Co wspólnego ma X.25 i e-mail?

WAN nie musi być droga!

Takie hasło prawdopodobnie przyczyniło się do założenia firmy Newport Systems Solutions (NSS) z USA, która dostarcza sprzęt WAN dla firmy Novell. Zamiast stać się kolejnym dostawcą drogich "czarnych" skrzynek, NSS postawił na świadomość użytkowników i ich już nabytą wiedzę o LAN. Dzięki temu instalacja wieloprotokołowego routera IPX, TCP/IP i AppleTalk w serwerze NetWare jest taka sama jak instalacja karty LAN! Po prostu wczytuje się do niej driver poleceniem LOAD, a wykonując polecenie BIND udostępnia się kartę WAN dla użytkowników sieci Novell! Taką instalację potrafi wykonać każdy, nawet początkujący administrator systemu Novell. Ponadto taki sposób integracji routera z serwerem NetWare pozwala administratorowi korzystać ze wszystkich informacji i statystyk dotyczących WAN, poprzez standardowe mechanizmy dostarczane przez NetWare (monitor.nlm). Na jednym z rysunków zobrazowana jest architektura routera LAN2LAN/MPR. Bardzo ważnym faktem z naszego, polskiego punktu widzenia, jest obecność modułu DCM (Data Compression Module). Kompresja danych pozwala na zwielokrotnienie fizycznej szybkości przesyłania danych po wolnych liniach komunikacyjnych. Mając na przykład linię X.25 o szybkości 9,6 kb/s możemy otrzymać efektywną szybkość na poziomie 36 kb/s. Newport jako jedyna firma wykonuje moduły kompresji o szybkościach linii T1 i E1 (do 2 Mb/s). Dla porównania EICON ma moduł kompresji pracujący do szybkości 16 kb/s.

Router LAN2LAN może być zainstalowany w sieci, w której nawet nie ma serwera NetWare. W tym celu zamieniamy jeden komputer 386/33MHz, 4MB RAM z flopem na rasowy router poprzez zainstalowanie w nim kart WNIC (router WAN) i kilku kart LAN (router LAN). Monitor i klawiaturę podłączamy tylko w czasie instalacji. Potem możemy nim zarządzać zdalnie poprzez sieć LAN lub WAN. Sercem routera LAN2LAN w wersji PC jest w pełni 32-bitowy system operacyjny ładowany do pamięci RAM i zarządzający przepływem informacji w sieci WAN i LAN.

Jedna z cech routera LAN2LAN wydaje mi się szczególnie atrakcyjna - cena. Otóż gdy ruch w sieci LAN jest tak duży, że wymaga zastosowania routera, bierzemy z półki oprogramowanie LAN2LAN (za ok. 20 mln), komputer 386/33 MHz 4 MB RAM, flop (za 10 mln), kilka kart sieciowych (3Com, SMC, NE-2000 po 3 mln) i budujemy za ok. 30 mln w czasie 1/2 godziny wieloprotokołowy (Novell, Unix) router LAN. Dokładając potem do tego systemu WNIC rozbudowujemy nasz router tak, aby współpracował z siecią WAN z protokołami X.25, PPP (Point-to-Point), Frame Relay lub linią opartą na łączach dzierżawionych (HDLC). Gdy prędkość linii WAN nie jest wystarczająca lub potrzebujemy szybszej transmisji, a nie chcemy płacić TP S.A. za szybsze łącza, dokładamy moduł kompresji DCM. Router LAN2LAN ma 2 lub 4 porty WAN. Tak więc możemy, np. podłączyć LAN2LAN do 4 linii dzierżawionych lub 4 gniazdek X.25 (Polpak albo Telbank). Router samodzielnie będzie równoważył przepływ informacji na 4 liniach! Mając 4 linie 9600 i moduł kompresji możemy transmitować dane z szybkością 152 kb/s (4*9600*4). Czyż nie jest to proste? Czyż nie może tego zrobić każdy z nas, mający podstawową wiedzę o komputerach?

Novell i Newport

Podpisana przez NSS i Novell umowa OEM na dostawy hardware (tzw. WNIC -Wide Area Network Interface Card) dla NetWare to jeden z największych sukcesów handlowych Newport. NSS zastąpił tym samym jako dostawca EICON Technology. O prawdziwych przyczynach, którymi kierował się Novell zmieniając dostawcę trudno jest dyskutować nie znając faktów. Osobiście sądzę, że głównym powodem było poszukiwanie przez Novell dostawcy pełnych routerów WAN dla NetWare, a nie prostych systemów typu gateway produkcji EICON. Jak wiadomo umowa typu OEM jest porozumieniem, które pociąga za sobą ścisłą współpracę techniczną między dwoma firmami. Przekładając na język korzyści oznacza to dla nas 100% zgodności systemów Newport i Novell.

Pieniądze, pieniądze...

Instalacja sieci WAN X.25 Polpak kosztuje tyle samo co instalacja telefonu (2,5 mln). Opłaty wynoszą 300/min i 5 zł za każe 64 bajty przesłanej informacji. Router LAN2LAN nie przesyła zbędnej informacji krążącej po sieci LAN, aby opłaty za X.25 były minimalizowane. Możliwe jest nawet takie zaprogramowanie routera aby automatycznie nawiązywał połączenia o określonych porach dnia (np. połącz się z Krakowem codziennie od 12:00 do 14:00 za wyjątkiem sobót i niedziel). Koszt przesłania 30 stronicowej poczty (2000 zn./str.) wynosi ok. 6-7 tys. zł.

Poczta e-mail

Czym jednak jest poczta e-mail? Sądzę, iż najprostszą definicją będzie stwierdzenie, że jej działanie polega na zapamiętaniu (store) i przekazaniu (forward) informacji. Tak jak w zwykłym systemie pocztowym wysłanie listów do sąsiadów polega na przekazaniu ich do skrzynki, a potem do odpowiedniego urzędu pocztowego, gdzie są sortowane. Jeśli adresat, do którego wysłaliśmy list, nie mieszka w rejonie naszej poczty to przesyłka przesyłana jest do innego urzędu pocztowego.

Mając już routery zainstalowane jak na rysunku (w Krakowie i Warszawie) możemy przystąpić do wymiany poczty elektronicznej e-mail. Pocztę mogą wysyłać do siebie wszyscy pracujący w dwóch sieciach LAN, jak i pracownicy znajdujący się w podróży lub nawet w biurach gdzie nie mamy łączy X.25. W tym ostatnim przypadku konieczne jest jeszcze tylko posiadanie modemu i telefonu aby przez protokół X.28 dostać się do X.25.

E-mail działa w taki sam sposób i tak jak zwykła poczta ma również urzędy pocztowe (komputery), skrzynki (odpowiednie pliki danych), listonoszy (programy przesyłające, routery), nadawców i adresatów (użytkownicy systemu komputerowego). Wybierając oprogramowanie poczty elektronicznej upewnij się czy ma atest Novell (dla użytkowników systemu NetWare) i czy ma interfejsy do takich systemów jak Polpak (X.400/X.500), AT&T Mail, Internet abyś mógł w przyszłości połączyć się ze światem. Użytkownicy systemu NetWare powinni zdecydować się na atestowaną przez Novell pocztę bazującą na NetWare MHS (Message Handling System) lub NetWare Global MHS (GMHS), np. DaVinci e-mail, Notework itp.

Korzystanie z poczty e-mail bazującej na NetWare MHS pozwala na naturalne "dziedziczenie" użytkowników i ich charakterystyk (nazwa, prawa dostępu itd) ze środowiska NetWare. Dzięki MHS upraszcza się administrowanie pocztą i metodologia adresowania przesyłek. W odróżnieniu od zwykłej poczty, poczta e-mail może zawierać dowolny tekst, obrazek, głos lub dołączone pliki dowolnego typu (np. EXE, DOC, XLS itp).

GMHS jest kluczem do połączeń z innymi standardami poczty pracującej na komputerach z systemem Unix, IBM Mainframe, Polpak X.400/X.500 itd. Dzięki GMHS możliwe jest wysłanie poczty e-mail ze stacji NetWare do kolegi pracującego na komputerze AS/400 w innym mieście, bez zamartwiania się o format danych itp. GMHS "przetłumaczy" całą informację na format akceptowalny przez system poczty AS/400, bez ingerencji użytkownika. GMHS pozwoli także na elektroniczne przesyłanie faktur, zamówień i in. sformalizowanych druków za pomocą formatu EDI (Electronic Data Interchange), który będzie obowiązywał w EWG (tym samym i w Polsce). Protokoły X.400/X.500/EDI zapewniają poufność i szyfrowanie informacji niezbędne przy przesyłaniu pocztą, np. ważnych informacji finansowych, faktur i zamówień e-mail. Tak więc elektroniczne wysłanie i podpisanie zamówienia poprzez EDI będzie równoznaczne z wysłaniem ręcznie podpisanego druku. System poczty bazujący na MHS lub GMHS pozwala nie tylko na proste wysyłanie listów, ale może służyć zarządzaniu pracą ludzi, terminami spotkań, rezerwacją i przydziałem np. samochodów służbowych, magazynów, sal konferencyjnych w skali firmy, która ma oddziały nie tylko w jednym mieście, ale również w całej Polsce.

Do dzieła...

Z własnego doświadczenia wiem (łączność Kraków-Warszawa), iż zastosowanie X.25 i poczty elektronicznej znacznie obniża koszty międzymiastowych rozmów telefonicznych oraz zdecydowanie usprawnia obieg wymiany informacji w firmie zaczynając od kierownictwa a kończąc na pracownikach najniższego szczebla. Sprawna, bezpieczna i szybka łączność to dziś nieodzowny warunek funkcjonowania każdej myślącej o przyszłości i ukierunkowanej rynkowo firmy.


TOP 200