Celsius zamroziło środki inwestorów. Nie mogą nic zrobić

Celsius Network w czasie hossy szybko zyskiwała popularność. Inwestorzy wpłacali swoje środki, by następnie pomnażać je jak na lokacie. Obecnie jednak, gdy rynek notuje spadki, firma nie była w stanie wtrzymać presji sprzedażowej. Co zatem zrobiła? Zamroziła wszystkim konta, blokując ich aktywa.

Celsius Network kolejną ofiarą sektora krypto / Fot. Materiały własne

Celsius Network kolejną ofiarą sektora krypto / Fot. Materiały własne

Celsius Network zyskała sławę w ostatnim roku, a jednocześnie cieszyła się renomowaną pozycją. CB Insights informowało, że to jedna z "50 najbardziej obiecujących organizacji" w sektorze blockchain, a organizacja Fintech Breakthrough Awards przyznała jej wyróżnienie "najlepszej platformy krypto".

Na swojej stronie Celsius informuje, że 1,7 mln osób określa markę "domem swoich kryptowalut". Cóż, teraz moglibyśmy ją określić ich więzieniem.

Zobacz również:

  • Aresztowano sprawców zuchwałego włamania do sieci Etherum

Prezes Celsius wykazał się nie lada arogancją

Jeszcze wczoraj (!) Alex Mashinsky, prezes Celsius Network, odpowiadał na wiadomość jednego z internautów, pisząc: "Czy znasz choć jedną osobę, która miała problem z wypłacaniem środków z Celsiusa? Po co szerzyć panikę i dezinformację".

Celsius zamroziło środki inwestorów. Nie mogą nic zrobić

I dziś, kiedy Bitcoin i inne kryptoaktywa szybko traciły na wartości, Celsius Network również traciła aktywa, ponieważ coraz więcej ludzi - w panice przed dalszymi spadkami - zaczęło wypłacać swoje pieniądze. Firma uznała, że nie może do tego dopuścić, bo będzie miała później za mało aktywów, by móc dalej funkcjonować (warto zaznaczyć, że Celsius oferuje dość wysokie oprocentowanie na swoich "lokatach").

Firma Mashinskiego chciała uniknąć tego, co stało się z innym projektem parę tygodni temu, czyli Terra Luna, który w zasadzie stracił na wartości 99%. Postanowiła więc działać i wystosowała memo do użytkowników.

Celsius Network informuje inwestorów, że "ze względu na ekstremalne warunki rynkowe dzisiaj ogłaszamy, że wstrzymujemy wszystkie wypłaty, swapy i przelewy między kontami. Podejmujemy to działanie, aby postawić Celsiusa w lepszej sytuacji, by z czasem wywiązywać się ze swoich zobowiązań do akceptowania wypłat".

Jednocześnie firma wyjawiła, że odpowiedni zapis, pozwalający na zamrożenie kont użytkowników, był w regulaminie.

Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, próba "ochrony" użytkowników tak naprawdę sprawia, że tracą oni swoje środki. Nie mogą bowiem ich spieniężyć, np. sprzedając je za dolary i wypłacając do banku. Trudno sobie wyobrazić, aby Celsius Network odzyskał jeszcze kiedykolwiek lojalność klientów. Gdy tylko pozwoli na dokonywanie wypłat, niemal na pewno zdecydowana większość inwestorów zdecyduje się opuścić tego usługodawcę.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200