Certyfikat MCTS, CCNA itp. się nie opłaca?

Niecertyfikowane specjalizacje w cenie

Gdy wartość certyfikatów spadała, wartość niecertyfikowanych umiejętności w ciągu ostatniego roku wzrosła średnio o 4,17%.

Największy roczny przyrost to zarządzanie, metodologia, procesy - 9%. Niecertyfikowane kwalifikacje w systemach operacyjnych - 5,8%, specjalizacje w aplikacyjnych narzędziach programistycznych i platformach przyniosły wzrost premii na poziomie 5,1%.

Niecertyfikowane kwalifikacje dotyczące komunikacji nie są już tak cenne - premie z tego tytułu spadły o 14,3% w ciągu ostatnich dwóch lat, ale w ostatnim półroczu ustabilizowały się i nawet wzrosły o 2,8% w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Kwalifikacje w bazach danych zanotowały spadek o 7,4 w ciągu dwóch lat i o 3,5% w ostatnich trzech miesiącach.

Niecertyfikowane specjalizacje IT, które zanotowały największe wzrosty w płacach to:

- Tcl, SAS, PL/SQL/ WebSphere MQ, RAD/Extreme Programming/Agile Programming

- SAP/ERP, w tym: NetWeaver Composition Environment, zarządzanie sektorem publicznym, zarządzanie produkcją przemysłową i finansami korporacji

- Specjalizacje sieciowe i systemowe, w tym: usługi WiMAX/LTE, VoIP WAN/3G/4G, RFID

- Oprogramowanie zarządzające cyklem życia produktu

- Zarządzanie wydajnością biznesową

- Architektura i modele bezpieczeństwa

- Web development, w tym: CGI, ActiveX, XML i Microsoft BizTalk Server, Sharepoint Server i Commerce Server

- Sybase Adaptive Server Enterprise

- Unified communications i messaging

W co warto zainwestować?

W zdobycie jakich specjalizacji powinien swój czas zainwestować specjalista IT? Jeśli chodzi o certyfikowane, to z badań Foote wynika, że na największe premie powinien liczyć, posiadając:

- Oracle SOA Architect Certified Expert.

- OCM (Oracle DBA Administration Certified Master)

- Teradata Certified Master.

- PMP (Project Management Professional).

- Master IT Certified Architect (ITAC/The Open Group)

- CyberSecurity Forensic Analyst

- Certyfikaty bezpieczeństwa Multiple GIAC, w tym GCIH (GIAC Certified Incident Handler), GCIA (Intrusion Analyst) i Secure Software Programmer dla .Net i Java

- Różne certyfikaty Cisco, w tym CCIE (Certified Internetwork Expert), CCDP (Design Professional) i CCDE (Design Expert)

- MCA (Microsoft Certified Architect)

- HP Master ASE (Accredited Systems Engineers), HP/AIS (Accredited Integration Specialist), and ASE (Systems Engineer)

Jeśli chodzi o najbardziej premiowane niecertyfikowane specjalizacje, lista Foote wymienia:

- Specjalizacje SAP, w tym: SAP HANA (In-Memory Appliance), SAP NetWeaver Visual Composer, SAP CFM, SAP EBP (e-Procurement), SAP BW Accelerator i SAP PS (Project Systems).

- Programistyczne w zakresie Web/e-commerce, w tym: Documentum, Python, Microsoft Commerce Server, .Net, Sharepoint Server; social networking; Oracle Workflow; SOAP

- Dotyczące zarządzania, procesów i metodologii, w tym: business process management, business performance management, TOGAF (The Open Group Architecture Framework), information risk management, project management i quantitative analysis.

- Sieciowe i systemowe, dotyczące: wirtualizacji, bezpieczeństwa (DW/BI, ERP, Web), zarządzania bezpieczeństwem sieciowym i sieciami bezprzewodowymi

- Wszystkie rodzaje Uniksa

- Specjalizacje bazodanowe, w tym zarządzanie, Oracle DB/8i/9i/10g/11i, Sybase Adaptive Server Enterprise, Informatica i Microsoft SQL Server

Zwracamy uwagę, że ten raport dotyczy USA. Nie jest nam znany podobny raport dotyczący Polski. Jednak biorąc pod uwagę, że trendy informatyczne przybywają do nas zwykle zza Oceanu (choć najczęściej z opóźnieniem), może warto mu się przyjrzeć.


TOP 200