Chrome nie będzie akceptować certyfikatów bezpieczeństwa wystawianych przez ten urząd

Google zdecydował, że od kwietnia tego roku przeglądarka Chrome nie będzie akceptować cyfrowych certyfikatów autoryzowanych przez kolejny uprawniony to tego podmiot. Tym razem będzie to hiszpański urząd certyfikacji Camerfirma.

Chrome

Firma tłumaczy swoją decyzję tym, że Camerfirma przestała spełniać wymogi stawiane takim urzędom. Stało się to na początku tego tygodnia i Google wyjaśnia, że zdecydował się na tak radykalny krok ponieważ Camerfirma przez ostatnie sześć tygodni nie była w stanie wyjaśnić 26 incydentów związanych z procesem wydawania przez nią certyfikatów

Wydawane przez nią certyfikaty nie będą akceptowane w momencie udostępnienia użytkownikom kolejnej wersji przeglądarki Chrome oznaczonej numerem 90. Zgodnie z zapowiedzią, powinna się ona pojawić na serwerach Google w połowie kwietnia 2021 roku.

Zobacz również:

  • Dzisiaj Światowy Dzień Backupu
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
  • Google zezwoli na większą personalizację systemu ChromeOS

Użytkownicy przeglądarki Chrome 90 powinni więc pamiętać, że nie będzie ona obsługiwać żadnej witryny, która zapewnia bezpieczeństwo ruchowi HTTPS używając do tego celu certyfikatów TLS wydanych przez urząd Camerfirma.

Jak dotąd żaden inny producent przeglądarek nie zdecydował się na taki krok, ale w opinii ekspertów jest to tylko kwestią czasu. Można się więc spodziewać, że w najbliższych tygodnia w ślady Googla pójdą kolejni wiodący dostawcy tego rodzaju narzędzi, w tym Apple, Microsoft i Mozilla.

W opinii analityków decyzja Google oznacza, że Camerfirma właściwie wypadnie z tego rynku i przestanie się na nim liczyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200