Cloud computing bez tajemnic

ING, firma zajmująca się usługami finansowymi, badała wiele ofert w modelu cloud, wskazując na to, że licencjonowanie jest dziś najpoważniejszym problemem. "Nie znalazłem żadnego dostawcy, który oferowałby model licencjonowania o porównywalnej elastyczności do tej, którą oferują dostawcy usług w modelu cloud" - mówi Alan Boehme, wiceprezes ING. "Jest to poważny problem, gdyż wiąże się ze zmianą modelu biznesowego. Te zmiany wymagają czasu" - dodaje.

Jakie typu umów SLA oferują dostawcy usług?

Zazwyczaj gwarantują dostępność na poziomie co najmniej 99%, ale sposób obliczenia tej wartości bywa różny. Amazon EC2 oferuje "komercyjnie uzasadnione wynagrodzenie" i zapewnia dostępność rzędu 99,95%, ale współczynnik jest obliczany w modelu rocznym, więc jeśli dostępność spadnie poniżej tej wartości na tydzień lub miesiąc, zgodnie z regulaminem, nie ma żadnej kary ani obniżki opłat.

GoGrid zapewnia 100% uptime w SLA, ale występują tam różne kruczki prawne. Jednym z nich jest trudne do interpretacji zdanie o określeniu dostępności za pomocą narzędzi monitoringu GoGrid i sposobów określenia awarii, wykluczających odpowiedzialność dostawcy za niektóre problemy. Jak mówi David Snead, prawnik, który wypowiadał się na temat regulacji prawnych na konferencji Sys-Con Cloud Computing, choć Amazon miał problemy z niezawodnością usług, to odzyskanie kar umownych lub obniżek opłat było bardzo trudne.

Jak można się upewnić, że dane są bezpieczne?

Bezpieczeństwo danych w modelu cloud wcale nie jest trywialnym zagadnieniem. Dostawcy pamięci masowych w tym modelu (Linkup, Carbonite) nieodwracalnie utracili dane klientów. Oprócz tego występuje poważne zagrożenie, że dane firmy wpadną w niepowołane ręce. Przed podpisaniem umowy z dostawcą usług w modelu cloud, należy wymagać dostarczenia informacji o stosowanych procedurach zabezpieczeń danych i upewnić się, że dostawca szyfruje przetwarzane dane, zarówno podczas ich przesyłania przez Internet, jak i w stanie spoczynku.

Czy aplikacja będzie pracowała z taką samą wydajnością po przeniesieniu do chmury?

Przed wyborem dostawcy usługi cloud computing, należy dokładnie zapoznać się z umową SLA, aby zrozumieć, co dostawca gwarantuje (i na jakim poziomie), a czego nie. Dodatkowo warto poszukać publicznie dostępnych informacji na ten temat. Przykładem może być Service Health Dashboard, gdzie znajduje się np. informacja Amazon o bieżących i historycznych statusach dostępności różnych usług. Ponieważ dane muszą być przesłane przez Internet, zawsze występuje przy tym pewnie opóźnienie, które może powodować to, że aplikacja w modelu cloud pracuje wolniej niż w firmowym centrum danych. Mimo wszystko, wpływ spadku wydajności dzisiejszych aplikacji spowodowany opóźnieniami w sieci jest znacznie mniejszy. Wynika to stąd, że największe korporacje są dziś rozproszone po całym świecie i wykorzystują na co dzień Internet do połączeń VPN wewnątrz firmy. Wzrost opóźnień nie będzie więc tak duży.


TOP 200