Chemiczna chmura prywatna

"Od stycznia 2012 r. mamy wspólną instancję SAP dla Azotów Tarnów i ZAK SA. Obecnie dla ZAK dobudowywane są moduły, które tam nie występowały. Natomiast od czerwca br. ruszyły projekty konsolidacji z Z.CH. «Police», w wyniku których w styczniu 2013 r. uzyskamy analogiczny przebieg procesów biznesowych w trzech spółkach. Pozwoli to zasilać kokpity menedżerskie i inne narzędzia zarządcze porównywalnymi danymi oraz optymalizować działania w skali całej Grupy Kapitałowej" - opowiada Anetta Pilch. Jednocześnie następuje standaryzacja całego sprzętu i oprogramowania. Grupa Azoty stawia na wirtualizację i rozwiązania SAP/OpenText i Microsoft w obszarze oprogramowania oraz unifikację rozwiązań sprzętowych na rozwiązaniach HP.

…do cloud computing

Planowane jest również wdrożenie chmury prywatnej, umożliwiającej dostęp do wybranych usług IT, a także stworzenie platformy pracy grupowej w celu usprawnienia komunikacji i współpracy między pracownikami wszystkich spółek należących do Azotów Tarnów. Uruchamiane w ramach projektu Centrum Usług Wspólnych będzie zaś realizować obsługę procesów finansowych oraz kadrowo-płacowych na potrzeby całej Grupy.

Zobacz również:

"Nasza chmura prywatna będzie uzupełnieniem dla usług Centrum Usług Wspólnych z obszaru finansowo-kadrowego, budowanego obecnie od strony IT dla spółek zależnych na wspólnym systemie ERP. Równolegle budowane jest środowisko obsługi procesów sprzedaży w spółkach, a pozostałe funkcjonalności będzie można dobudowywać zgodnie ze specyficznymi potrzebami poszczególnych spółek. Prywatna chmura pozwoli na rozliczanie usług informatycznych dla każdej jednostki Grupy, a także na dużą elastyczność w dostarczaniu standardowych i dedykowanych dla spółek usług" - mówi dyrektor Biura Informatyki Korporacyjnej w Grupie Azoty.

Chmura prywatna Grupy Azoty jest dedykowana na początek mniejszym spółkom. Będą one mogły zamawiać potrzebne usługi w uproszczony sposób, płacąc na podstawie udostępnionego katalogu za faktycznie wykorzystywane zasoby. "Rozwiązanie będziemy wdrażać sukcesywnie, obejmując coraz większy zakres usług SaaS, PaaS i IaaS. Funkcjonowanie w chmurze ułatwi także współdzielenie zasobów ludzkich w obszarze IT. Z doświadczenia wiemy także, że jako duża Grupa uzyskujemy znacznie korzystniejsze warunki cenowe. A stosowana wirtualizacja środowisk dodatkowo umożliwi obniżanie kosztów. Stopniowo chcemy taki sposób rozliczeń wprowadzić także dla poszczególnych komórek organizacyjnych wewnątrz całej Grupy" - mówi Anetta Pilch. "Korzystanie z chmur publicznych nie jest na razie dla nas ani wygodne, ani bezpieczne. Być może z czasem dojdziemy do rozwiązań hybrydowych. Na dziś jednak model chmury prywatnej jest logiczną kontynuacją prowadzonej od kilku lat transformacji IT. Te plany tworzymy i realizujemy wspólnie z partnerem strategicznym , HP Polska" - podsumowuje.


TOP 200