Cloud computing bez tajemnic

Czy cloud computing jest tym samym co wynajęcie oprogramowania jako usługi?

Można powiedzieć, że model SaaS (Software-as-a-Services) rozpoczął cały proces migracji i zainteresowania modelem cloud computing udowadniając, że usługi IT można łatwo udostępnić przez Internet. Chociaż dostawcy SaaS początkowo nie używali przy opisie swoich usług pojęcia "chmury", analitycy uważają, że SaaS jest jedną z części rynku cloud computing.

Jakie typy usług są dostępne w modelu cloud?

Usługi te dzielą się na trzy szerokie kategorie: oprogramowanie jako usługa (SaaS), infrastruktura jako usługa oraz platforma sprzedawana w modelu usługi. SaaS jest szeroko znaną usługą na rynku, a oprogramowanie udostępniane przez WWW na dobre zagościło w wielu przedsiębiorstwach, także polskich. Wynajęcie infrastruktury polega z grubsza na wykupieniu serwera i zasobów pamięci masowych z opcją zdalnego dostępu. Tymczasem platforma dostępna jako usługa umożliwia wdrożenie aplikacji webowych na hostowanej infrastrukturze.

W jaki sposób dostawcy każą płacić za usługi cloud?

Dostawcy aplikacji w modelu SaaS od dawna sprzedawali usługi, udostępniając je w miarę potrzeb klienta i obciążając odbiorców opłatą za rzeczywiste ich wykorzystanie. Unikano przy tym zapisów licencyjnych wiążących odbiorcę na długi czas. Dostawcy w modelu cloud stosują te same zasady. Przykładowo w Amazon Elastic Compute Cloud opłaty zależą od liczby godzin wykorzystania wirtualizowanych zasobów serwera. Niewielki, linuksowy serwer kosztuje 10 centów za godzinę, największy serwer z systemem Windows - 1,2 USD za godzinę. W podobny sposób płaci się za przestrzeń dyskową. System pamięci masowej Nirvanix kosztuje 25 centów za 1 GB na miesiąc, z dodatkowymi opłatami za każdy transfer w obie strony.

Jakie aplikacje mogą pracować w chmurze?

Technicznie - każda, ale nie zawsze jest to najlepszy sposób eksploatacji danego pakietu. Przykładowo nie ma sensu uruchamiać narzędzi diagnostyki dysku w chmurze, gdyż jest ona przeznaczona do komputerów typu desktop, dedykowana do systemów o niedużym opóźnieniu. Znacznie ważniejsze są jednak ograniczenia natury prawnej, które nie zezwalają na przetwarzanie niektórych danych w chmurze. Szczególnie dotyczy to wrażliwych danych klientów.

Według badań IDC, najczęściej w chmurze pracują aplikacje zarządzania IT, pracy grupowej, osobiste i biznesowe, narzędzia tworzenia aplikacji, ich wdrażania oraz zarządzania serwerami i zasobami dyskowymi.

Czy aplikacje można przenosić między chmurami?

Tak, ale nie znaczy to, że proces ten jest łatwy. Pojawiły się już na rynku usługi migracji między chmurami (np. z Amazon do GoGrid) oraz z wewnętrznych centrów przetwarzania danych do chmury. Mimo wszystko, dostawcy będą musieli przyjąć standaryzowane technologie, które zapewnią prawdziwą współpracę i zgodność. Przykładem jest Open Cloud Manifesto oraz działania Open Cloud Consortium, promujące otwarte frameworki. Celem ma być łatwe przenoszenie aplikacji między chmurami, niewymagające przepisywania kodu.

Czy tradycyjny model licencjonowania ma zastosowanie w chmurze?

Dostawcy i klienci ciągle zastanawiają się nad tym. Dostawcy często wymagają opłat za 100% możliwości pakietu, nawet jeśli klient wykorzysta 25% czy 50%. Chociaż Oracle i IBM przygotowały tabele równoważności, które wyjaśniają zasady licencjonowania oprogramowania dla chmury Amazon, to większość analityków twierdzi, że obecne modele licencjonowania oprogramowania zupełnie do chmury nie przystają.


TOP 200