Computerworld 11-12/2019. IoT, robotyzacja i ochrona danych

Ukazał się najnowszy numer magazynu menedżerów i informatyków "Computerworld". Wiodące tematy wydania to robotyzacja i internet rzeczy oraz bezpieczeństwo firmowych danych.

Internet rzeczy to jedna z najważniejszych, nowych technologii zyskujących znaczenie w biznesie. Dostarcza danych niezbędnych do zwiększenia efektywności działań marketingowych, sprzedaży oraz zmniejszenia kosztów. Jest też jednym z głównych elementów czwartej rewolucji przemysłowej, czyli postępującego usieciowienia procesów wytwórczych. Jak wyglądają rozwiązania IoT oferowane przez niektórych dostawców i przykłady praktycznych zastosowań IoT w Polsce i na świecie? O tym w tekście "Internet rzeczy w biznesie".

Computerworld 11-12/2019. IoT, robotyzacja i ochrona danych

W wydaniu listopadowo-grudniowym publikujemy również case study, jak w praktyce wygląda strategia automatyzacji niektórych procesów firmowych. Na przykładzie spółki PKP Energetyka pokazujemy, gdzie roboty znalazły zastosowanie, w jaki sposób uzupełniają pracę ludzi i jak ich wyręczają. Więcej informacji: Studium przypadku. Robotyzacja procesów biznesowych w Centrum Usług Wspólnych PKP Energetyka.

Zobacz również:

 • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
 • Mercedes-Benz przyspiesza dzięki AI
 • Ransomware zagraża ochronie zdrowia

Sporo uwagi poświęciliśmy kwestiom ochrony danych. O ile w Computerworldzie 10/2019 zamieściliśmy podsumowanie debaty redakcyjnej "Backup w firmie", to w najnowszym numerze publikujemy wnioski z badania, które było następstwem tej debaty. Okazuje się, że stosunkowo niewiele polskich firm w ciągu ostatniego roku przeżywało problemy operacyjne związane z utratą danych. Organizacje mają jednak świadomość zagrożeń, zwłaszcza cybernetycznych. Więcej informacji w artykule: Backup w firmie – podsumowanie badania „Computerworlda”

Uzupełnieniem podsumowania jest artykuł Odtwarzanie po awarii – być albo nie być organizacji. Posiadanie skutecznego planu odtworzenia działania firmy po awarii systemów jest bowiem kluczowym elementem budowania strategii organizacji.

Computerworld 11-12/2019. Ponadto w numerze

 • Niższe koszty, innowacje i bezpieczeństwo. Open Source zajmuje ważne miejsce w strategii rozwoju wielu polskich organizacji.
 • Open Source w cyfrowej transformacji. Rozmowa z Lee Milesem, wiceprezesem Red Hata na region CEMEA.
 • Jak sobie radzić z shadow IT. Co robić, gdy pracownicy wykorzystują w pracy rozwiązania nieautoryzowane przez dział IT?
 • Transport i logistyka pod kontrolą. System Supply Chain Management pozwala uprościć pracę działu logistyki i transportu.
 • Informatyka na pomoc prawu. Proste mechanizmy informatyczne mogą zwiększyć czytelność wielu aktów prawnych.
 • Mniej administratorów, więcej programistów. Wady i zalety automatyzacji zarządzania IT.
 • Czy Libra zjednoczy świat. Co dalej z facebookową platformą finansową?
 • Sieciowa rewolucja. Coraz więcej urządzeń biurowych wyposażanych jest w karty sieciowe 2.5G i 10G oraz nieco rzadziej w 5G.
 • Jak zadbać o bezpieczeństwo chmury? Za wyciek danych z chmury najczęściej odpowiedzialne są błędy w konfiguracji.

Computerworld 11-12/2019. Gdzie kupić

Magazyn "Computerworld" jest dostępny w sprzedaży w formie drukowanej i elektronicznej. Wydanie 11-12/2019 w postaci pliku PDF można nabyć za pośrednictwem e-sklepu wydawnictwa IDG.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200