Co zostanie po Novellu

Attachmate kupi Novella za 2,2 mld USD. Dodatkowe 450 mln USD za technologie Novella zapłaci konsorcjum powołane przez Microsoft.

W branży od dawna mówiło się, że firmą Novell interesuje się wielu potencjalnych nabywców. W marcu ofertę kupna spółki za ok. 2,1 mld USD złożyli przedstawiciele funduszu inwestycyjnego Elliot Associates. Oferta ta została jednak odrzucona przez kierownictwo firmy.

Ostatecznie Novell zostanie połączona z amerykańską spółką Attachmate. Większość majątku firmy Novell za 2,2 mld USD przejmie fundusz inwestycyjny, którego własnością jest również Attachmate. Zdaniem analityków wraz ze sprzedażą firmy Novell kończy się pewna era rozwoju branży IT.

Zobacz również:

  • Microsoft zaprezentuje najnowsze osiągnięcia AI na konferencji Nvidia GTC

Sprzedaż patentów Novella

Transakcja została już zaakceptowana przez radę nadzorczą firmy Novell i ma zostać zamknięta w pierwszym kwartale 2011 r. Częścią porozumienia w sprawie fuzji jest odrębna umowa dotycząca sprzedaży praw do kilkuset patentów należących obecnie do Novella. Za prawa do 882 patentów tej firmy konsorcjum CTPN z Microsoftem na czele zapłaci ok. 450 mln USD. Do tej pory nie ujawniono jakie konkretnie rozwiązania technologiczne staną się własnością tego konsorcjum. Nie wiadomo również jakie inne firmy wchodzą w jego skład.

Analitycy nie wykluczają jednak, że w ręce konsorcjum CPTN trafią prawa do systemów Unix i UnixWare. Mowa tu o rozwiązaniach, o które Novell procesował się z firmą SCO. Ostatecznie, w marcu 2010 r. amerykański sąd - przyznając rację przedstawicielom Novella - zakończył trwającą 7 lat batalię sądową. W przeszłości przedstawiciele kierownictwa Microsoftu niejednokrotnie podkreślali, że koncern z Redmond jest właścicielem części praw do rozwiązań technicznych wykorzystywanych w jądrach systemów Linux i Unix. Ostatecznie w 2006 r. Microsoft i Novell zawarły 5-letnie porozumienie gwarantujące drugiej firm ochronę prawną przeciwko ewentualnym zarzutom dotyczącym rozwiązań znajdujących zastosowanie w systemie SuSE Linux.

Według ekspertów Microsoft może być również zainteresowany opatentowanymi przez Novella rozwiązaniami wykorzystywanymi w oprogramowaniu biurowym. W tym miejscu warto dodać, że w 2004 roku władze firmy Novell oskarżyły koncern Microsoft o bezprawne wykorzystanie rozwiązań stworzonych na potrzeby edytora WordPerfect.

Novell częścią układanki

Założona w 1981 r. firma Attachmate pierwotnie specjalizowała się w rozwiązaniach z zakresu programowej emulacji terminali IBM. Z biegiem lat do oferty amerykańskiej spółki dołączyły analogiczne rozwiązania emulujące m.in. systemy Unix. Natomiast na przestrzeni ostatnich czterech lat - dzięki przejęciu NetIQ i OnDemand Software - amerykańska spółka weszła na rynek rozwiązań z zakresu zarządzania środowiskami IT, bezpieczeństwem i centrami danych. Zdaniem analityków fuzja z firmą Novell dobrze wpisuje się w realizację tej strategii. Dzięki przejęciu Novella amerykańska spółka zyska dostęp do szeregu technologii związanych m.in. z wirtualizacją oraz zarządzaniem centrami danych.

Rozwiązania oferowane obecnie pod marką Novell są w dużej mierze komplementarne wobec produktów Attachmate. Z oficjalnych informacji wynika, że obie firmy mają wielu wspólnych klientów. Warto dodać, że od czasu zamkniętej w 2006 r. fuzji Attachmate i NetIQ obie firmy funkcjonowały w dużej mierze niezależnie. W niewielkim stopniu decydowano się również na integrację oferowanych rozwiązań. Według zapowiedzi, po zamknięciu fuzji kierownictwo firmy Attachmate planuje wyodrębnienie z Novella działu wyspecjalizowanego w rozwoju SuSE Linux. Analitycy nie wykluczają jednak, że z czasem zespół wyspecjalizowany w produktach sieciowych Novella zostanie bardziej zintegrowany z Attachmate.

Koniec epoki

Novell dawno temu stracił pozycję w czołówce dostawców rozwiązań IT. Niemniej jednak nadal dysponuje pokaźnym zestawem praw do rozwiązań technologicznych i znaną w całej branży marką. Poza tym, system SuSE pozostaje jedną z najbardziej popularnych komercyjnych dystrybucji Linuxa. Warto dodać, że w połowie września ofertę na zakup części Novella wyspecjalizowanej w rozwoju środowiska linuksowego złożyli przedstawiciele firmy VMware. Mówiło się też o zamiarze podziału spółki i wyprzedaży poszczególnych części majątku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200