Centrum R&D Samsunga w Polsce będzie głównym ośrodkiem rozwoju systemu Bada

Samsung uruchomił ośrodek badawczo-rozwojowy w Polsce przed 10 laty. Na początku pracował nad oprogramowaniem dla dekoderów telewizji cyfrowej. Urządzenia te stosują m.in. Polsat Cyfrowy i telewizja n. Teraz tworzone jest tu oprogramowanie dla urządzeń mobilnych.

Kolejnym etapem było uruchomienie prac nad oprogramowaniem do telewizorów cyfrowych. Nie bez znaczenia był fakt, że Samsung zdobył na tym rynku czołową pozycję, także w Polsce. Poszerzenie obszaru rozwijanych technologii oznaczało zwiększenie zatrudnienia z 10 do 122 osób w 2006 r.

Nowe, mobilne kompetencje centrum R&D

Czytaj też:

Nad czym pracuje laboratorium Orange w Polsce

Grupa TP na projekty badawczo-rozwojowe w warszawskim centrum wydaje 57,1 mln zł rocznie, a powstałe rozwiązania służą całej Grupie France Telecom. Orange Labs Poland złożyło już 10 wniosków patentowych.

Telekomunikacja Polska tworzy aplikacje mobilne na iPhone'a i Androida

Warszawskie centrum R&D Grupy TP zajmuje się także tworzeniem aplikacji na platformy Apple iOS i Google Android.

Kluczowy etap w historii rozwoju centrum R&D Samsung rozpoczął się jednak wraz z uruchomieniem prac nad oprogramowaniem mobilnym. Dziś pracownicy warszawskiego ośrodka pracują nad przystawkami do telewizorów - tzw. set-top-box - oraz technologiami digital television, streamingu wideo, protokołach telekomunikacyjnych i wreszcie systemach mobilnych - bada (w języku koreańskim słowo to oznacza ocean), Android i Linux. Wybrane zespoły pracują też nad rozwojem sprzętu. "Od czasu rozszerzenia zakresu prac o technologie mobilne zatrudnienie w warszawskim centrum zaczęło rosnąć bardzo dynamicznie. Od roku 2008, kiedy pracowało u nas 350 osób, zatrudniliśmy prawie 300 kolejnych inżynierów i programistów" - mówi Youngki Byun, wiceprezes Samsung Electronics Polska R&D Center. "To potwierdza, że ten obszar jest bardzo interesujący nie tylko dla nas, ale i dla młodych specjalistów" - dodaje. Obecnie największy dział w centrum to Software Development Departament, który produkuje oprogramowanie dla smartfonów.

Samsung zdecydował się ulokować ośrodek R&D w Polsce ze względu na kapitał ludzki i silną gospodarkę naszego kraju, jego potencjał i pozycję w regionie, która stanowi przyczółek ekspansji na rynki Europy Południowo-Wschodniej. "Polski rynek IT jest bardzo rozwinięty, a to oznacza wzrost pracy dla inżynierów. Polscy inżynierowie znani są z dobrego wykształcenia i jakości swoich produktów, nie tylko w Europie, ale i na świecie. Dlatego tak wiele firm otwiera centra R&D w Polsce. Młodzi profesjonaliści oczekują, że firma da im wsparcie, ale też przestrzeń do wykorzystania talentu i umiejętności w sposób najbardziej przez nich pożądany" - nie szczędzi pochwał Youngki Byun. Nie można jednak się temu dziwić, ponieważ polski zespół będzie miał coraz więcej projektów, aby stać się głównym ośrodkiem rozwoju oprogramowania w strukturach firmy Samsung. Inżynierowie tego działu będą mogli pracować wspólnie z pracownikami innych ośrodków Samsung Electronics Research Institute (SERI) w Wielkiej Brytanii, w amerykańskim Dallas i w Indiach. Wymagać to będzie dalszej rozbudowy zespołu programistów w Warszawie.

Poszukiwanie młodych, zdolnych ludzi

Szukamy zmotywowanych i dynamicznych kandydatów, których celem jest rozwój wiedzy i umiejętności. Najbardziej poszukiwani są programiści C /C++ oraz JavaScript, a także inżynierowie testowania.

Youngki Byun, wiceprezydent Samsung Poland R&D Center

"W tym roku także będziemy kontynuować szybki rozwój" - zapowiada Youngki Byun. Powiększy się powierzchnia biurowa ośrodka. Centrum startowało przy ul. Szturmowej w Warszawie, dziś znajduje się w biurowcu IBC przy rondzie Jazdy Polskiej. Nowe powierzchnie zostaną wynajęte w znajdującym się po drugiej stronie Zebra Tower. Jak mówi Youngki Byun, to strategiczna lokalizacja w centrum Warszawy, blisko dwóch głównych uczelni - Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego. "Dajemy wiele możliwości pracy dla młodych i bardziej doświadczonych inżynierów przy interesujących projektach Samsung, który chce zmieniać świat zgodnie z hasłem <<turn on tommorrow>>" - podkreśla Youngki Byun.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200