Czy Windows to już przeszłość

Sprzedaż systemów Windows rośnie znacznie wolniej niż przychody w innych działach Microsoftu. O wiele więcej korzyści przynosi sprzedaż oprogramowania biznesowego, takiego jak Office.

Microsoft przez lata tworzył i sprzedawał z sukcesem systemy operacyjne DOS i Windows. Obecna analiza perspektyw sprzedaży pokazuje, że rynek systemu operacyjnego Windows nie będzie już charakteryzował się silnym wzrostem. Problem ten wydaje się na tyle poważny, że nie wiadomo, jaką firmą będzie za kilka lat.

Ogólne przychody Microsoftu w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2012 były dobre. Odnotowano 7-proc. wzrost przychodów oraz 6-proc. wzrost dochodów w porównaniu do roku ubiegłego. Większość firm byłaby bardzo zadowolona z osiągnięcia takiego wyniku w trudnej sytuacji ekonomicznej wielu rynków. Gdy jednak przyjrzeć się dokładniej strukturze przychodów Microsoftu, widać, że dział związany z Windows nie może pochwalić się wzrostem sprzedaży. Dział Windows oraz Windows Live uzyskał w omawianym kwartale przychody na poziomie 4,87 mld USD - co przekłada się na niewielki wzrost, w wysokości 2% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Kryzys, tablety i urządzenia mobilne

Przyczyny obniżenia przychodów Microsoftu są oczywiste. Jedną z nich jest spowolnienie gospodarcze i wynikający z niego spadek sprzedaży nowych komputerów PC. Jest to jednak tylko jeden z elementów, i to nie najważniejszy. Znacznie większym problemem jest wzrost popularności tabletów i telefonów klasy smartfon, które przejmują część potrzeb, jakie dotąd zaspokajał rynek PC. Konkurencja ze strony urządzeń przenośnych innych niż laptopy z systemem Windows sprawia, że nawet w przypadku lepszych warunków ekonomicznych sprzedaż Windows najprawdopodobniej byłaby słaba. Kolejną przyczyną jest źle odbierane przez rynek, wymuszone wycofywanie najpopularniejszego systemu Windows XP, który miał być zastąpiony kłopotliwą Vistą. Zagranie to kładzie się cieniem na sprzedaż Windows 7 nawet dziś.

Biznes przynosi lepsze zyski, rozrywka - większy wzrost sprzedaży

Mimo słabej sprzedaży systemów Windows, Microsoft osiągnął dobre wyniki. Większość przychodów pochodzi z działów związanych z oprogramowaniem dla biznesu, takich jak Microsoft Business Division, odpowiadający za sprzedaż pakietu Office. Dział ten osiągnął przychody 5,62 mld USD, co w porównaniu do ubiegłego roku oznacza 8-proc. wzrost. Dział Server and Tools Division, odpowiedzialny m.in. za sprzedaż systemów serwerowych, osiągnął przychody rzędu 4,25 mld USD, a dynamika wzrostu przychodów znalazła się na poziomie 10% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.


TOP 200