Cyfrowy styl życia

Po siódme, nie kradnij!

Ambicji w kreowaniu cyfrowego stylu życia nie kryje HP, zachęcone sukcesami na polu cyfrowej fotografii i technik przetwarzania obrazu. Firma planuje prawdziwą gadżetową inwazję na domy Smithów, Schmidtów i Kowalskich. Firma włącza do swojego portfolio telewizory wysokiej rozdzielczości (HDTV) oraz linię płaskich telewizorów plazmowych i LCD. Od niedawna HP ma w swojej ofercie również własną wersję odtwarzaczy iPod, dzięki czemu obecnie w sprzedaży odtwarzaczy muzyki ustępuje tylko firma Apple.

Szef działu druku i przetwarzania obrazu w HP twierdzi, że oferta firmy odzwierciedla podział, jaki zachodzi na rynku - na użytkowników, którzy nadal chcą korzystać z komputerów osobistych, by mieć dostęp do multimediów, oraz tych, którzy nie potrzebują PC i zastępują klawiaturę pilotem zdalnego sterowania.

Podczas swojego wystąpienia na CES, Carly Fiorina stanęła w obronie praw twórców. Zapowiedziała, że odtąd wszystkie produkty HP skierowane na rynek konsumencki będą zawierać mechanizmy utrudniające nielegalne rozpowszechnianie utworów. Jasno dała do zrozumienia, że firmy technologiczne powinny więcej robić w kwestii ochrony praw autorskich. "Rynek cyfrowej rozrywki nie może się rozwijać bez zabezpieczenia praw twórców" - powiedziała prezes HP.

Co się nosi?

Cyfrowy styl życia

Prototypowy dysk microdrive firmy Hitachi Global Storage Technologies.

Przebojem targów był iPod, mimo że Apple "najlepsze" zostawił sobie na odbywające się tydzień po CES targi Macworld Expo. Odtwarzacze, które stanowią doskonałą ilustrację dążeń wielkich marek świata informatyki do włączenia się w nurt kwitnącego przemysłu rozrywkowego, były wszechobecne.

Dla użytkowników iPodów szyje się specjalne kurtki, które w kapturze mają słuchawki i mikrofon, a na rękawie wyświetlacz z pilotem sterującym. W słuchawki i mikrofon będą wyposażane również kaski i czapki produkowane przez firmę Burton, szczególnie cenioną przez snowboardzistów.

Z iPodem nie wypada rozstawać się także w trakcie jazdy samochodem. Clarion, Alpine i Pioneer pracują na tym, by iPoda można było podłączyć bezpośrednio do produkowanych przez nich autoodtwarzaczy. W niektórych modelach BMW można sterować iPodem przy kierownicy, bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Motorola pokazała pierwszy telefon umożliwiający pobieranie muzyki z serwisu iTunes - jego interfejs jest zbliżony do interfejsu iPoda.

Producenci sprzętu ogromne nadzieje wiążą z rozwojem telewizji wysokiej rozdzielczości standardu 1080p. Większość obecnie dostępnych telewizorów HD obsługuje standard 720p. To nie jedyne standardy HDTV. Łącznie jest ich sześć, a każdy z nich stanowi unikalną kombinację horyzontalnej rozdzielczości (480, 720, 1080 linii), formatu ekranu (4:3, 16:9), mechanizmu skanowania obrazu (p - progresywne, i - z przeplotem) oraz liczby ramek transmitowanych na sekundę.

Cyfrowy styl życia

Targi CES to jedyne miejsce, gdzie Carly Fiorina, prezes HP, może spotkać się z wokalistką No Doubt - Gwen Stefani.

Telewizory prezentowane na CES posiadają ekrany LCD albo projekcyjne zbudowane z wykorzystaniem technologii DLP (Digital Light Processing) opracowanej przez Texas Instruments. W lutym br. na rynek trafią modele 1080p Samsunga, a w czerwcu LG Electronics. Ich ceny na rynku amerykańskim wahają się od kilku tysięcy za telewizory projekcyjne do kilkunastu tysięcy USD za telewizory LCD o przekątnej ekranu 57 cali.

Na razie żadna stacja telewizyjna nie transmituje programów w formacie 1080p. Nikt nie dysponuje siecią o przepustowości umożliwiających transmisję. Programy HD nadawane są obecnie w formacie 720p lub 1080i, dlatego telewizory 1080p muszą konwertować te sygnały. Filmy na DVD oferują jeszcze mniejszą rozdzielczość: 480p. Ulegnie to jednak zmianie, z chwilą gdy zostanie wyłoniony następca DVD, który pomieści filmy HD. Przepustowość nie będzie stanowić wówczas ograniczenia, dlatego można się spodziewać, że filmy będą zapisywane w formacie 1080p.

Nie tylko rozrywka dla nastolatków

W wysokie tony uderzył Intel. Prezes firmy przypomniał, że "konsumencka elektronika" nie ogranicza się wyłącznie do rozrywki.

Firma prezentowała podczas CES zainicjowany dwa lata temu projekt, który ma umożliwić zapewnienie opieki starszym osobom w ich domach. "Cyfrowy dom" - w takim ujęciu mieszkanie naszpikowane jest czujnikami transmitującymi informacje o zdrowiu pacjentów do lekarzy i rodziny. System może przypominać osobom cierpiącym na zaniki pamięci o konieczności wzięcia lekarstw, a także zapewnić chorym pozostawanie w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. "Problem starzejących się społeczeństw będzie szczególnie dotkliwie odczuwany w Europie" - przypomina przedstawiciel Intela. Pierwsze produkty umożliwiające wcielanie w życie idei Intela mają pojawić się w Europie i Azji w ciągu pięciu lat. Ich produkcją zajmą się Honeywell i Philips Electronics.


TOP 200