Co wycisnąć z informacji?

Ale żeby nie przegapić zmian na rynkach, ta wszechstronna Grupa musi mieć odpowiedni obieg informacji, zwłaszcza w zarządzaniu produkcją i sprzedażą.

Informacja na wagę... aluminium

"Nazywam siebie informatykiem biznesowym lub, jak kto woli, analitykiem biznesowym" - przedstawia siebie Dorota Kubiak, kierownik działu IT GK Kęty. To w jej gestii pozostaje wspieranie biznesu w optymalizacji obiegu informacji w holdingu i prowadzenie projektów IT wynikających z potrzeb biznesu. "Pomysły rodzą się podczas wspólnych rozmów. Czasami są zgłaszane przez biznes bezpośrednio do opiekuna IT lub inicjowane przez samego opiekuna" - tłumaczy Dorota Kubiak.

Tak doszło m.in. do wdrożenia nowej wersji systemu ERP. Biznes oczekiwał, że zmniejszy się pracochłonność obsługi transakcji, zwiększy elastyczność w dostosowywaniu do zmian oraz że uzyska szybszy dostęp do informacji przy równoległym zmniejszaniu kosztów utrzymania. "Postawiliśmy na system Infor ERP LN 6, na tyle różniący się od kilkunastoletniego już systemu Baan, że projekt był praktycznie wdrożeniem od podstaw, z zachowaniem historii danych" - opowiada Dorota Kubiak.

Wdrożenie prowadzone było siłami wewnętrznymi z wykorzystaniem konsultacji firmy Beelc i S&T. Infrastrukturę techniczną i środowisko bazodanowe przygotowała firma Comarch przy współpracy z działem IT, w szczególności administratorem systemu Baan.

W rezultacie uzyskano standaryzację niektórych działań w poszczególnych spółkach, co zmniejszyło pracochłonność od strony księgowej. Uzyskano wspólną bazę kontrahentów dla wszystkich podmiotów, co pozwala śledzić salda kontrahentów zarówno na poziomie grupy, jak i poszczególnych spółek.

Wcześniej wprowadzono system pracy grupowej Lotus Domino, który aktualnie obejmuje ponad 1000 użytkowników. Z jego pomocą budowana była biblioteka wiedzy powstającej podczas wdrożenia LN 6 oraz obiegi dokumentów, które nie przeplatały się z procesami obsługiwanymi w ERP. "Projekt trwa nieprzerwanie, obejmuje coraz to nowe obszary działalności biznesowej. Próbujemy z wykorzystaniem obu tych narzędzi opanować procesy obiegu dokumentów, które rozpoczynają się lub kończą poza ERP, a w części ewidencjonowane są transakcjami ERP, np. faktury przychodzące, reklamacje itp." - dodaje Dorota Kubiak.

System ERP wraz z systemem pracy grupowej wspiera sferę działalności operacyjnej i zarządczej grupy. Prowadzona jest także ciągła poprawa procesów technologii produkcji. Na przykład w Segmencie Wyrobów Wyciskanych, stanowiących podstawowy biznes Grupy stosowany jest system wspomagania produkcji (MES). Pozwala on na ciągłą optymalizację parametrów technologicznych. Natomiast integracja z systemem ERP umożliwia wymianę danych o zleceniach produkcyjnych oraz technologii wytwarzania. Aktualnie obejmuje 5 pras tłoczących i zakład anodowni. W planie są kolejne prasy.


TOP 200