Certyfikat MCTS, CCNA itp. się nie opłaca?

Pracownicy IT, którzy spędzili długie godziny przyswajając wiedzę potrzebną do otrzymania certyfikatów - takich jak MCTS (Microsoft Certified Technology Specialist) czy CCNA (Cisco Certified Network Associate), obserwują spadek premii z tytułu ich posiadania. W tym samym czasie rosną premie specjalistów z niecertyfikowanymi umiejętnościami - takimi jak Tcl, SAS development, VoIP czy zarządzanie wydajnością biznesową. Oto wnioski z ostatniego raportu IT Skills and Certifications Pay Index firmy Foote Partners.

Foote Partners przyjrzała się premiom, jakie dostawali specjaliści posiadający 483 certyfikowane i niecertyfikowane umiejętności informatyczne. Obserwacje prowadzone od 2004 r. wykazały, że premie związane z niecertyfikowanymi specjalizacjami rosły w 21 z 26 kwartałów. Premie związane z certyfikatami spadały w 17 z 18 obserwowanych kwartałów.

Te badanie nie świadczą o tym, że certyfikaty nie maja już wartości. Foote Partners nie twierdzi, że pracownicy, którzy do swojej kariery dołożyli nowy kilkuliterowy akronim, nie dostają zapłaty za swoje wysiłki. Raport zmierza jednak do wniosku - przez ostatnie lata programy certyfikacyjne nie zawsze nadążają za potrzebami pracodawców, szukających pracowników z określonymi specjalizacjami w IT.

Niecertyfikowane kwalifikacje, jakie w ostatnich trzech miesiącach Foote dodała do swojej listy, to biegłość w technikach wirtualizacji związanych z platformami Citrix XenServer, Microsoft Virtual Server i VMware Server. Na liście certyfikowanych specjalizacji przybyły te związane z Oracle - Oracle Certified Expert for Solaris 10 dla sieciowych i systemowych administratorów oraz programistyczna wiedza w zakresie Oracle WebLogic Server i Portal 10g.

Certyfikat mniej popłaca

Według Foote średnia premia płacona za posiadanie certyfikatu spadła w ostatnich dwóch latach o 4,6%. Najwięcej spadła wartość certyfikatów z kategorii "początkujący i przeszkolony" - aż o 32% w tym czasie. Specjaliści IT z certyfikatami w kategoriach sieci i komunikacji odnotowali drugi w kolejności spadek premii - o 10,4%. Premie za posiadanie certyfikatów bazodanowych zmalały o 6,4% w ciągu dwóch lat. O 6,1% spadły premie za certyfikaty dotyczące architektury, zarządzania projektami i procesami. Jedynie certyfikaty związane z programowaniem aplikacji i językami programowania zanotowały podczas ostatnich trzech miesięcy wzrost, ale zaledwie o 1,2%.

Certyfikaty IT, za które premie spadły najbardziej:

- Novell/Certified Novell Administration (CNA)

- IBM Certified Administration - SOA Solutions: WebSphere Process Server

- Microsoft Certified Technology Specialist (wszystkie)

- Różne certyfikaty sieciowe i komunikacyjne: Avaya, SNIA i EMC

- GIAC Information Security Fundamentals (GISF)

- Kilka certyfikatów bazodanowych Oracle, w tym Oracle Certified Professional MySQL 5.0, Oracle Certified Expert MySQL 5.1 Cluster i OCA (Oracle DB Administrator Certified Associate)

- Microsoft Certified Database Administrator (MCDBA)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200