CrystalDiskInfo pozwoli ocenić kondycję dysku
-
- 02.04.2022, godz. 19:45
Wszystkie dyski twarde mają skończoną żywotność - niektóre działają bardzo dobrze w ciągu ich znamionowej żywotności, inne zaś przestaną działać jeszcze na okresie gwarancyjnym. CrystalDiskInfo pomaga w ocenie ich kondycji.

CrystalDiskInfo / Fot. Materiały producenta
CrystalDiskInfo to proste i istniejące od lat narzędzie do analizowania stanu dysków twardych i raportowania o ich kondycji. Aplikacja obsługuje również inne nośniki danych, w tym dyski SSD. Od systemu Windows 10/Server 2016 lub nowszego pojawiła się także obsługa NVMe.
Sprawdź: eObywatel
Zobacz również:
- Oszuści na Amazonie sprzedają dyski SSD o pojemności 16 TB za 100 dolarów
- Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023
CrystalDiskInfo istnieje na rynku od dawna, niemniej przestał współpracować z Windows XP i Server 2003. Nie obsługuje też systemów Windows 95, 98 czy Me i 2000.
Do poprawnej pracy aplikacji wymagana jest instalacja .NET Framework 4.8 lub nowsza. Wówczas CrystalDiskInfo zapewnia dostęp do wszystkich funkcji, w tym powiadomień e-mail.
CrystalDiskInfo w praktyce
W aplikacji sprawdzimy pojemność dysku, ocenę kondycji, temperaturę pracy, wersję oprogramowania firmware czy numer seryjny. Dowiemy się z jakim interfejsem pracuje nośnik (np. NVMe, Serial ATA), jakim transferem danych dysponuje, czy też ile ma pamięci NV cache (dotyczy hybrydowych HDD).
Inne obsługiwane funkcje:
- S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology
- APM - Advanced Power Management
- AAM - Automatic Acoustic Management
- NCQ - Native Command Queuing
- TRIM - Trim function DATA SET MANAGEMENT
- DevSleep
CrystalDiskInfo współpracuje również z dyskami zewnętrznymi, niemniej nie wszystkimi. Lista wspieranych modeli jest na stronie producenta, włącznie z linkiem do pobrania.
Zobacz: Boty Discord
Aplikacja pozwala także na kontrolowanie i zmianę parametrów AAM/APM dysków twardych. Pierwszy z nich, AAM (Advanced Acoustic Managament) umożliwia wyciszenie nośnika względem czasu dostępu do danych, a drugi, APM (Advanced Power Managment), pozwala obniżyć zużycie energii względem wydajności. Oba parametry mogą być zmieniane ręcznie przez użytkownika, albo możemy pozwolić aplikacji na zarządzanie nimi w sposób automatyczny.