Coraz mniejsze firmy w sieci SAN

Sektor małych i średnich firm staje się coraz ważniejszym rynkiem dla sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network). Dla producentów zabiegających o zwiększenie udziału na tym rynku największym wyzwaniem jest takie przygotowanie swoich rozwiązań, aby bez problemu poradzili sobie informatycy w firmach, w których z reguły brakuje specjalistów ds. architektury sieci i systemów pamięci masowych. Wszystko powinno być bardzo proste w instalacji i użyciu.

Sektor małych i średnich firm staje się coraz ważniejszym rynkiem dla sieci pamięci masowych SAN (Storage Area Network). Dla producentów zabiegających o zwiększenie udziału na tym rynku największym wyzwaniem jest takie przygotowanie swoich rozwiązań, aby bez problemu poradzili sobie informatycy w firmach, w których z reguły brakuje specjalistów ds. architektury sieci i systemów pamięci masowych. Wszystko powinno być bardzo proste w instalacji i użyciu.

W Polsce rynek ten nie jest do końca zagospodarowany. Podczas gdy do testów w redakcji u naszych amerykańskich kolegów trafiło aż osiem urządzeń, w Polsce można kupić takie zestawy tylko od trzech firm, za to największych na rynku: EMC, HP i IBM.

Prezentowane przez nas rozwiązania są łatwe do wdrożenia i utrzymania. Przeznaczone są dla małych i średnich firm, chociaż swoją wydajnością (zdolną do obsługi nawet najbardziej wymagających aplikacji) niemalże dorównują tym największym systemom. Wiele osób zarzuca brak wystarczającej wydajności rozwiązaniom iSCSI over Gigabit Ethernet (szczególnie w porównaniu z interfejsem Fibre Channel 2 Gb/s), ale należy pamiętać, że iSCSI może działać także poprzez łącza 10 Gigabit Ethernet, a wtedy z właściwym sprzętem i oprogramowaniem bez problemu deklasuje nawet łącza FC 4 Gb/s.

Nie zauważyliśmy znacznych różnic w wydajności pomiędzy poszczególnymi systemami. Pomijając rodzaj interfejsu czy stosowanych napędów, wszystkie okazały się wystarczające nawet do zaawansowanych zastosowań. Warto zauważyć, że z reguły porównywane parametry, takie jak interfejs dysków FC, SCSI czy SATA, nie są najlepszym wskaźnikiem wydajności całego systemu SAN. O wiele większy wpływ mają takie parametry, jak zastosowany procesor, interfejs sieciowy, pamięć podręczna, kontrolery HBA i inne komponenty.

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN

Parametry macierzy dyskowych SAN

Wiele osób za jeden z głównych parametrów uważa średni czas między awariami (MTBF), szczególnie gdy porówna się ten parametr w dyskach FC i SCSI (ponad milion godzin) i dyskach SATA i ATA (ok. 400 tys. godz.). Jednak szybkie przemnożenie daje nam informację, że 5 lat pracy systemu to "tylko" 43 800 godz., a więc tylko ułamek teoretycznego czasu pracy systemu bez awarii. Tak więc w większości przypadków dyski SATA i tak zostaną wymienione, zanim nadejdzie ryzyko awarii (a są zdecydowanie tańsze od dysków FC czy SCSI).

Na kompletny system SAN, oparty na połączeniach Fibre Channel, oprócz macierzy dyskowej, składają się kontrolery HBA, przełączniki lub bezpośrednie połączenia kablowe macierzy dyskowej z serwerem.

Z technicznego punktu widzenia systemy iSCSI nie potrzebują kontrolerów HBA. Sterowniki iSCSI, zawarte w Windows Server 2003 i dostępne dla Linuksa, pozwalają na podłączenie macierzy iSCSI do dowolnego łącza Ethernet. Aby uzyskać optymalną wydajność, powinniśmy zastosować kontroler Ethernet, który odciąża procesy iSCSI, redukuje obciążenie serwera i optymalizuje komunikację sieciową. Oczywiście o wiele lepszą wydajność iSCSI otrzymamy, gdy podłączymy tę macierz do sieci odseparowanej od firmowej sieci LAN.

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN

Ocena zestawów do tworzenia sieci pamięci masowych

Wybór pomiędzy iSCSI a FC sprowadza się do kompromisu między ceną i wydajnością. Dla macierzy o danej pojemności nie ma wielkich różnic w cenie pomiędzy iSCSI i FC, ale przełączniki iSCSI (Ethernet) oraz kontrolery HBA są zdecydowanie tańsze niż przełączniki FC i kontrolery FC HBA. Z drugiej strony FC 2 Gb/s jest ponad dwa razy szybsze niż iSCSI over Gigabit Ethernet. Natomiast ceny rozwiązań 10 GbE spadają tak szybko, że już w niedalekiej przyszłości może okazać się, że iSCSI 1 Gb/s będzie tańsze od FC 2 Gb/s, nie mówiąc już nawet o 4 Gb/s.

Wszystkie produkty, którym przyjrzeliśmy się bliżej, są relatywnie łatwe w instalacji i administracji. Oprócz interfejsu różnią się funkcjami zarządzania pamięciami masowymi. Te funkcje to snapshot, backup, replikacja, zdalna replikacja, upgrade "na gorąco", możliwości zmiany poziomu RAID bez konieczności kasowania zapisanych danych i inne. Decyzję o wyborze poszczególnych funkcji powinno determinować zastosowanie pamięci masowych i to, czy posiadamy już (i jakie) oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi.

Warto też pamiętać o tym, że w większości przypadków dyski twarde do konkretnego modelu macierzy dostępne są wyłącznie u producenta tego rozwiązania SAN. Dzieje się tak, aby zapewnić odpowiedni poziom jakości i zagwarantować kompatybilność. Jeśli w momencie kupna nasza macierz nie jest wypełniona dyskami "po brzegi", trzeba będzie zwrócić się ponownie po napędy do tego samego producenta. Wyjątkiem jest HP stosujące takie same napędy Ultra320 SCSI, które są dostępne od wielu dostawców do użycia w serwerach HP.

EMC Clariion AX100

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN
Clariion AX100 to zestaw startowy, dzięki któremu będziemy mogli stworzyć naszą pierwszą sieć SAN. Pod tą samą nazwą oferowany jest także przez Della. Na zestaw składają się dwa kontrolery HBA firmy QLogic, ośmioportowy przełącznik FC Brocade SilkWorm 3250 oraz macierz współpracująca z dwoma kontrolerami i maksymalnie 12 dyskami SATA. Konfiguracja z dwoma kontrolerami wymaga dedykowanego UPS-a, który także znajduje się w zestawie. Zestaw, który trafił do testów, miał 8 dysków po 250 GB każdy, dwa dwuportowe kontrolery, replikowany, w pełni redundantny cache, nadmiarowe zasilacze, UPS-a, przełącznik Brocade oraz komplet okablowania FC i oprogramowanie.

AX100 to w pełni wydajne, profesjonalne rozwiązanie. Oprogramowanie EMC Navisphere Storage System Initialization automatycznie wykrywa macierz AX100 i wykonuje podstawową konfigurację, podczas gdy Navisphere Server Utility pozwala na łatwą konfigurację shapshotów i dostęp do nich. Konfigurowanie przełącznika Silk-Worm jest również bardzo proste.

Czynności związane z instalacją AX100 to po prostu zainstalowanie kontrolerów HBA w serwerze lub serwerach, stworzenie wszystkich wymaganych połączeń i zasilenie systemu. Oprogramowanie inicjalizujące i narzędziowe jest bardzo proste. Macierz i wirtualne dyski możemy skonfigurować za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Dostępna w ten sposób aplikacja działa bardzo sprawnie, a jej interfejs jest łatwy w obsłudze.

Konfiguracja systemu pamięci masowych jest bardzo prosta. Dla mniej doświadczonych osób producent przygotował odpowiednie ostrzeżenia, gdyby ktoś próbował stworzyć konfigurację dysków, np. narażoną na uszkodzenie danych (dzieje się tak m.in. w przypadku, gdy chcemy wykorzystać wszystkie dyski, bez pozostawienia jednego zapasowego).

Po przypisaniu odpowiednich przestrzeni dyskowych możemy stworzyć wirtualne dyski, które będą dostępne poprzez kontroler dla serwerów. Gdy mamy zapas niealokowanego miejsca na dyskach, możemy o nie rozszerzyć nasze wirtualne partycje.

Podczas tworzenia przestrzeni dyskowych i zarządzania nimi interfejs dostępny przez przeglądarkę pozwala skonfigurować alarmy, pokazuje status macierzy i podłączony sprzęt, włączając w to zasilacze, wentylatory i napędy. Jedyną irytującą rzeczą jest brak tradycyjnego wyłącznika - wyłączenie całego systemu może nastąpić tylko poprzez odłączenie kabla.

AX100 to świetny zestaw na początek. Za mniej niż 10 tys. USD można otrzymać kompletne rozwiązanie SAN, zawierające oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi i otwartą drogę do migracji do większych macierzy EMC CX.

EMC Clariion AX100

Zalety:

  • bogate wyposażenie
  • oprogramowanie w zestawie
  • łatwa instalacja
Wady:

  • brak wyłącznika
Informacje: EMC, http://www.emc.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200