Coraz większa sieć

Czy nowy rok przyniesie wiele zmian na rynku sieciowym, czy też będzie kontynuacją naturalnej ewolucji? - jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy - zarówno producenci, sprzedawcy, jak i klienci zainteresowani tym segmentem rynku.

Czy nowy rok przyniesie wiele zmian na rynku sieciowym, czy też będzie kontynuacją naturalnej ewolucji? - jest to pytanie, które zadają sobie wszyscy - zarówno producenci, sprzedawcy, jak i klienci zainteresowani tym segmentem rynku.

Najbardziej do tej pory rzucająca się w oczy była walka między systemami operacyjnymi firm Microsoft i Novell. Dla Microsoftu zwycięstwem jest każdy odebrany Novellowi procent udziałów w rynku. Jednak Novell nie poddaje się.

Sprzedaż systemu UnixWare firmie Santa Cruz Operations oraz udziału aplikacji nie związanych bezpośrednio z rynkiem sieciowym pozwoli firmie skupić się na tym, co robi najlepiej - rozwijaniu systemu operacyjnego NetWare.

Nie bez znaczenia jest fakt, że Novell wprowadził w ub.r. na rynek moduł NLM, umożliwiający równoległe przetwarzanie danych na wielu procesorach (SMP) oraz oprogramowanie serwera WWW dla NetWare 4.1. Z pewnością produkty te bardziej wymagających użytkowników NetWare powstrzymają przed migracją na inną platformę, która umożliwiłaby im przetwarzanie wieloprocesorowe.

Net2000 - sieć przyszłości?

Nową ideą Novella, ogłoszoną w zeszłym roku, jest Net2000 -sieć, która będzie mogła połączyć większość urządzeń elektrycznych i zaszczepić w nich namiastkę inteligencji.

Analitycy rynkowi nie są jeszcze pewni czy zbytnie zaangażowanie się Novella w ten projekt nie spowoduje odwrotnego od zamierzonego efektu - czy klienci nie pomyślą, że Novell odsuwa się od systemu NetWare na rzecz nowego przedsięwzięcia.

W rzeczywistości Novell zamierza uczynić z NetWare podstawowy system operacyjny, który będzie umożliwiał sprawowanie kontroli nad urządzeniami podłączonymi do Net2000. Dzięki tej sieci możliwe ma być, np. drukowanie tekstów na drukarce niepodłączonej bezpośrednio do komputera, ale gdziekolwiek indziej w domu bądź w biurze.

Wszystkie dane przesyłane mają być za pomocą zwykłej sieci energetycznej. Ponadto pozwoli ona sterować na odległość systemami ogrzewczymi w domu itp.

Już w zeszłym roku dostępnych było kilkadziesiąt produktów zgodnych ze specyfikacją urządzeń mających pracować w sieci Net2000. Rok 1996 dostarczy z pewnością nowych rozwiązań w tej dziedzinie. Należy mieć nadzieję, że za produkcją urządzeń nadąży opracowywanie oprogramowania odpowiedzialnego za ich sterowanie.

Windows NT

Największą obecnie konkurencją dla systemu NetWare jest Windows NT firmy Microsoft. Rok 1996 przyniesie nowe rozwiązania, które z pewnością spopularyzują ten system. Jednym z najważniejszych będzie możliwość łączenia serwerów Windows NT w klastry. Prace nad tego typu rozwiązaniem ogłosiły pod koniec ub.r. firmy Compaq i Tandem, która mają duże doświadczenie w łączeniu superserwerów. Także, będące obecnie w fazie testów beta, oprogramowanie serwera WWW produkcji Microsoftu - Internet Information Server oraz serwer komunikacyjny Exchange Server ma szanse przysporzyć Windows NT nowych użytkowników.

Premiera nowej wersji systemu Windows NT przewidziana jest jednak dopiero na rok 1997, a wstępne wersje "Cairo", pod takim kryptonimem znana jest ta nowa wersja, dostępne będą dopiero w drugiej połowie bieżącego roku. Już wkrótce ma się jednak ukazać tzw. shell update, czyli Windows NT z graficznym interfejsem użytkownika (GUI) identycznym, jak ten w Windows 95.

Czy Windows NT jest już jednak na tyle dobrym systemem, by zmieść z rynku NetWare? Na pewno nie nastąpi to w ciągu najbliższego roku. Udział rynkowy Windows NT w świecie z pewnością wzrośnie, ale nie będzie to jeszcze oznaczało klęski NetWare. Wszystko zależy od dalszych kroków Novella. W Polsce sytuacja wyglądać będzie nieco inaczej. Nawet jeżeli sprzedaż Windows NT wzrośnie o 300% czyli tyle, ile w ub.r., to na rynku sieciowym nadal decydowanie królować będzie NetWare.


TOP 200