Czy iPhone 13 Pro to dobry telefon do pracy?

Apple iPhone 13 Pro kosztuje od 5199 zł. Czy warto wydać ponad 5 tys. zł na telefon? Szukamy uzasadnienia.

iPhone 13 Pro - dobry dla firm? / Fot. Apple.com

iPhone 13 Pro - dobry dla firm? / Fot. Apple.com

Smartfon iPhone 13 Pro to aktualizacja modelu iPhone 12 sprzed roku. Już teraz napiszemy: jeśli masz "12", nie ma sensu, aby decydować się na przesiadkę. Nowy iPhone to poniekąd więcej tego samego: wydajniejszy procesor, lepszy aparat, dłuższy czas pracy na baterii i większa pamięć masowa.

Nowy telefon Apple'a oferowany jest w czterech wariantach: iPhone 13, 13 mini, 13 Pro i 13 Pro Max. Jest kilka funkcji, które powinny spodobać się użytkownikom biznesowym, niemniej to bardziej ewolucja niż rewolucja.

Zobacz również:

  • Znamy zwycięzców tegorocznego rankingu App Store Awards
  • iPhone zdeklasował konkurencję - który model sprzedał się najlepiej?
  • iPhone 14 Pro Max jest nieco droższy w produkcji od 13 Pro Max

iPhone 13 Pro docenią osoby oczekujące bardzo wysokiej wydajności

Telefon działa superszybko za sprawą chipu A15 i pięciordzeniowego układu graficznego (modele Pro). Przekłada się to na większą wydajność, ale docenią to np. developerzy gier czy osoby, które muszą wykorzystywać bardzo obciążające aplikacje. Jeśli telefon służy głównie do przeglądania internetu, filmów i e-maila, A15 będzie się tutaj zdecydowanie marnować.

Sprawdź: E-Pacjent

Model iPhone 13 Pro, bo ten jest najczęściej zalecany dla użytkowników biznesowych, ma też ekran o jasności mas. 1000 nitów, jak również dynamiczne odświeżanie - do 120 Hz. Częstotliwość odświeżania określa, ile razy na sekundę ekran sam się odświeża. Im wyższa szybkość, tym bardziej płynny ruch pojawia się na ekranie. Kolejną kluczową zaletą jest mniejsze migotanie, co zmniejsza zmęczenie oczu. Warto dodać, że sam ekran ma przekątną 6,1 cala (2532 x 1170 pikseli).

iPhone 13 Pro świetny do pracy z wideo i zdjęciami

Kolejna zaleta telefonu Apple'a to oczywiście aparat, czy też - aparaty. W modelu 13 Pro mamy system aparatów 12 MP: z obiektywem szerokokątnym, ultraszerokokątnym i teleobiektywem. Do tego możemy liczyć na zoom optyczny, świetnej jakości portrety, w tym w trybie nocnym (skaner LiDAR), jak i optyczną stabilizację obrazu. Jeśli fotografia i wideo to nasza pasja, ale też praca, iPhone 13 Pro z pewnością spełni oczekiwania.

W przypadku wideo możemy liczyć na m.in. nagrywanie w 4K przy 60 kl./s, i to nawet w jakości HDR z Dolby Vision. Do tego Apple zapewnia stabilizację obrazu, która jest optyczna.

Zobacz: Języki programowania

Z drugiej strony, jeśli jednak nie wykorzystamy aparatu do celów zarobkowych, jak również nie jest nam potrzebna superwysoka wydajność, najnowszy iPhone 13 Pro będzie ciągle świetnym telefonem, niemniej o dużym niewykorzystanym potencjalne. I wtedy pojawia się pytanie: czy warto kupić? Fani marki pewnie i tak to zrobią, niemniej jeśli mamy go ocenić obiektywnie, to nasza rada brzmi ona: nie. Tak wysoka cena jest uzasadniona tylko wtedy, gdy faktycznie wykorzystamy możliwości tego sprzętu, a najlepiej jeśli będzie to również sprzęt, który pozwala nam generować dochód.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200