Co wycisnąć z informacji?

Aluminium jest bardzo wdzięcznym metalem, który można wykorzystać na tysiące sposobów. Ale żeby zarobić na wyrobach aluminiowych, trzeba się jeszcze na nich znać.

Wróć do sekcji Lider informatyki Rano otworzyłem opakowanie kaszki mleczno-ryżowej z pomarańczami dla dziecka. Praktyczne zapięcie ułatwi jej przechowywanie z innymi artykułami spożywczymi. Następnie zaparzyłem herbatę Lipton z torebki, ale czekając jak przestygnie, napiłem się soku Tymbark, który stał na podorędziu. Za chwilę miałem jechać odebrać gościa z Lotniska Okęcie, z tamtejszego nowego terminala. Niestety, lubi on palić i prosił, żeby mu kupić zawczasu paczkę Marlboro. Mówił, że w biurowcu North Gate, w którym ma umówione spotkanie, między wieżowcem Intraco I i stadionem klubu piłkarskiego Polonia Warszawa, przy hotelu Ibis, nie można kurzyć i musi się nawdychać dymu na cały dzień. Może lepiej sprezentuję mu czekoladowe cukierki?

Co to ma wszystko wspólnego z Grupą Kapitałową Kęty SA? "Jesteśmy uznanym producentem folii aluminiowej metalicznej oraz opakowań giętkich z udziałem papieru, folii aluminiowej, tworzyw sztucznych bez nadruku i z nadrukiem techniką rotograwiury i fleksografii na potrzeby branży koncentratów spożywczych, cukierniczej, tłuszczowej czy chemicznej (Nestle, Unilever, Perfetti Van Melle, Bonduelle, Cussons i wielu innych)" - wyjaśnia zagadkę Adam Piela, członek zarządu ds. finansowych Grupy Kapitałowej Kęty. Dodatkowo, dzięki opracowaniu i wdrożeniu zaawansowanej technologii produkcji laminatów przeznaczonych do pakowania produktów "agresywnych", ten segment działalności GK Kęty, tzw. Segment Opakowań Giętkich (SOG), wyspecjalizował się w dostawach opakowań na takie produkty jak: musztardy, majonezy, keczupy i sosy. "To coraz bardziej rentowne przedsięwzięcie i świetnie rozwijający się biznes, nawet w czasach kryzysu. W pierwszym półroczu 2009 sprzedaż Segmentu wzrosła o ok. 5%, natomiast zysk wzrósł o 100%" - komentuje Adam Piela.

"Nazywam siebie informatykiem biznesowym lub, jak kto woli, analitykiem biznesowym."

Dorota Kubiak, kierownik działu IT Grupy Kapitałowej Kęty

Ale co z tym mają wspólnego budynki? "Przecież współczesne konstrukcje wykorzystują profile aluminiowe! Wyciskamy 10 tys. różnych kształtów profili, przez co jesteśmy ich największym polskim producentem. Z naszych materiałów i naszymi siłami zbudowano właśnie Terminal II na Lotnisku Okęcie, zaś w systemach Aluprof powstał wspomniany "North Gate" - jeden z najwyższych obiektów w Warszawie" - objaśnia Adam Piela. Zastrzega się zarazem, że spółka w zakresie sprzedaży części opakowań zawierających folię aluminiową oraz wszystkich wyrobów wyciskanych jest uzależniona od światowych cen aluminium, które mogą mieć istotny wpływ na zmiany wartości sprzedaży, osiąganej rentowności i wyników finansowych.

Mimo to, ten zdywersyfikowany holding skupiający 22 spółki działające w kraju i za granicą, zatrudniający blisko 3000 doświadczonych i wykwalifikowanych pracowników, przynosi prawie 1,2 mld skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. "Pomimo kryzysu gospodarczego, prognozy dla branży aluminiowej są optymistyczne. Aluminium to wciąż bardzo nowoczesny materiał, mający zastosowanie w najszybciej rozwijających się segmentach rynku, które od razu reagują na wszelkie zmiany w koniunkturze" - czytamy w raportach spółki. Nota bene, jej akcje są notowane od 13 lat na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczęśliwie, struktura właścicielska spółki jest przyjazna dla akcjonariuszy, bo nie dominuje w niej jeden inwestor, lecz harmonijnie współpracują ze sobą prywatne instytucje finansowe.


TOP 200