Centrum R&D Samsunga w Polsce będzie głównym ośrodkiem rozwoju systemu Bada

Samsung stara się znaleźć najlepszy sposób na dotarcie do utalentowanych inżynierów. Od 2008 r. firma organizuje specjalny program dla absolwentów. Jest to trzymiesięczne szkolenie, podczas którego można podnieść kwalifikacje pod okiem doświadczonych inżynierów. Po pomyślnym zakończeniu szkolenia uczestnicy otrzymują oferty pracy. Firma organizuje także konkurs dla programistów tworzących aplikacje na system bada. "Wierzymy w sukces tej platformy, dlatego dajemy szansę młodym, kreatywnym osobom z otwartym umysłem, aby pokazali swoje umiejętności, biorąc udział w konkursach dla programistów jak bada Cup" - mówi Youngki Byun. W ubiegłorocznej edycji wygrał Marcin Nowak, twórca gry SpaceHell, który otrzymał czek na 100 tys. zł.

1000 osób

ma zatrudniać centrum R&D Samsunga w Warszawie do roku 2015. Jest to związane z tym, że polski zespół może stać się głównym ośrodkiem rozwoju oprogramowania w strukturach firmy.

Zatrudnieni w ośrodku inżynierowie mogą także wykorzystywać 50-proc. ulgę podatkową dla twórców. Spółka pozyskuje także dofinansowanie państwa do prac badawczych, nawet do 50%. Uzyskuje również dofinansowanie do zatrudniania. "Szukamy zmotywowanych i dynamicznych kandydatów, których celem jest rozwój wiedzy i umiejętności. Najbardziej poszukiwani są programiści C /C++ oraz JavaScript, a także inżynierowie testowania" - mówi Youngki Byun.

Uczelniane laboratoria

Samsung uruchomił do tej pory laboratorium na Uniwersytecie Warszawskim i Politechnice Poznańskiej. Jego uczestnicy mogą pracować nad projektami do dyplomu. Podobne przedsięwzięcie planuje także na Politechnice Warszawskiej. Na uczelniach organizowane są cykle wykładów lub roadshow prezentujące technologie i ośrodek Samsung. Z programu stypendiów skorzystało w roku 2010 ok. 50 studentów.

Na Politechnice Poznańskiej uruchomiono projekt badawczy dotyczący technologii interfejsu 3D, technologii komórkowych, multimediów i rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality). Z kolei Politechnika Warszawska pracuje nad dwoma projektami, wykorzystującymi systemy informacyjne, technologię RIA (Rich Internet Application), zbiory pojęciowe. Uniwersytet Warszawski pracuje zaś nad interfejsem użytkownika, systemami wbudowanymi i sieciami sensorycznymi.

Plany zakładają, że na koniec roku 2011 zatrudnienie w centrum będzie sięgać 750 pracowników, a w 2015 - 1000! W 2011 Samsung planuje uruchomić więcej wspólnych projektów badawczych z polskimi uczelniami oraz poszerzyć listę szkół wyższych, z którymi współpracuje, nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej. Te działania mają służyć pozyskiwaniu kolejnych, młodych talentów.

Aby zrealizować plan zajęcia kluczowej pozycji w strukturach Samsunga, warszawski ośrodek badawczo-rozwojowy prowadzi prace nad optymalizacją trzech obszarów. Pierwszym jest produkcja, gdzie poprawa ma nastąpić dzięki użyciu standardowych, wciąż rozwijanych platform, dbania o bezpieczeństwo i wczesnej weryfikacji oprogramowania. Drugim jest poprawa jakości oprogramowania poprzez zastosowanie narzędzi automatyzujących testowanie, weryfikację oprogramowania w ciągu 24 godzin, zdalne testy i testy z użytkownikami. Trzeci obszar to budowa odpowiedniej infrastruktury, metodyk zarządzania projektami, kadrami i mierzenia produktywności pracy.


TOP 200