Coraz większa sieć

Unix nie do ugryzienia

Pytaniem wszystkich sieciowców jest czy Windows NT odbierać będzie także udział w rynku Unixowi. Firma Microsoft nie ma co do tego wątpliwości. Ja jestem jednak bardziej powściągliwy w wydawaniu tego typu sądów.

Unix trafia w tej chwili w Polsce do bardzo specyficznych klientów wymagających stabilnego, dobrze udokumentowanego i sprawdzonego systemu operacyjnego. Nie należy wątpić w to, że Windows NT posiada te cechy, jednak mało kto, co jest całkowicie zrozumiałe, chce sprawdzać na własnej skórze, jak jest w rzeczywistości. Sądzę, że rok 1996 nie zmieni wiele w tej dziedzinie. Windows NT, podobnie zresztą jak bezpłatna odmiana Unixa - Linux, odbierane są dziś raczej jako systemy, w których można "grzebać" i z którymi można eksperymentować, ale przez wielu nie są traktowane jako poważne środowisko pracy. Dlatego też sądzę, że polska nisza rynkowa, w której egzystują różne odmiany Unixa, pozostanie w najbliższym roku nienaruszona.

ISDN-u jak na lekarstwo

Na Zachodzie coraz popularniejszym sposobem łączenia sieci jest wykorzystanie ISDN. Umożliwia on, przy stosunkowo niewysokich kosztach urządzeń nadawczych i odbiorczych, realizację połączeń o wysokich szybkościach transmisji (dwa kanały po 64 Kbps). Jest to wręcz idealny sposób łączenia odległych sieci LAN lub nawiązywania czasowych połączeń z providerami Internetu, który miałby szanse sprawdzić się w naszym kraju.

Niestety, nic nie wskazuje na to, by tego rodzaju usługi zaczęły być masowo świadczone przez Telekomunikację Polską S.A. w najbliższym roku. ISDN dostępny jest tylko w kilku metropoliach Polski i głównie z tego powodu nie znalazł jeszcze wielu odbiorców.

Z jaką prędkością?

Z jaką prędkością powinna pracować nasza sieć, aby wytrzymać ruch generowany przez nowe multimedialne aplikacje? -zastanawiają się użytkownicy. Myślę, że rok 1996 sporo w tej dziedzinie wyjaśni.

Standardem w nowo budowanych sieciach lokalnych będzie 100-megabitowa prędkość przesyłania danych najprawdopodobniej w standardzie Fast Ethernet, który wspierany jest już przez wielu producentów sprzętu sieciowego. W Polsce najpopularniejsze będą jednak nadal standardowe sieci Ethernet, głównie ze względu na to, że użytkowników nie stać na zbyt drogi jeszcze sprzęt multimedialny wymagający nieco większych przepustowości łącz.

Z pewnością obecny rok będzie przełomowy dla ATM-u. Wskazuje na to coraz większe zainteresowanie tą technologią, które wymusza na producentach wypracowanie pewnych wspólnych standardów. W Polsce jednak ATM nadal uznawany będzie za przyszłość. Choć coraz częściej w sieciach backbone kładzione będą światłowody, to jest mało prawdopodobne żeby wykorzystywane były one w sieciach ATM. Bardziej prawdopodobne jest, że będzie to FDDI.

Zarządzanie ważne jest

Coraz większą wagę odgrywać będzie specjalistyczne oprogramowanie służące do zarządzania zarówno sieciami lokalnymi, jak i rozległymi. Trudno jest określić, jaki pakiet zdobędzie największą popularność. Obecnie najbardziej liczą się na rynku produkty Hewlett-Packarda, IBM-a i Suna.

Wydaje się, że wybór pakietu do zarządzanie siecią, związany będzie bezpośrednio z marką zakupionego osprzętu sieciowego.

Jeśli do klienta trafi sprzęt HP, to zapewne znajdzie się też u niego i OpenView.


TOP 200