Co przyniesie konferencja VMWorld 2014?

Konferencja VMWorld 2014 w San Francisco to dobra okazja do przyjrzenia się dokonaniom VMware oraz kierunkom rozwoju technologii wirtualizacyjnych. Co nowego można się spodziewać po tej konferencji i jakie nowości zostaną zaprezentowane w ostatnim tygodniu sierpnia w San Francisco (w Europie konferencja VMWorld 2014 jest zaplanowana na październik).

Na początek warto zauważyć, że VMware jest jedną z tych korporacji, które odgrywają obecnie na rynku rozwiązań wirtualizujących zasoby IT pierwszoplanową, jeśli nie decydującą rolę. Właśnie dlatego produkty tej firmy – zarówno te dostępne, jak i te, nad którymi firma dopiero pracuje - determinują w dużej mierze kształt przyszłych centrów danych. Dlatego warto wiedzieć, jakie zamierzenia na przyszłość ma ten producent.

VMware wyznaczył w ostatnich latach szereg standardów, które chociaż nieformalnie, ale obowiązują w tak ważnym obszarze rynku IT, jakim są rozwiązania używane do wirtualizowania serwerów czy też systemów pamięci masowych. Flagowym produktem firmy jest ESX - oprogramowanie klasy enterprise (czyli dla przedsiębiorstw), używane powszechnie do tworzenia wirtualnej infrastruktury IT. Większość hiperwizorów używanych obecnie w firmach (czyli programów kontrolujących zwirtualizowane zasoby IT) bazuje właśnie na technologii stworzonej przez VMware.

Zobacz również:

  • Apple Wunderlust - iPhone 15 i inne - relacja z premiery
  • IDC: Wzrost popularności sieci SD-WAN wynika z wymagań dotyczących łączności w chmurze i atrakcyjności SASE

VMware chce w przyszłości pójść jeszcze dalej i zaproponować rozwiązania, dzięki którym centra danych będą w pełni zwirtualizowane. To koncepcja kryjąca się za skrótem SDDC (Software-Defined Data Center). Jej idea jest prosta, chociaż nie tak łatwa w realizacji. Do tej pory zasoby IT wirtualizowano na poziomie serwerów czy sieci komputerowych. W tym ostatnim przypadku chodzi o technologię SDN (Software-Defined Networking). To sieci, w których warstwa sprzętowa schodzi na drugi plan, ponieważ zarządza nimi i steruje oprogramowanie. Koncepcja SDDC zakłada, że wirtualizacja będzie realizowana na poziomie całego centrum danych, a nie jego poszczególnych elementów. To ambitne zamierzenie, które firma zamierza przekuć w najbliższych latach w konkretne produkty oraz usługi.

VMware chce to robić własnymi siłami, ale również sięgając po technologie opracowane przez innych producentów. To właśnie dlatego VMware przejął na początku tego roku AirWatch (za kwotę 1,5 mld USD), firmę specjalizującą się w wirtualizowaniu systemów obliczeniowych i aplikacji, w tym również mobilnych. VMware poszerzył też ofertę o usługę vCloud Hybrid Service, dzięki której firmy mogą elastycznie wirtualizować swoje zasoby IT. Usługa pozwala bowiem rozbudowywać prywatne chmury, dołączając do nich zasoby zlokalizowane w chmurze publicznej, czyli tworzyć infrastrukturę hybrydową.

Jak widać, zamierzenia tego producenta są bardzo ambitne. Specjaliści oczekują, że konferencja VMWorld 2014 pozwoli ocenić, czy VMware jest rzeczywiście gotowy do zaprezentowania w najbliższych miesiącach rozwiązań, które zrewolucjonizują podejście do kwestii wirualizowania zasobów IT. Chodzi tu głównie o technologie, dzięki którym idea centrów danych kolejnej generacji – czyli takich którymi steruje oprogramowanie – zacznie się materializować.

Analitycy oczekują, że podczas konferencji VMware nakreśli wizję rozwoju nowych technologii, które znajdą zastosowanie w pięciu obszarach IT. A oto one.

1. Wszystkie rodzaje chmur – prywatne, publiczne i hybrydowe

VMware jest jedną z tych firm, a nie ma ich wiele, które mają w ofercie komplet rozwiązań pozwalających budować środowiska obliczeniowe bazujące na chmurach (zarówno prywatnych, jak i publicznych). Hiperwizory tej firmy można spotkać wszędzie, w każdym sektorze gospodarki, a takie rozwiązania jak vCenter i vCloud Automation są używane powszechnie do budowania prywatnych chmur. VMware ma oczywiście konkurentów. Rywalem numer jeden na tym rynku jest oczywiście Microsoft, również oferujący komplet narzędzi do budowania chmur obliczeniowych.

Biorąc pod uwagę fakt, że VMware ma ambicje bycia liderem na rynku rozwiązań pozwalających budować prywatne chmury obliczeniowe, można oczekiwać, że firma zaprezentuje na konferencji VMWorld nowe rozwiązania z tego obszaru, dzięki którym użytkownicy będą mogli łatwo budować takie środowiska obliczeniowe, a następnie elastycznie zarządzać nimi, jak również integrować je z innymi środowiskami.

Analityków interesuje też, jak VMware zamierza rozwijać publiczną chmurę vCloud Hybrid Service, która pozwala na świadczenie usług IaaS (Infrastructure-as-s-Service). Konferencja powinna przynieść odpowiedź na to pytanie. VMware musi dalej inwestować w ten produkt, jeśli chce skutecznie rywalizować na tym rynku z takimi potentatami oferującymi podobne usługi, jak Amazon (Amazon Web Services), Google i Microsoft. Chyba że firma nie chce na dłuższą metę zaprzątać sobie głowy publicznymi chmurami i usługami IaaS. Ale biorąc pod uwagę fakt, że VMware pracuje cały czas nad hybrydowymi środowiskami obliczeniowymi, chmury publiczne powinny się też znajdować w kręgu jej zainteresowań.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200