E1.4). Początkowo zapewniał on w kierunku użytkownika maksymalne pasmo 10 Mb/s, a obecnie 52 Mb/s (jest to w tej chwili największa przepływność w serii xDSL). Oczywiście, w przypadku VDSL maksymalne odległości abonenta od centrali są znacznie mniejsze niż dla ADSL.

W dziedzinie szybkich łączy xDSL pewnym novum jest również standard SHDSL - specyfikacja dwużyłowej wersji HDSL (standard ITU-T G.991.2). SHDSL jest systemem symetrycznym i zapewnia 2,3 Mb/s w obie strony, szybkość ok. trzykrotnie większą w porównaniu z HDSL2 i HDSL4.

Modyfikacje dotyczą również zasięgu. SHDSL pozwala na zwiększenie (w stosunku do HDSL) zasięgu o ok. 20Đ30% przy tych samych szybkościach transmisji. Zastosowano tu sprawdzoną w ISDN technikę modulacji 2B1Q (2 Binary 1 Quaternary). Zaletą SHDSL jest również spektralna kompatybilność z ADSL, dlatego usługi SHDSL można mieszać z ADSL, używając tych samych przewodów. Rozwiązania SHDSL są przeznaczone dla małych i średnich firm (będzie możliwe korzystanie z szybszej transmisji przy mniejszych kosztach).

Więcej usług

Dziś xDSL staje się podstawą do budowy bardziej zaawansowanych usług telekomunikacyjnych. Operatorzy wciąż aktualizują oferty w zakresie dostępu szerokopasmowego, integrując usługi głosowe i transmisję danych w ramach tej samej infrastruktury sieci dostępowej. Pojawiają się również usługi dodane, takie jak pakiety bezpieczeństwa (e-security), tworzące podstawowy profil bezpieczeństwa użytkownika. Tego typu zabezpieczenia bronią przed atakami, takimi jak: zalewanie portów niepożądanymi pakietami (np. ICMP), wysyłanie pakietów z adresem źródłowym identycznym z adresem przeznaczenia, skanowanie portów.

Usługi oparte na xDSL są również dostępne na rynku polskim. Dostęp przy wykorzystaniu ADSL jest oferowany w ramach usług Neostrada Plus (512 kb/s przy interakcji 128 kb/s) oraz Dostęp do Internetu DSL, świadczonych przez TP. Pod względem instalowanego sprzętu wymagania są zbliżone do rozwiązań SDI (Szybki Dostęp do Internetu) zarówno po stronie centrali, jak i abonenta są instalowane specjalne moduły umożliwiające realizację transmisji. Specjalną funkcję spełniają rozdzielacze sygnału głosowego od transmisji danych. W centrali obsługę linii dostępowych wykonuje specjalny moduł DSLAM (DSL Access Multiplexer) moduł koncentrujący.

Systemy dostępowe xDSL umożliwiają wprowadzanie bardziej elastycznych mechanizmów regulacji rynku telekomunikacji, czego doskonałym przykładem jest bitstream access. Usługa ta pozwala na udostępnienie infrastruktury sieci dostępowej na poziomie modułów koncentrujących (DSLAM) w celu umożliwienia świadczenia usług szerokopasmowego dostępu przez operatorów mających wyłącznie sieć szkieletową. W przyszłości można więc oczekiwać pełnej elastyczności w zakresie usług (teoretycznie można sobie wyobrazić sytuację, w której na bazie tej samej pętli abonenckiej korzystamy z różnych usług różnych operatorów).

Jaka przyszłość?

Można powiedzieć, że technologia xDSL była i jest przełomowa w epoce tak silnego zapotrzebowania na szerokopasmowy dostęp do Internetu. Od czasu stworzenia koncepcji tego rozwiązania do dziś wiele się zmieniło, a kolejne specyfikacje standardów dla xDSL wciąż rozszerzają możliwości. I choć z technicznego punktu widzenia nie jest już możliwe dalsze zwiększanie przepustowości (a jeśli, to w bardzo ograniczonym zakresie), to raczej trudno oczekiwać, że zainteresowanie tą formą dostępu zmaleje. Liczba zainstalowanych na świecie pętli abonenckich raczej przesądza sprawę. xDSL jest skazana na sukces.

RafaŁ Sobiczewski, konsultant ds. rozwoju strategicznego Lucent Technologies Poland:

Ubiegły rok dla Lucent Technologies to przede wszystkim okres rozwiązań dostępu szerokopasmowego xDSL. Usługi taniego, stałego i szybkiego dostępu do Internetu z wykorzystaniem tej technologii stają się coraz bardziej powszechne, zarówno wśród klientów domowych, jak i biznesowych. Lucent aktywnie wspierał swoich klientów w budowie sieci dostępowych na całym świecie także w Polsce z Telekomunikacją Polską wdrażając koncentratory DSL z rodziny Stinger i uniwersalne systemy dostępowe AnyMedia. Mamy nadzieję, że bliska współpraca z operatorami pozwoli w najbliższych latach wzbogacić usługi dostępu szerokopasmowego w nowe aplikacje multimedialne, takie jak telewizja cyfrowa, wideo na żądanie, nowoczesne usługi telefoniczne itp. Bardzo duże ożywienie zaobserwowaliśmy w dziedzinie rozwiązań związanych z bezpieczeństwem sieci. Mające miejsce w ciągu ostatniego roku fale ataków robaków internetowych wykazały, jak wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo i ciągłość pracy systemów teleinformatycznych. Z tego powodu dużym sukcesem cieszyły się kompleksowe rozwiązania VPN Firewall, obejmujące zapory, będące równocześnie bramami VPN, zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem, klientów zdalnego dostępu oraz systemy proxy, kontroli dostępu do treści i antywirusowe.

Robert Bodarenko, dyrektor sprzedaży Siemens ICN TS:

Siemens powiększył w tym roku rodzinę produktów do świadczenia usług szerokopasmowej transmisji DSL. Największym naszym odbiorcą w tym roku była Telekomunikacja Polska, z którą kontynuujemy budowę szerokopasmowej sieci dostępowej w ramach projektu Neostrada. Szerokopasmowe wyposażenie abonenckie (półki UMX MS) systemu FastLink instalowane w tym roku znacznie rozszerzyło zakres dostępności usług Neostrada Plus i Internet DSL. Rozwiązania DSL cieszą się też zainteresowaniem ze strony operatorów alternatywnych. Jeden z nich jako pierwszy na rynku oferuje swoim klientom łącza SHDSL oparte na naszym sprzęcie. Z innymi operatorami również zawarliśmy umowy, np. zaoferowaliśmy system dostępowy FastLink wyposażony m. in. w szerokopasmowe półki abonenckie UMX.


TOP 200