Czego dusza zapragnie

Przed kilkoma miesiącami linię Primergy uzupełniono małym, ekonomicznym serwerem Econel 10. Ma on jeden procesor Pentium III 933 MHz lub 1 GHz oraz pamięć z korekcją błędów ECC. Econel 10 może znaleźć zastosowanie jako podstawowy serwer dla małych firm lub jako serwer pomocniczy w większych organizacjach. Poza standardowymi rozwiązaniami w serwerze zastosowano kontroler RAID, który obsługuje 2 dyski twarde 20 GB.

Wszystkie serwery, poza Econel 10, są oferowane w obudowach tower i umożliwiających montowanie w szafach przemysłowych. Na serwerach Primergy Fujitsu Siemens Computers instaluje systemy operacyjne Windows NT 4.0 i 2000 Microsoftu, a także Linux w wersjach SuSE, Red Hat i Caldera oraz system Novell NetWare.

Świeża moc

Kilka miesięcy temu do oferty polskiego oddziału firmy włączono wydajne serwery unixowe. Pierwszym użytkownikiem Primepower w Polsce jest PLL LOT SA, które korzystają z klastra serwerów Primepower 600.

Primepower wywodzi się zarówno z komputerów mainframe Siemensa, jak i superkomputerów Fujitsu. W maksymalnej konfiguracji serwery Primepower można wyposażyć w 128 procesorów pracu- jących w trybie SMP. Można też cały serwer podzielić na partycje fizyczne. Serwery wykorzystują procesory zgodne ze standardem SPARC v.9. Fujitsu Siemens współpracuje z Sun Microsystems w ramach konsorcjum SPARC. Licencjonuje również od Suna system operacyjny Solaris. Jednakże zastosowane w komputerach FSC układy Sparc64 GP nie są takimi samymi procesorami, jakie zastosowano w maszynach Sun. Sparc64 GP są produkowane przez spółkę zależną FSC. Mają 128 KB pamięci podręcznej pierwszego poziomu - oddzielnie dla instrukcji i danych. Pojemność zintegrowanej z procesorem pamięci podręcznej drugiego poziomu wynosi 8 MB. Obecnie najszybsze procesory są taktowane zegarem 560 MHz. Wkrótce mają się pojawić układy 660 MHz.

Serwery linii Primepower wyposażono w magistralę systemową, działającą w technologii dwupoziomowego przełącznika magistrali krzyżowej. Własną przełącznicę ma każda 4-procesorowa płyta systemowa. Płyty natomiast są połączone przełącznicą centralną, co pozwala na uzyskanie dużej szybkości transmisji danych. Wszystkie połączenia mają układy kontroli błędów ECC. W Primepower jest również wykorzystywany autonomiczny system do monitorowania awarii poszczególnych układów. Technologia przełącznika magistrali krzyżowej była wcześniej stosowana przez FSC w komputerach klasy mainframe.

128 na pokładzie

Najnowszym modelem Primepower jest wprowadzony niedawno na rynek serwer, oznaczony indeksem 2000. Komputer, wyposażony w 128 procesorów taktowanych zegarem o częstotliwości 563 MHz i pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris, ma umożliwić firmie konkurowanie z produktami Sun Microsystems, IBM i Hewlett-Packard. Najprostsza wersja tego serwera, wyposażona w 8 procesorów, kosztuje ok. 200 tys. USD.

Firma chciałaby zainteresować tym produktem największe przedsiębiorstwa, w szczególności działające w USA. Amerykański rynek rozwiązań dla korporacji jest zdominowany przez Sun Microsystems, toteż analitycy sceptycznie odnoszą się do planów FSC. Na lepsze wyniki sprzedaży Primepower firma może liczyć w Europie.

Serwery Primepower umożliwiają dynamiczną rekonfigurację systemu oraz wymianę większości kluczowych podzespołów bez przerywania pracy. W Primepower 2000 zastosowano także rozwiązanie zapewniające automatyczne przejęcie zadań procesora, który ulegnie awarii, przez inne układy.

Serwer linii Primepower 2000, wyposażony w 128 procesorów SPARC 64, niedawno osiągnął rekordowy wynik testu standardowych aplikacji do obsługi produkcji na zamówienie (ATO) w systemie mySAP.com. Przetworzył w ciągu godziny 34 260 zleceń montażu. Do serwerów Primepower należy także rekord w innym teście, przygotowanym przez SAP - aplikacji do obsługi sprzedaży i dystrybucji (SD).


TOP 200