Chipy bazujące na nowej architekturze mogą znacznie zwiększyć szybkość pracy urządzeń mobilnych 6G

Naukowcy zaprojektowali i zbudowali prototypowy układ scalony, w którym zintegrowali ze sobą ściśle dwa elementy – konwencjonalną, elektroniczną płytkę drukowaną z elementami fotonicznymi.

Grafika: mohamedhassan/freerangestock

Twierdzą przy tym, że takie rozwiązanie może znaleźć zastosowanie układach obsługujących mobilne sieci 6G i 7G, w których mamy do czynienia z bardzo wysokimi częstotliwościami. Australijscy naukowcy z uniwersytetu w Sidney opublikowali wyniki swoich dokonań w periodyku Nature Communications. Zaprojektowany przez nich układ scalony jest tzw. chipletem (układ mający architekturę klocków lego, integrujący ze sobą różne elementy). Układ taki – który ma wielkość 5x5 mm) może w ich opinii zrewolucjonizować pracę sieci komórkowych. Jeśli dalsze badania wykażą, że jest to opłacalna i niezawodna technologia, operatorzy sieci mobilnych dostaną do ręki nowe potężne narzędzie.

Cała infrastruktura sieci mobilnych będzie wtedy mogła wykorzystywać dużo wyższe częstotliwości, co w praktyce będzie oznaczać dalszy wzrost szybkości pracy takich sieci oraz ich większą energooszczędność. Należy jednak pamiętać o tym, że układy wykorzystujące wyższe częstotliwości są bardziej podatne na różnego rodzaju zakłócenia, co jest pewnym minusem takiej technologii.

Zobacz również:

  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem
  • Przyszłość Internetu: kwanty, 6G i Internet Zmysłów
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple

Ponadto krótsze fale, z którymi mamy do czynienia w przypadku dużych częstotliwości, mają też pewne trudności z pokonywaniem przeszkód. A to może się przełożyć na mniejszy zasięg działania sieci mobilnych wykorzystujących takie układy. Dlatego takie sieci będą wymagały specjalnych chipów komunikacyjnych o znacznie większej szerokości pasma RF i zaawansowanego filtrowania, co pozwoli im eliminować zakłócenia występujące w układach wykorzystujących duże częstotliwości.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200