Computerworld 5-6/2020. Kondycja polskiego IT

Ukazał się najnowszy, czerwcowy numer magazynu "Computerworld". W numerze m.in. omówienie najważniejszych wniosków zebranych w świeżutkim raporcie "Computerworld TOP200 Edycja 2020" oraz przybliżenie sylwetek laureatów organizowanego przez redakcję konkursu "Best in Cloud".

Wydanie Computerworld 5-6/2020 zbiega się w czasie z publikacją wyników raportu Computerworld TOP200 - Polski rynek teleinformatyczny 2019, czyli najnowszej edycji redakcyjnego badania branży ICT. Tradycyjnie już, gromadziliśmy dane do raportu w oparciu o ankietę internetową, wypełnianą przez działające na polskim rynku firmy informatyczne i telekomunikacyjne. Korzystaliśmy też z szacunków analityków IDC.

Computerworld 5-6/2020. Kondycja polskiego IT

W czerwcowym magazynie znalazło się podsumowanie zebranych danych. Wskazujemy, jak zmieniła się wartość polskiej branży teleinformatycznej w 2019 r. w porównaniu z rokiem 2018, ile wyniosły przychody ze sprzedaży rozwiązań i usług IT, a ile - przychody sektora telekomunikacyjnego, czy w pierwszej dziesiątce największych działających w Polsce firm IT znaleźli się rodzimi dostawcy i czy rodzime IT może uznać ubiegły rok za udany i jak zapatruje się na najbliższą przyszłość.

Zobacz również:

W najnowszym numerze sporo uwagi poświęciliśmy również zagadnieniom chmury obliczeniowej. Zaczynamy od podsumowania wyników konkursu Best in Cloud, towarzyszącego organizowanej przez redakcję „Computerworlda” konferencji o tej samej nazwie (w tym roku, z uwagi na epidemię COVID-19, konferencja po raz pierwszy w historii tego cyklu odbyła się w trybie online).

Jury konkursowe, w którego składzie znaleźli się przedstawiciele redakcji, a także menedżerowie IT, wyróżniło najlepsze produkty i rozwiązania chmurowe w dziewięciu kategoriach. Wybraliśmy też najlepsze wdrożenia chmury obliczeniowej w Polsce. Sylwetki zwycięzców przybliżamy w artykule "Najlepsze wdrożenia chmury w Polsce".

W osobnym materiale poruszamy także kwestię tzw. chmurowego vendor lock-inu, czyli uzależnienia firmy od rozwiązań tylko jednego dostawcy. Zjawisko to występuje w branży technologicznej od dawna, i niestety coraz częściej dotyczy też produktów chmurowych. Opisujemy, na jakich płaszczyznach występuje dziś największe ryzyko vendor lock-inu i przedstawiamy sposoby, jak się przed nim zabezpieczyć.

Computerworld 5-6/2020 - ponadto w numerze

W dziale "Bezpieczeństwo" publikujemy tekst przybliżający model działania ataków typu Business Email Compromise. To jedno z najbardziej kosztownych dla każdej organizacji zagrożeń cybernetycznych, za pomocą którego cyberprzestępcy próbują skłonić pracowników do realizacji przelewów finansowych na kontrolowane przez siebie konta bankowe.

Z kolei w obszernym - jak zwykle - dziale "Technologie" polecamy szczególnie pozycje "Biotechnologia - branża z przyszłością". Poruszamy tu zagadnienia dotyczące bioinformatyki - w świecie, który warto poznawać także metodami interdyscyplinarnymi, rośnie znaczenie nowych dziedzin inżynierii i wiedzy. A bioinformatyka jest jedną z nich.

Postęp technologiczny wymaga definiowania jego ram pozatechnologicznych. Urządzenia muszą działać zgodnie z systemem ludzkich wartości. Kto ma takie działanie zagwarantować? Firmy, użytkownicy, ustawodawca? Na te pytania szukamy odpowiedzi w artykule "Etyka maszyn".

Computerworld 5-6/2020 - jak kupić

Najnowsze wydanie magazynu Computerworld, podobnie jak numery archiwalne, jest dostępne do nabycia w formie papierowej i elektronicznej w sklepie internetowym wydawnictwa IDG.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200