Computerworld 3/2019. Państwo 2.0 stoi e-usługami

Ukazał się już kolejny numer magazynu menedżerów i informatyków "Computerworld". W wydaniu 03/2019 sporo miejsca poświęciliśmy cyfrowej transformacji polskiego sektora publicznego. O związanych z tym zagadnieniach opowiadali prelegenci IX konferencji Computerworlda Państwo 2.0.

Cyfrowa transformacja polskiego sektora publicznego to szereg ambitnych projektów, obejmujących m.in. informatyzację wszystkich usług administracji skarbowej jak również realizację kompleksowej strategii ochrony polskiej cyberprzestrzeni. Zgodnie z założeniami strategii e-urzędu, forsowanej przez Ministerstwo Finansów, wszystkie usługi świadczone przez resort i urzędy celno-skarbowe powinny być świadczone cyfrowo, tak aby obywatel mógł zostać kompleksowo obsłużony bez wychodzenia z domu, nie ruszając się sprzed komputera.

Computerworld 3/2019. Państwo 2.0 stoi e-usługami

Pierwsze rezultaty tych działań już widać. Mowa o usłudze Twój e-PIT. Więcej informacji na ten temat w artykule "Informatyka w służbie podatnika".

Zobacz również:

 • Policja z nową usługą - trwają testy e-Notatnika

Cyfryzacja pozostaje również jednym z koniecznych działań w zakresie usprawnienia systemu ochrony zdrowia. Kryzys demograficzny i niedobór lekarzy – w tym specjalistów – powodują, że wiele procesów musi być digitalizowanych. Tymczasem proces transformacji, trwający od kilku lat, toczy się ze zmiennym szczęściem. Zmienia się nawet podejście do metodyki tworzenia projektu. W artykule "Cyfryzacja na zdrowie" próbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy cyfryzacja uzdrowi polską służbę zdrowia.

A jak się chroni cyberprzestrzeń w Polsce? Czy stworzenie Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa będzie skutecznie minimalizować ryzyko cyberataków na Polskę? Dziś, po ponad pół roku od wejścia w życie ustawy o KSC widać, jakie jeszcze wyzwania stoją przed administracją.

Computerworld 3/2019. Ponadto w numerze:

 • Cyfrowe miejsce pracy. Jak nowoczesne technologie pozwalają tworzyć wirtualny odpowiednik fizycznego miejsca pracy.
 • E-dowód – 5 rzeczy, które trzeba o nim wiedzieć. Od 4 marca można składać wnioski o wydanie e-dowodu, czyli dowodu osobistego z dodatkową warstwą elektroniczną. Co trzeba wiedzieć o tym dokumencie?
 • W drodze ku Gospodarce 4.0. Wyniki badania redakcyjnego. Analiza korzyści z wdrażania projektów związanych z Gospodarką 4.0 oraz barier wejścia.
 • Strategia zarządzania środowiskiem wielochmurowym. Wyzwania związanych z zarządzaniem środowiskiem wielochmurowym.
 • Pracownik pod nadzorem. Systemy do rejestracji czasu pracy pomagają nie tylko w rozliczaniu wynagrodzeń, ale także w planowaniu produkcji czy zarządzaniu projektami.
 • Czy potrzebna nam biurokracja. Zarządzanie dużymi organizacjami oznacza zarządzanie wielkimi ilościami informacji. Chęć panowania nad biurokracją prowadzi do korzystania z modeli CEP (Complex Event Processing, złożone przetwarzanie zdarzeń) i Big Data.
 • Inteligentne bazy danych w chmurze. Przyszłość baz danych to wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do automatyzacji zarządzania zasobami bez bezpośredniego zaangażowania administratorów do konfiguracji i utrzymania systemu.
 • Jak wybrać pamięć masową na lata. Nowe koncepcje architektury oraz programowe sterowanie systemami pamięci wpływają na rozwiązania sprzętowe i na sposób opracowywania aplikacji nowej generacji.
 • Dostawy w świecie technologii. W logistyce znajdziemy wiele technologii, które mogą skutecznie podnieść efektywność firm i pomóc im budować przewagę konkurencyjną.
 • Firewalle aplikacji webowych. Zapora aplikacji internetowych to ważny element uzupełniający infrastrukturę bezpieczeństwa korporacyjnego.

Computerworld 3/2019 jest dostępny do nabycia za pośrednictwem sklepu internetowego wydawnictwa IDG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200