Chiny mają zamiar podwoić produkcję chipów w ciągu najbliższych lat

Zachodnie przedsiębiorstwa produkujące układy scalone mogą mieć powody do niepokoju. Najnowsze badania przeprowadzone przez firmę analityczną Barclays wskazują, że Chiny, przed końcem obecnej dekady, mogą nawet podwoić wolumen produkcji układów scalonych, stając się globalnym liderem w tej branży.

Grafika: Jack Moreh/freerangestock

W badaniu udział wzięło blisko 50 chińskich firm produkujących układy scalone. Wszystkie one zadeklarowały, że w ciągu najbliższych trzech lat zwiększą produkcję chipów o co najmniej 60%. Według TrendForce, obecnie w Chinach działa 44 przedsiębiorstw produkujących układy scalone. Większość z nich wytwarza układy scalone na bazie 12-calowych płytek krzemu. Płytki krzemu o wielkości 6-ciu cali produkują 4 firmy, a 15 firm produkuje płytki o wielkości 8 cali.

Dodatkowo, Chiny zamierzają w najbliższych latach oddać do użytku co najmniej 22 wielkoprzemysłowe fabryki układów scalonych. Kilka lokalnych firm, w tym SMIC, Nexchip, CXMT i Silan, zamierza do końca bieżącego roku wybudować 10 kolejnych fabryk płytek, co łącznie da 32 nowe zakłady produkujące układy scalone. To wszystko sprawi, że Chiny staną się globalnym liderem w produkcji układów scalonych.

Zobacz również:

  • Startuje zależna od Intela firma produkująca układy FPGA
  • Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple
  • Intel i Tower będą ze sobą ściśle współpracować

Z dalszej analizy wynika, że większość oddawanych do użytku chińskich firm będzie produkować chipy, wytwarzając je przy użyciu mniej zaawansowanej technologii 28 nm. Warto jednak zwrócić uwagą na fakt, że chipy takie są nadal instalowane w sprzęcie AGD i w samochodach. TrendForce przewiduje, że do 2027 r. globalny stosunek linii produkcyjnych bazujących na mniej zaawansowanych technologiach do linii produkcyjnych wykorzystujących bardziej zaawansowane technologie wyniesie 7:3.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200