Coraz mniejsze firmy w sieci SAN

HP StorageWorks MSA1000 Small Business SAN Kit

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN
Podobnie jak w przypadku macierzy EMC AX100, zestaw HP StorageWorks MSA1000 Small Business SAN Kit zawiera wszystkie potrzebne komponenty do stworzenia małej sieci SAN. Składają się na niego macierz MSA1000, dwa kontrolery Fibre Channel, ośmioportowy przełącznik FC 2 Gb/s i zestaw do montażu w szafie przemysłowej. MSA1000 może współpracować z dwoma kontrolerami. Mieści 14 standardowych dysków Ultra320 SCSI.

Zestaw, który otrzymaliśmy, miał jednoportowy kontroler i cztery dyski 73 GB Ultra320 SCSI. Instalacja jest bardzo prosta - wystarczy włożyć kontroler FC do serwera i połączyć wszystko. Oprogramowanie kontrolera jest proste w obsłudze, podobnie jak software HP Small Business SAN Wizard.

Zestawy MSA1000 i AX100 są bardzo podobne w konfiguracji. Główna różnica jest w oprogramowaniu. Podczas gdy system EMC oferuje podstawowe możliwości zarządzania pamięcią (snapshot, lokalny mirroring poprzez przełącznik), system HP wymaga kupna oprogramowania HP OpenView Storage Virtual Replicator oraz HP OpenView Storage Mirroring, aby uzyskać dokładnie te same funkcje. Oba rozwiązania to kompletne zestawy SAN, zawierające wart ok. 6 tys. USD przełącznik Fibre Channel. Kryteria wyboru pomiędzy nimi zależą od tego, czy posiadamy już oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi.

Zestaw MSA1000 wydaje się względnie drogi (12 tys. USD za 280 GB pamięci i brak oprogramowania zarządzającego, cena zawiera dyski, dwa kontrolery i ośmioportowy przełącznik). Wydajność jest bardzo dobra, korzyścią jest też możliwość stosowania dysków od innych producentów. Rozwiązanie EMC jest tańsze i ma dołączone oprogramowanie, podczas gdy w przypadku HP MSA1000 SAN Kit łatwiejsza jest dostępność komponentów i tańszy serwis.

HP StorageWorks MSA1000 Small Business SAN Kit

Zalety:

  • łatwa instalacja
Wady:

  • brak oprogramowania w zestawie
  • wysoka cena
Informacje: HP, http://www.hp.pl

IBM TotalStorage DS300

Coraz mniejsze firmy w sieci SAN
TotalStorage DS300 firmy IBM to system iSCSI w obudowie 3U, 14-dyskowa macierz z jednym kontrolerem do montażu w szafie przemysłowej, dwoma portami Ethernet, dyskami Ultra320 SCSI oraz redundantnymi zasilaczami i wentylatorami. System, który otrzymaliśmy do testów, zawierał siedem dysków 73 GB.

Konfiguracja jest bardzo prosta. System ma fabrycznie przypisany adres IP, nie ma więc konieczności podłączania szeregowo konsoli. Wystarczy poprzez Telnet wykonać podstawową konfigurację sieciową i zainstalować oprogramowanie IBM ServeRAID Manager na stacjach, z których będziemy konfigurować nasze rozwiązanie. ServeRAID pozwala na konfigurowanie poziomów RAID, kopii migawkowych i lokalnego mirroringu przez prosty interfejs. Woluminy mogą być poszerzane bez ponownego formatowania, a poziomy RAID mogą być zmieniane bez przepisywania danych.

Przy zastosowaniu z wydajnym kontrolerem iSCSI wydajność DS300 powinna być wystarczająca dla każdej aplikacji. Chociaż iSCSI over Gigabit Ethernet nie jest tak szybkie jak FC 1 Gb/s (nie mówiąc już o 2 Gb/s lub 4 Gb/s), jest o wiele tańsze, a wydajności są na tyle duże, że to rozwiązanie na pewno nie będzie wąskim gardłem w całym systemie. Z dyskami Ultra320 SCSI 15 tys. rpm wydajność I/O macierzy DS300 spokojnie może konkurować z systemami FC.

Podczas konfigurowania łącza iSCSI wszystkie wymagane funkcje dostępne są w jednym miejscu. Chociaż DS300 nie proponuje wielu "wodotrysków", jest to podstawowa konfiguracja oferująca świetną wydajność i łatwą instalację. Kosztuje tylko 3895 USD (bez dysków), a cena każdego dysku 73 GB Ultra320 SCSI wynosi 499 USD.

IBM TotalStorage DS300

Zalety:

  • łatwa instalacja
  • oprogramowanie w zestawie
  • niska cena
Wady:

  • brak
Informacje: IBM, http://www.ibm.pl

Słowniczek

Replikacja synchroniczna lub kopia lustrzana (mirroring) - duplikacja danych w czasie rzeczywistym, dzięki której backup jest wykonywany w trybie ciągłym.

Replikacja asynchroniczna - duplikacja danych jest wykonywana z opóźnieniem, dane mogą być przegrywane na urządzenie, które nie musi być dostępne w sieci przez cały czas. Przy replikacji asynchronicznej odległości pomiędzy urządzeniami mogą być większe niż w przypadku replikacji synchronicznej.

Kopia migawkowa (shapshot) - pozwala szybko stworzyć kopię aktualnego stanu danych (np. bazy danych) w danym momencie. Przy zastosowaniu kopii migawkowych backupy wykonywane są właśnie z nich, a nie z działającego systemu dyskowego. Dzięki temu do wykonania backupu nie ma konieczności zatrzymywania całego systemu.

Wirtualizacja - oprogramowanie wirtualizujące tworzy abstrakcyjną warstwę pomiędzy fizycznym urządzeniem pamięci masowych i logicznymi woluminami, które serwerowy system operacyjny może sformatować. Pozwala na udostępnienie np. wielu urządzeń pamięci masowych jako jeden wirtualny dysk.


TOP 200