Co zostanie po Novellu

Pod koniec pierwszego półrocza br. wartość majątku firmy Novell szacowano na ok. 1,85 mld USD. Pod koniec drugiego kwartału br. firma miała również ok. 1 mld USD zobowiązań. Zgodnie z oficjalnymi informacjami obroty firmy Novell w okresie od maja do lipca 2010 r. wyniosły 200 mln USD. Głównym źródłem przychodów były wpływy z tytułu obsługi technicznej i sprzedaży licencji. Kwartalne przychody związane z rozwiązaniami otwartymi - głównie systemem SuSE - wynosiły ok. 37,5 mln USD.

"Myślę, że prawdziwą wisienką na torcie jest majątek Novella związany z systemem SUSE. Pod względem popularności dystrybucja ta nadal ustępuje miejsca dystrybucjom Red Hat i Ubuntu, jednak moim zdaniem wynika to głównie z faktu, że Novell nie dysponował wystarczającymi środkami na rozwój środowiska SUSE" - mówi Charles King, analityk firmy Pund-IT. Według niego władze Attachmate planują na bazie rozwiązań firmy Novell i posiadanych już technologii zbudować własną, kompleksową platformę aplikacyjną. Potencjalnie może być ona oferowana w modelu cloud computing. Do grona najcenniejszych rozwiązań znanych pod marką Novell eksperci zaliczają również m.in. środowisko NetWare, platformę Open Enterprise Server i rozwiązania linii ZENworks, PlateSpin oraz GroupWise.

Zobacz również:

  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Zdaniem analityków transakcja kończy pewną erę w branży IT. "Na przestrzeni wszystkich lat działalności firmy Novell niezmienna pozostawała wysoka, z technicznego punktu widzenia, jakość produktów znanych pod tą marką. Mimo tego, że w ostatnich latach Novell bezskutecznie próbował nawiązywać walkę rynkową z większymi konkurentami, to jego działalność wywierała ogromny wpływ na strategie wielu innych dostawców rozwiązań IT - począwszy na systemach zarządzania tożsamością i dostępem, przez rynek komercyjnych rozwiązań linuksowych, aż po wirtualizację" - komentuje Earl Perkins, analityk firmy Gartner. Według niego Novell wielokrotnie pokazał, że jest w stanie wyprzedzać konkurencję m.in. pod względem wizji rozwoju technologii i architektury systemów IT.

Dla COMPUTERWORLD komentuje:
Mogę stwierdzić, że osobiście jestem zadowolony z podjętej przez nas decyzji, gdyż po pierwsze potwierdza pozycję Novella na rynku i ucina wszelkie spekulacje co do przyszłości firmy, jej podziału, czy też likwidacji. Ponadto - co szczególnie ważne z punktu widzenia takich rynków, jak Polska, gdzie wizerunek Novella jest wciąż bardzo silny - jako osobny podmiot pozostawiono markę Novell. A na dodatek - co cieszy jeszcze bardziej - silnie rozwijany będzie brand SuSE, który w Europie jest doskonale rozpoznawalny. Obie marki będą dalej obecne na rynku, uzupełnione przez portfolio rozwiązań i produktów firm Attachmate i NetIQ, dla których mamy nadzieję rozwijać rynek w Polsce. W istocie wczorajsza decyzja wzmacnia możliwości rozwojowe naszej firmy, a jedyną zmianą jest modyfikacja struktury właścicielskiej. Novell zostanie wycofany z NASDAQ i będzie firmą prywatną. Pozwoli to na uniezależnienie się od mniejszościowych akcjonariuszy, wyjście poza ograniczenia wynikające z regulacji giełdowych, podejmowanie decyzji biznesowych w sposób szybki, niezależny i elastyczny.

Novell od dobrych kliku lat jest postrzegany przez analityków jako lider i jeden z głównych dostawców nie tylko systemu Linux, ale także technologii do zarządzania tożsamością i bezpieczeństwem, systemów kontroli dostępu do środowisk fizycznych, wirtualnych i w chmurze, narzędzi wspomagających pracę i zarządzanie komputerami w sieci. Ważnym elementem naszej oferty są technologie Platespin do zarządzania przetwarzaniem i obciążeniami, tak w środowiskach fizycznych, wirtualnych, jak i w modelu cloud computing. To są technologie często bardziej wizjonerskie i zapewniające maksymalną interoperacyjność tworzonego środowiska, głównie dzięki oparciu ich na otwartych standardach, jak i poprzez komercjalizację i profesjonalizację narzędzi tworzonych w modelu otwartym.

Jarosław Kowalski, prezes zarządu Novell Polska


TOP 200