Computerworld ma 50 lat
-
- Janusz Chustecki,
- 21.06.2017, godz. 10:05
Pierwszy numer amerykańskiej edycji pisma Computerworld pojawił się równo 50 lat temu, a polska wersja serwisu funkcjonuje od 27 lat.
Do Polski serwis zawędrował wiele lat później, bo już po Okrągłym Stole, a konkretnie w 1990 roku, stając się od razu wiodącym medium poświęconym informatyce. Polska wersja serwisu Computerworld jest wydawana przez spółkę IDG Poland SA.

Pierwszy numer pisma był drukowany na zwykłej drukarce i jego narodziny miały miejsce w garażu, co może się kojarzyć znawcom historii sektora IT z takimi firmami, jak Hewlett-Packard czy Apple. One też powstały w garażach. Człowiekiem, który powołał do życia pismo, był Patrick J. McGovern junior – absolwent MIT. Miał wtedy 30 lat i zaczął swoją karierę w mediach IT trzy lata wcześniej, powołując wtedy do życia znaną dzisiaj wszystkim firmę IDC (International Data Corporation).
Zobacz również:
W 1967 roku, a więc wtedy gdy pojawił się pierwszy numer pisma Computerworld, przemysł IT rozpędzał się na dobre. To wtedy IBM zademonstrował pierwsze giętkie dyskietki (floppy disk), a w Nowym Jorku odbyły się pierwsze targi CES (Computer Electronics Show). W tych latach do wielu wydarzeń, produktów czy usług IT można dzisiaj dołączyć słowo „pierwsze” czy „pierwszy”. Były to bowiem iście pionierskie czasy IT.
Po latach IDC weszło w skład większego biznesu noszącego nazwę IDG (International Data Group). IDG uruchomiało kolejne medialne tytuły IT, takie jak m.in. Networld (Network World), Macworld, InfoWorld, PCWorld, CIO i CSO. Korporacja zatrudnia obecnie na całym świeci blisko 12 tys. osób, wydaje ok. 300 magazynów i działa w 85 krajach na świecie.
Warto też przypomnieć, że Patrick J. McGovern (który umarł trzy lata temu) był jednym z pierwszych amerykańskich biznesmenów, którzy założyli w Chinach spółkę joint venture. IDG wkroczyło do tego kraju dokładnie wtedy, gdy w naszym kraju pojawiła się Solidarność, czyli w 1980 roku.