Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz V, ostatni

Rozwijane są również inne technologie, będące wynikiem prognoz Gatesa. Obecnie wszystkie aplikacje koncernu wykorzystują oparte na rozwiązaniach firmy Powerset technologie semantyczne, wszystkie mogą być kontrolowane za pomocą głosu lub odpowiednich ruchów. Poza tym, technologię wcześniej znaną pod nazwą Microsoft Surface, wykorzystują już niemal wszyscy producenci sprzętów domowych, w tym stołów i lodówek. Warto zauważyć, że o 10 lat za późno - w stosunku do prognoz Gatesa z 2004 r. - udało się całkowicie wyeliminować zjawisko spamu.

W ciągu ostatniej dekady strategia rynkowa koncernu praktycznie nie uległa zmianie. Microsoft nadal realizuje program Embrace and Extend, stopniowo przejmując dostawców nowych technologii i konkurentów. Dobrym przykładem tego działania jest, zakończone trzy lata temu, spektakularne przejęcie producenta większości stosowanych obecnie układów logicznych - firmy Intel. Władze koncernu nie ukrywają również planów akwizycji firm Apple i Sony. Zostałyby one włączone odpowiednio do działów zajmujących się projektowaniem urządzeń mobilnych i produkcją konsol Xbox 1124.

W 2014 r. Microsoft został zwolniony z obowiązku przestrzegania prawa antymonopolowego. Niejako w zamian największy koncern przemysłu informatycznego zobowiązał się m.in. finansować badania nad nowoczesnymi technologiami i wspierać rozwój niektórych krajów.

Biznesowa strategia Microsoftu pozostała niezmienna nawet pomimo kolejnych rewolucji zachodzących na rynku oprogramowania. Wbrew zapowiedziom sprzed dekady, koncern niechętnie angażował się w trend Web 2.0 i oprogramowania dostarczanego w formie usług. Mimo zmian rynkowych nie zrezygnowano nawet z - powszechnie uznawanego za przestarzały - modelu licencjonowania oprogramowania. Jednocześnie władze Microsoftu nie zrezygnowały z możliwości uzyskania korzyści finansowych z popularnego kilka lat temu przetwarzania rozproszonego i aplikacji obsługiwanych za pomocą przeglądarki internetowej. Nie angażując się w - z góry uznane za krótkofalowe - trendy, Microsoft przejął kilku operatorów sieci teleinformatycznych (m.in. AT&T, Swisscom i Orange). Własna sieć o globalnym zasięgu była później wykorzystywana m.in. do komunikacji rozproszonych grup programistów, zajmujących się tworzeniem nowej architektury.

Pierwszy scenariusz wizji Microsoftu bez Billa Gatesa - Co by było gdyby... nadeszła fala cloud computing.

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz II

Co by było gdyby... nastąpiło przeciążenie Internetu

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz III - Co by było gdyby... Windows był oferowany w formie usługi.

Co czeka Microsoft na emeryturze Gatesa, scenariusz IV - Co by było gdyby... Microsoft poszedł w ślady Google i RIM.

Opracowanie na podstawie tekstu Galena Grumana z amerykańskiego Infoworld - After Bill Gates, five possible futures for Microsoft.


TOP 200