DARWIN’2019 – cyfrowa rebelia biznesu uniezależniającego się od IT

Czym jest demokratyzacja automatyzacji robotyzacji procesów biznesowych i jakie ma ona konsekwencje dla tworzenia innowacji cyfrowych to temat seminarium DARWIN’2019, które odbędzie się 4 lipca w Warszawie na terenie SGH.

Kevin Kelly, autor szeregu książek (m.in. wydanej ostatnio pozycji „Nieuniknione. Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość”) stwierdził: „bogactwo w nowej epoce płynie wprost z innowacji, a nie optymalizacji. Czyli bogactwa nie zdobywa się dziś przez doskonalenie tego, co jest znane, ale przez niedoskonałe wykorzystywanie tego, co nieznane”.

Coraz więcej polskich firm zaczyna doceniać wartość tych słów i podejmuje prace m.in. na rzecz zastosowania metod i narzędzi zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych. Przy czym istotną nowością jest wdrażanie tego podejścia oddolnie – nie przez działy IT, lecz jednostki biznesowe. Trend ten określany jest mianem demokratyzacji automatyzacji i robotyzacji.

Zobacz również:

Uważa się, że postępująca demokratyzacja automatyzacji i robotyzacji przełoży się na wzrost kreatywności wśród pracowników biznesowych, a tym samym przyczyni się do współtworzenia przez nich innowacji cyfrowych. Niektórzy wręcz wieszczą, że demokratyzacja automatyzacji i robotyzacji przyczyni się do rozpoczęcia cyfrowej rebelii biznesu i znacznego uniezależnienia się od IT

Myśl ta zostanie rozwinięta podczas seminarium DARWIN’2019, które odbędzie się 4 lipca w Warszawie na terenie kampusu SGH. Jak mówi prof. Andrzej Sobczak, Kierownik Zakładu Zarządzania IT na SGH i pomysłodawca wydarzenia słowo DARWIN ma dwa znaczenia. Z jednej strony jest to akronim od pełnej nazw seminarium – tj.: „Demokratyzacja Automatyzacji i Robotyzacji Procesów Biznesowych W Kreowaniu i Absorpcji Innowacji Cyfrowych”. Jednocześnie zauważa on, że w ten sposób nawiązujemy do Karola Darwina, którego prace stanowiły fundament współczesnej teorii ewolucji. Organizatorzy uważają bowiem, że na wzór organizmów żywych - także firmy i ich pracowników czeka proces stopniowego ewolucji - w stronę coraz bardziej "scyfryzowanych bytów".

Oczywiście nie wszystkie systemy informatyczne są możliwe do wytworzenia tym podejściem (wręcz nie powinny być tworzone) - ale uważa się, że obecne na rynku są już narzędzia z tego obszaru (działające również w chmurze) pozwalają biznesowi na kreowanie bardzo ciekawych rozwiązań. Przy czym są to nie tylko rozwiązania RPA (Robotic Process Automation), ale także Low-Code oraz No-Code. Istotne jest także wypracowanie zasad współpracy z działami IT, które nie muszą entuzjastycznie podchodzić do tego modelu dostarczania rozwiązań informatycznych. Z drugiej strony okazuje się, że IT nie realizuje oczekiwań biznesu i często staje się wąskim gardłem w transformacji cyfrowej (dowodem na to są powoływane często zespoły ds. digital, lub wręcz członkowie zarządu ds digital transformation poza tradycyjnymi strukturami IT).

Dlatego podczas seminarium przedstawione będą aspekty organizacyjne, kompetencyjne i narzędziowe demokratyzacji automatyzacji i robotyzacji.

Wśród prelegentów konferencji znajdują się m.in. przedstawiciele takich firm jak: Alior Bank, Arla Foods, Aviva, Eurobank, Link4, Orange, Volvo.

Głównymi odbiorcami seminarium są pracownicy komórek biznesowych, działów zajmujących się innowacjami oraz departamentów HR. Pierwszym dwom grupom chcemy pokazać, że szczególnie narzędzia RPA, Low-Code, No-Code służą nie tylko cięciu kosztów (redukcji FTE), ale także pozwalają na kreowanie nowych możliwości biznesowych. Pracownikom HR chcemy zaś zwrócić uwagę na konieczność rozwoju kompetencji cyfrowych wśród pracowników biznesowych z ich firm.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie https://robonomika.pl/darwin.

Patronem merytorycznym seminarium jest Fundacja „Digital Poland”, a Computerworld IDG patronem medialnym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200