CeBIT nieco mniejszy

CeBIT nieco mniejszy

TravelPilot510 Blaupunkt

Swoje pięć minut na CeBIT z pewnością miała nieco zapomniana marka Blaupunkt. Firma przedstawiła radia samochodowe umożliwiające odbiór internetowych stacji dzięki połączeniu z siecią poprzez telefon i łącze Bluetooth. O ile słuchanie internetowego radia przez komórkę 3G raczej szybko się nie spopularyzuje (zwłaszcza w roamingu), to nowości Blaupunkta spod znaku GPS mają już bardziej praktyczne zastosowanie. TravelPilot 510 to kolejny model tego producenta wyposażony w kamerę i funkcje wideoprezentacji drogi z nałożonymi wskazówkami nawigacyjnymi. Urządzenie obsługuje kilka innych ciekawych funkcji związanych z bezpieczeństwem podróży. Wedle deklaracji Blaupunkta TravelPilot 510 sam rozpoznaje znaki drogowe informujące o ograniczeniu prędkości. Ponadto wie jak ostre są zakręty (przelicza to na podstawie danych z mapy) oraz informuje kierowcę o optymalnej i maksymalnej prędkości wykonywania manewru skrętu. Kontroluje także, czy kierowca zachowuje bezpieczną odległość od poprzedzającego auta. TravelPilot 510 ma wejść do sprzedaży w lipcu br.

IBM na CeBIT przedstawił urządzenie, które zwiększa bezpieczeństwo transakcji bankowych. Prototypowy Zone Trusted Information Channel to specjalny pendrive, który po włożeniu do portu USB komputera nawiązuje bezpośrednie połączenie SSL z określonym bankiem. Działa niezależnie od przeglądarki i oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Wszelkie transakcje, jakie przez okno przeglądarki zleca użytkownik banku, muszą być weryfikowane i zatwierdzane za pośrednictwem ZTIC. Ma on wyświetlacz, na którym ukazują się kwoty i numery kont. Z kolei Fujitsu-Siemens podczas tegorocznego CeBIT-u postawił na ekologię. Firma prezentowała pierwszy na świecie - jak zapewnia - komputer pobierający absolutnie zero prądu po wyłączeniu systemu operacyjnego. Ekologiczny tryb "stand-by" zaimplementowano w komputerze Esprimo 7935. Do sprzedaży trafi w połowie roku.

Nie tylko produkty

W każde wydarzenie wystawiennicze z branży IT, zwłaszcza tej rangi co CeBIT, wpisane są liczne wystąpienia i seminaria. W tym roku wiodącymi tematami były ekologia, bardzo pojemny termin webciety (Web-based society) i debata ekonomiczna. W ramach CeBIT Global Conferences, głos zabrało bardzo wielu przedstawicieli sektora ICT. Mówili o różnych sprawach, ale właściwie jednym głosem, sprowadzającym się do przesłania: "Inwestycje w IT receptą na kryzys". Craig Barret, prezes Intela przekonywał, że inwestycje w innowacje i nowe technologie właśnie w tych czasach stanowić będą fundament przyszłego rozwoju ekonomicznego. Arnold Schwarzenegger przypominał, że kryzys to przede wszystkim kryzysowe nastroje, którym nie wolno się poddawać. Ben Verwaayen, prezes Alcatel-Lucent podczas wystąpienia na CeBIT stwierdził, iż rozwój Internetu może być jedną z recept na spowolnienie ekonomiczne. Jego zdaniem, szerokopasmowy dostęp do sieci i rozwój społeczeństwa informacyjnego, powinien stać się integralną częścią pakietów stymulujących gospodarkę. Z kolei Leo Apotheker, współprezes SAP zapowiedział, że jego firma - w skali całej korporacji - zamierza ograniczyć emisję związków węgla o 60% do 2020 r. "Nieważne jak bardzo przemysł IT będzie dążył do redukcji emisji gazów cieplarnianych, to ciągle tylko 2% emisji w skali całego świata" - powiedział. "Musimy pomóc przedsiębiorstwom ograniczyć za pomocą technologii IT pozostałe 98% szkodliwych emisji" - dodał.


TOP 200