Chromebook podbija rynek. Coraz więcej ludzi pracuje na tanim laptopie

Laptopy typu chromebook, z systemem Chrome OS, zyskały ogromną popularność w czasie pandemii.

Chromebook / Fot. Materiały własne

Chromebook / Fot. Materiały własne

Chromebooki oferuje szeroką funkcjonalność i nie jest drogi. Często okazuje się, że taki komputer jest wystarczający dla studenta czy ucznia liceum, jak również dla wielu pracowników biurowych. A skoro wystarcza do większości zadań, to po co przepłacać i kupować model z Windows, prawda?

Chromebooki to komputery dla pracowników i firm, które na co dzień pracują przede wszystkim w pakiecie biurowym i aplikacjach działających w chmurze.

Zobacz również:

  • Problemy na rynku tabletów
  • Google wypróbowuje eksperymentalną funkcję bezpieczeństwa w Singapurze

Sprawdź: Shiba Inu

Komputery tej klasy opierają się na systemie operacyjnym Google Chrome OS, który jest minimalistyczny i zaprojektowany z myślą o pracy online.

Chromebook - do pracy jak znalazł

Z tego powodu chromebooki nie mają zbyt dużo miejsca na dane i pamięci. Nie oznacza to jednak, że zupełnie nie popracujemy offline. W ostatnich latach Google zwiększyło możliwości pracy bez dostępu do internetu i aplikacje takie jak Google Dokumenty czy Arkusze działają już w trybie offline.

Ponadto chromebooki mają dostęp do sklepu Google Play. Możemy bez obaw pobierać i uruchamiać różne aplikacje na Androida – znacznie zwiększa to użyteczność całej platformy. Na chromebooku uruchomimy nawet Linuksa, co może być przydatne dla wielu programistów.

Modele premium chromebooków oferują też ekrany dotykowe. Warto podkreślić, że na rynku znajdziemy różne modele – zarówno pod względem wielkości ekranu, jak i sposobu obsługi. Wybór nie jest tak szeroki, jak w przypadku laptopów z Windows, ale jest większy w porównaniu do MacBooków.

Główne ograniczenia chromebooków

Największą wadą jest brak możliwości instalowania oprogramowania – przykładowo nie zainstalujemy Adobe Photoshop, by korzystać z niego tak, jak w systemie Windows. Znajdziemy różne alternatywy na Chrome OS i Androida, niemniej zwykle nie są to tak dobre aplikacje.

Kolejnym ograniczeniem jest dostępność do akcesoriów. Zdarza się, że producent nie ma sterowników dla danego urządzenia i nie podłączymy go do chromebooka.

Wybór urządzeń peryferyjnych dla chromebooka jest zdecydowanie mniejszy niż ten, jaki kojarzymy z platformy Windows czy nawet macOS.

Pamięć lokalna zwykle ograniczana jest do 16-64 GB i najczęściej jest to pamięć eMMC Flash. Wydajność jest dość dobra, niemniej przestrzeń na pliki zdecydowanie ograniczona. To sprawia, że jesteśmy niejako zmuszeni do polegania na usługach chmurowych.

Zobacz: Teamsy

Osoby, które pracują offline i wykonują obciążające zadania, np. edycję wideo, również nie będą zadowolone z możliwości chromebooka.

Cena wyjściowa chromebooka jest niższa w porównaniu do większości komputerów z Windows. Nie brakuje modeli za ok. 1500 - 2000 zł, a topowe jednostki zwykle kosztują ok. 3000 zł. Laptopy z Windows ze średniej półki mogą kosztować nawet trzy razy tyle, natomiast nie będą trzy razy lepsze. Już ten fakt sprawia, że chromebooki mogą zapewnić spore oszczędności.

Chromebooki nie polegają też na aplikacjach instalowanych lokalnie, więc dział IT nie musi instalować oprogramowania, a później dbać o odpowiednie aktualizacje i wsparcie techniczne. Wszelkie aktualizacje chromebooka i jego oprogramowania są automatycznie przeprowadzane przez Google, a jeśli do tego korzystamy z pakietu Google Workspace, mamy do dyspozycji również pomoc techniczną Google.

Chromebooki nadają się do pracy i zdecydowanie poradzą sobie z większością zastosowań. Google w ostatnich latach wprowadziło na tyle dużo aktualizacji i nowych funkcji, że chromebook z 2021 r. jest o wiele bardziej funkcjonalny niż ten sprzed kilku lat.

Ale to nie znaczy, że chromebooki nie wymagają od użytkownika zmiany przyzwyczajeń wyniesionych z Windows. Czasami będą też irytować swoimi ograniczeniami czy sposobem, w jaki rozwiązano niektóre funkcje.

Na chromebookach z założenia nie powinniśmy instalować oprogramowania i przechowywać na nim plików, więc jesteśmy niejako zmuszeni do tego, aby korzystać z aplikacji online z funkcją współpracy. Firmy są więc zachęcane, aby utworzyć taki styl pracy i kulturę, by dostęp do plików był możliwy dla wielu użytkowników. Otwiera to wiele możliwości współpracy online i nowe sposoby pracy, np. wspólną edycję dokumentów w czasie rzeczywistym.

Ponadto chromebooki są wolne od różnego rodzaju spowalniaczy, które na systemach Windows działają w tle. To m.in. z tego powodu mniej więcej po 5 sekundach od włączenia są gotowe do pracy. Tego typu gotowość również pozytywnie wpływa na produktywność i wrażenia z użytkowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200