Cisco ułatwi zarządzanie wirtualną siecią w Windows Server 8

Koncern Cisco pracuje nad produktami, które będą obsługiwać technologię wirtualizacyjną, wbudowaną w Windows Server 8. Ich premiery należy spodziewać się w przyszłym roku - wraz z wprowadzeniem na rynek kolejnego wydania serwerowego OS-u Microsoftu.

Cisco zaproponuje dwa rozwiązania pozwalające na wniknięcie wgłąb warstwy sieciowej Hyper-V i rozszerzy swoje narzędzia do monitorowania, zarządzania i konfiguracji warstwy sieciowej o środowisko wirtualizacyjne Microsoftu.

Pierwszym z nich będzie nowa wersja przełącznika Nexus 1000V, zaprojektowana z myślą o obsłudze maszyn wirtualnych Hyper-V (z wirtualnymi kartami Ethernet, którymi zarządzać będzie można przez inny komponent przełącznika - Virtual Supervisor Module). Przedstawiciele Cisco tłumaczą, że ów komponent będzie zintegrowany z oprogramowaniam Microsoft System Center Virtual Machine Manager (co pozwoli klientom np. na definiowanie uprawnień dla różnych klas administratorów). Co ważne, Virtual Supervisor Module może być zainstalowany zarówno na fizycznej, jak i na wirtualnej maszynie. Cały przełącznik może być hostowany na urządzeniu Cisco Nexus 1010 Virtual Services Appliance.

Zobacz również:

  • Cisco opuści rynek rosyjski
  • Wirtualizacja aplikacji

Takie połączenie da administratorom sprzętu Cisco możliwość znacznie łatwiejszego zarządzania wirtualnymi maszynami - ponieważ będą mogli wykorzystywać do tego doskonale znane im oprogramowanie Cisco NX-OS. Wirtualne maszyny będą się przedstawiały jako rozszerzenie fizycznej infrastruktury, co sprawi, że znacznie łatwiejsze będzie wprowadzanie reguł i zabezpieczeń, a także diagnozowanie problemów. Zdaniem przedstawicieli Cisco, jednoczesne zarządzanie fizycznymi i wirtualnymi maszynami będzie znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż traktowanie ich jako zupełnie oddzielnych zasobów.

Nexus 1000V ma oferować możliwość integracji z innymi produktami Cisco - dzięki temu będzie można wykorzystać ich funkcje na wirtualnych maszynach. Wirtualny przełącznik w momencie premiery ma oferować trzy narzędzia stworzone z myślą o wirtualnych sieciach - Virtual Security Gateway (rozwiązanie do tworzenia zróżnicowanych polityk bezpieczeństwa w środowiskach multi-tenant), Virtual Wide Area Application Services (rozwiązanie zwiększające wydajność aplikacji hostowanych na wirtualnych serwerach w centrach danych i prywatnych chmurach) oaz Network Analysis Module (narzędzie do identyfikowania i rozwiązywania problemów z wydajnością w zasobach wirtualnych).

Dodajmy, że Hyper-V dostarczany jest z własnym wirtualnym przełacznikiem - ale nie oferuje on tak rozbudowanych narzędzi do zarządzania zasobami.

Cisco zamierza również wprowadzić na rynek dostosowaną do specyfiki Hyper-V wersję Unified Computing System Virtual Machine Fabric Extender (oprogramowanie rozszerzające funkcje zarządzania o środowiska wirtualne). Możliwości tego produktu są zbliżone do tych ofertowanych przez Nexus 1000V - administratorzy UCS VM-FEX będą mogli traktować fizyczne i wirtualne zasoby jako jedną, spójną infrastrukturę, co ułatwi zarządzanie i monitorowanie.

Nowe produkty Cisco będą współpracowały z Windows Server 8 - nie będą za to obsługiwały wcześniejszych wersji serwerowego OS-u Microsoftu. Daty premiery na razie nie podano.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200