Co z aplikacjami Android na Windows 11? Szczegóły

Microsoft podzielił się nowymi szczegółami na temat uruchamiania aplikacji z Androida na platformie Windows 11. Przypomnijmy, że miały one działać w "jedenastce", ale na razie funkcja ta jest niedostępna.

Aplikacje Android na Windows 11 - kiedy będą działać? / Fot. Guido Coppa, Unsplash.com

Aplikacje Android na Windows 11 - kiedy będą działać? / Fot. Guido Coppa, Unsplash.com

Microsoft przedstawił swoje plany na firmowym blogu, opisując działanie podsystemu Windows dla Androida. System, który jest aktualnie dostępny tylko w wersji preview, nie zostanie domyślnie zainstalowany.

Użytkownicy aktywują instalację podsystemu Windows dla Androida po raz pierwszy, gdy zechcą zainstalować aplikację androidową ze sklepu Microsoft Store. Spowoduje to automatyczne zainstalowanie sklepu Amazon, z którego będą następnie pobierane aplikacje na Androida. Alternatywnie będziemy mogli samodzielnie zainstalować sklep Amazona z poziomu Microsoft Store.

Zobacz również:

  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp
  • Certyfikacja Intel Evo w biznesie - jakie są jej korzyści?
  • Sam Altman triumfalnie wraca do OpenAI

Zobacz: Discord

Microsoft dodatkowo wyjaśnił, że programiści mogą być zmuszeni do wprowadzenia pewnych zmian w aplikacjach, aby te obsługiwały wymagania Windows 11. Choć aplikacje korzystające z wirtualnych klawiatur powinny działać zgodnie z oczekiwaniami, może się okazać, że konieczne będą pewne aktualizacje, np. w zakresie obsługi nieoczekiwanych naciśnięć klawiszy, takich jak klawisze strzałek do nawigacji czy tabulatorów. Developerzy powinni również rozważyć aktualizację swojego kodu, aby obsługiwał dane wejściowe myszy Windows 11, takie jak kliknięcia prawym przyciskiem i kółko przewijania.

Również kwestie związane ze zmianą rozmiaru okna mogą być problematyczne w przypadku aplikacji na Androida. Developerzy powinni wziąć to pod uwagę i upewnić się, że tego rodzaju funkcje działają poprawnie na "jedenastce". Mogą też zdecydować, czy użytkownicy zyskają opcję swobodnego zmieniania rozmiaru okna aplikacji, czy też będzie to zablokowane.

Aplikacje Android na Windows 11 - co z bezpieczeństwem?

Microsoft dodał, że trzeba też zwrócić uwagę na kwestię zabezpieczeń. Ponieważ podsystem Windows dla systemu Android wykonuje szyfrowanie oparte na oprogramowaniu (software-based) na poszczególne pliki, ochrona jest niejako ograniczona.

Sprawdź: Teamsy

"Twórcy aplikacji nie powinni oczekiwać, że ich zapisany stan będzie bezpieczny" — ostrzegł Microsoft. Stwierdzono również, że chociaż sterowniki jądra systemu Windows mogą sprawdzać kontenery Androida i pamięć aplikacji Androida, nie dodadzą planów wykrywania podejrzanego zachowania aplikacji w perspektywie krótkoterminowej.

Na razie wygląda więc na to, że fanów Androida, którzy chcieli korzystać z aplikacji na Windows 11, czeka trochę niedogodności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200