Czy porozumienie EMC-Lenovo zmieni obraz rynku?

Widać już konkretne efekty zawartego w sierpniu 2012 roku strategicznego porozumienia między EMC i Lenovo. W listopadzie 2012 Lenovo utworzyło nowy dział firmy - Lenovo Enterprise Product Group, a na początku stycznia br. powstało joint venture: LenovoEMC.

LenovoEMC ma być producentem pamięci NAS wykorzystującym technologie opracowane przez Iomega, firmę kilka lat temu przejętą przez EMC, której marka do tej pory jest wykorzystywana do oznaczania pamięci masowych przeznaczonych na rynek MSP oraz konsumencki. Większościowy udział w joint-venture ma Lenovo, a więc EMC zrezygnowała z pełnej kontroli nad tą firmą, jak można się domyślać, na rzecz potencjalnego wzrostu zysków związanych z masową sprzedażą pamięci NAS na ogromnym i szybko rosnącym rynku chińskim. Produkty LenovoEMC będą początkowo oferowane tylko w Chinach. W ramach porozumienia, w najbliższym czasie Lenovo będzie też sprzedawać pamięci NAS oferowane obecnie przez Iomega.

Można przypomnieć, że Iomega zaczynała jako producent małych pamięci NAS przeznaczonych głównie na rynek konsumencki, ale z czasem oferta firmy została rozszerzona o stelażowe urządzenia NAS wyposażone w 12 dysków zapewniających całkowita pojemność do 48 TB, a więc pamięci mogące znaleźć zastosowanie również w średniej wielkości przedsiębiorstwach. Po przejęciu przez EMC, Iomega do tej pory działała jako względnie niezależny oddział koncentrujący się na rynku konsumenckim i MSP. Ze swej strony EMC wzbogaciła ofertę Iomega przede wszystkim o elementy zaawansowanego oprogramowania do zarządzania pamięciami masowymi takiego, jak system operacyjny EMC LifeLine wyposażony w funkcje powiadamiania o stanie systemu przy wykorzystaniu protokołu SNMP lub sterowania szybkością obrotów dysków w zależności od bieżącego obciążenia.

Zobacz również:

  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Polecamy Rodzaje pamięci masowych

Dla EMC, wciąż największego producenta systemów pamięci masowej, produkty Iomega wytwarzane przy znacznie mniejszych marżach niż rozwiązania klasy korporacyjnej, są dodatkowym i względnie mało znaczącym elementem przychodów. Porozumienie z Lenovo może zwiększyć zarówno obroty, jak i zwiększyć konkurencyjność Iomega-EMC w tym segmencie rynku.

Najpierw PC, teraz kolej na serwery

Ale pamięci NAS to tylko element biznesowych planów EMC. Zawarta w sierpniu 2012 umowa z Lenovo dotyczy też współpracy w zakresie opracowywania nowych konstrukcji serwerów, a także sprzedaży serwerów, pamięci masowych, a także zintegrowanych urządzeń appliance wykorzystujących serwery Lenovo i pamięci EMC.

EMC chce wspomóc i przyspieszyć rozwój technologii serwerowych opracowywanych przez chińskiego producenta. W ten sposób, choć wykorzystując nieco innym model biznesowy, EMC może wkrótce dołączyć do innych korporacji, jak Cisco, Dell, HP, IBM, Oracle, które zdecydowały się na rozwijanie oferty własnych zintegrowanych systemów dla centrów danych. Bo dotychczas firma koncentrowała się na porozumieniach partnerskich uzupełniając systemy innych producentów o własne pamięci masowe. Była to na przykład umowa z Dellem, która jednak straciła na znaczeniu, gdy producent ten przejął firmy Equallogic i Compellent decydując się na inwestycję we własne systemy pamięci masowych. Drugim ważnym porozumieniem jest Virtual Computing Environment - VCE (VMware, Cisco, EMC), czyli opracowane i oferowane wspólnie przez tych producentów zintegrowane rozwiązania VBlock dla centrów danych wykorzystujące serwery i urządzenia sieciowe Cisco (UCS), oprogramowanie VMware i pamięci masowe EMC. Również w tym wypadku trwałość tego aliansu może być ograniczona czego sygnałem jest przejęcie w 2012 roku przez VMware firmy Nicira specjalizującej się w rozwijaniu technologii SDN - sieci sterowanych programowo, które można uważać za konkurencję w stosunku do rozwiązań oferowanych przez Cisco.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200