Computerworld ma 50 lat

Pierwszy numer amerykańskiej edycji pisma Computerworld pojawił się równo 50 lat temu, a polska wersja serwisu funkcjonuje od 27 lat.

Do Polski serwis zawędrował wiele lat później, bo już po Okrągłym Stole, a konkretnie w 1990 roku, stając się od razu wiodącym medium poświęconym informatyce. Polska wersja serwisu Computerworld jest wydawana przez spółkę IDG Poland SA.

Computerworld ma 50 lat

Pierwszy numer pisma był drukowany na zwykłej drukarce i jego narodziny miały miejsce w garażu, co może się kojarzyć znawcom historii sektora IT z takimi firmami, jak Hewlett-Packard czy Apple. One też powstały w garażach. Człowiekiem, który powołał do życia pismo, był Patrick J. McGovern junior – absolwent MIT. Miał wtedy 30 lat i zaczął swoją karierę w mediach IT trzy lata wcześniej, powołując wtedy do życia znaną dzisiaj wszystkim firmę IDC (International Data Corporation).

Zobacz również:

  • Wszystkiego najlepszego!
  • Serwis gwarancyjny MacBooków i iPadów w Rosji przestał działać

W 1967 roku, a więc wtedy gdy pojawił się pierwszy numer pisma Computerworld, przemysł IT rozpędzał się na dobre. To wtedy IBM zademonstrował pierwsze giętkie dyskietki (floppy disk), a w Nowym Jorku odbyły się pierwsze targi CES (Computer Electronics Show). W tych latach do wielu wydarzeń, produktów czy usług IT można dzisiaj dołączyć słowo „pierwsze” czy „pierwszy”. Były to bowiem iście pionierskie czasy IT.

Po latach IDC weszło w skład większego biznesu noszącego nazwę IDG (International Data Group). IDG uruchomiało kolejne medialne tytuły IT, takie jak m.in. Networld (Network World), Macworld, InfoWorld, PCWorld, CIO i CSO. Korporacja zatrudnia obecnie na całym świeci blisko 12 tys. osób, wydaje ok. 300 magazynów i działa w 85 krajach na świecie.

Warto też przypomnieć, że Patrick J. McGovern (który umarł trzy lata temu) był jednym z pierwszych amerykańskich biznesmenów, którzy założyli w Chinach spółkę joint venture. IDG wkroczyło do tego kraju dokładnie wtedy, gdy w naszym kraju pojawiła się Solidarność, czyli w 1980 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200