CrystalDiskInfo pozwoli ocenić kondycję dysku

Wszystkie dyski twarde mają skończoną żywotność - niektóre działają bardzo dobrze w ciągu ich znamionowej żywotności, inne zaś przestaną działać jeszcze na okresie gwarancyjnym. CrystalDiskInfo pomaga w ocenie ich kondycji.

CrystalDiskInfo / Fot. Materiały producenta

CrystalDiskInfo / Fot. Materiały producenta

CrystalDiskInfo to proste i istniejące od lat narzędzie do analizowania stanu dysków twardych i raportowania o ich kondycji. Aplikacja obsługuje również inne nośniki danych, w tym dyski SSD. Od systemu Windows 10/Server 2016 lub nowszego pojawiła się także obsługa NVMe.

Sprawdź: eObywatel

Zobacz również:

  • Oszuści na Amazonie sprzedają dyski SSD o pojemności 16 TB za 100 dolarów
  • Dyski twarde 1 TB potanieją. Ceny zaskoczą w 2023

CrystalDiskInfo istnieje na rynku od dawna, niemniej przestał współpracować z Windows XP i Server 2003. Nie obsługuje też systemów Windows 95, 98 czy Me i 2000.

Do poprawnej pracy aplikacji wymagana jest instalacja .NET Framework 4.8 lub nowsza. Wówczas CrystalDiskInfo zapewnia dostęp do wszystkich funkcji, w tym powiadomień e-mail.

CrystalDiskInfo w praktyce

W aplikacji sprawdzimy pojemność dysku, ocenę kondycji, temperaturę pracy, wersję oprogramowania firmware czy numer seryjny. Dowiemy się z jakim interfejsem pracuje nośnik (np. NVMe, Serial ATA), jakim transferem danych dysponuje, czy też ile ma pamięci NV cache (dotyczy hybrydowych HDD).

Inne obsługiwane funkcje:

  • S.M.A.R.T. - Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology
  • APM - Advanced Power Management
  • AAM - Automatic Acoustic Management
  • NCQ - Native Command Queuing
  • TRIM - Trim function DATA SET MANAGEMENT
  • DevSleep

CrystalDiskInfo współpracuje również z dyskami zewnętrznymi, niemniej nie wszystkimi. Lista wspieranych modeli jest na stronie producenta, włącznie z linkiem do pobrania.

Zobacz: Boty Discord

Aplikacja pozwala także na kontrolowanie i zmianę parametrów AAM/APM dysków twardych. Pierwszy z nich, AAM (Advanced Acoustic Managament) umożliwia wyciszenie nośnika względem czasu dostępu do danych, a drugi, APM (Advanced Power Managment), pozwala obniżyć zużycie energii względem wydajności. Oba parametry mogą być zmieniane ręcznie przez użytkownika, albo możemy pozwolić aplikacji na zarządzanie nimi w sposób automatyczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200