Czego dusza zapragnie

Od kilku miesięcy oferta Fujitsu Siemens Computers Polska w zakresie serwerów jest wzbogacona w unixowe maszyny linii Primepower. W ofercie znajduje się już serwer z procesorem Itanium.

Od kilku miesięcy oferta Fujitsu Siemens Computers Polska w zakresie serwerów jest wzbogacona w unixowe maszyny linii Primepower. W ofercie znajduje się już serwer z procesorem Itanium.

W ofercie niemiecko-japońskiej spółki joint venture znalazły się najpopularniejsze serwerowe rozwiązania Siemensa i Fujitsu. Linie serwerów Primergy, opartych na układach Intela, oraz unixowych Primepower uzupełniają komputery mainframe, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego BS2000/OSD.

Itanium czeka na system

W czerwcu br. FSC zaprezentowała pierwsze komputery wyposażone w 64-bitowe procesory Itanium. Jednym z nich był serwer linii Primergy, oznaczony symbolem N4000. Według przedstawicieli FSC Polska, serwery Primergy N4000 są już dostępne na polskim rynku. Serwer N4000 znajduje się obecnie w laboratorium testowym Microsoft w Polsce, gdzie trwają testy zgodności z 64-bitowym systemem operacyjnym Windows XP. "Znów sprzęt wyprzedził oprogramowanie" - żartują przedstawiciele FSC. Testowana maszyna została wyposażona w 3 zasilacze, 2 procesory, taktowane zegarem o częstotliwości 733 MHz, oraz 2 dyski twarde o pojemności 18 GB. Komputer ma 1 GB pamięci operacyjnej typu DIMM. Maksymalnie Primergy N4000 może być wyposażony w 4 Itanium i 64 GB bezpośrednio adresowalnej pamięci operacyjnej.

"N4000 zapewnia doskonałą obsługę aplikacji bazodanowych, szybką analizę numeryczną dużych zestawów danych, np. do zastosowania przy tzw. inteligentnej analizie danych, oraz wysoki poziom niezawodności" - twierdzą przedstawiciele FSC. Wysoka wydajność tych serwerów w przetwarzaniu informacji na potrzeby systemów wspomagania procesów decyzyjnych czy informowania kierownictwa to przede wszystkim zasługa zastosowanej w procesorach Itanium architektury EPIC, umożliwiającej równoległe wykonywanie zadań zamiast ich podziału na sekwencje, tak jak w przypadku architektury CISC i RISC.

Dla dużych i małych

Serwery Primergy, oferowane przez FSC, podzielono na dwie grupy: workgroup (średniej klasy) oraz enterprise (najwydajniejsze).

Serwery średniej klasy to m.in. B210 i H200. Primergy B210 może być wyposażony w maksymalnie 2 procesory Pentium III, taktowane zegarem 866 MHz lub 1 GHz, a pamięć operacyjna może zostać rozszerzona do 4 GB. Według przedstawicieli firmy, jest on przeznaczony przede wszystkim do obsługi sieci w małych i średnich przedsię- biorstwach. Serwer jest dostarczany z oprogramowaniem ServerView, umożliwiającym monitorowanie serwera, sieci, systemu i aplikacji, prowadzenie statystyk serwisowych oraz drukowanie raportów awarii całego systemu, procesorów i pamięci.

Największy w klasie workgroup Primergy H200 może być również stosowany jako rozwiązanie dla dużych baz danych. Może działać z 2 procesorami Pentium III Xeon, taktowanymi z częstotliwością 1 GHz. Istnieje możliwość wyposażenia go w 12 dysków twardych i maksymalnie 4 GB pamięci operacyjnej.

Do serwerów klasy enterprise są zalicza-ne: H400, K400, N400 i N800. Największy z nich, N800, można wyposażyć maksymalnie w 8 procesorów Pentium III Xeon 700 MHz i 32 GB RAM. Zapewnia największą moc obliczeniową spośród oferowanych w serii Primergy. Jest przeznaczony w szczególności do pracy w dużych farmach serwerowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200