CeBIT nieco mniejszy

Wystawowe statystyki i wizyta Arnolda Schwarzeneggera zdominowały dyskusje o tegorocznej edycji targów CeBIT, spychając na drugi plan doniesienia o premierach.

Spadek liczby wystawców nie był niespodzianką. Kryzys ograniczył budżety reklamowe wielu firm IT. Organizatorzy są jednak zdania, że targi wniosły do branży powiew optymizmu. "Zorganizowanie imprezy o prawdziwie międzynarodowym zasięgu, gromadzącej 4300 wystawców i przeszło 400 tys. odwiedzających - zwłaszcza w tak trudnych czasach - to nie lada osiągnięcie" - komentował zarząd Deutsche Messe AG, tuż po zakończeniu CeBIT-u.

CeBIT nieco mniejszy

Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger i kanclerz Niemiec Angela Merkel na stoisku Netgear na CeBIT 2009.

Niezależnie od statystyk dało się zauważyć, że w tym roku oferta CeBIT-owa nie przyciągała takiej uwagi, jak w latach ubiegłych. Bezsprzecznie większe zainteresowanie - niż jakikolwiek wystawiany na targach produkt - budziła wizyta Arnolda Schwarzeneggera. Gubernator Kalifornii przyjechał do Niemiec promować osiągnięcia firm z Krzemowej Doliny. Bilety na jego wystąpienie podczas targów rozeszły się w błyskawicznym tempie. Uczestnicy nie zawiedli się. Oprócz pokrzepiającego przesłania odnoszącego się do kryzysu, usłyszeli także nieśmiertelne "I'll be back" i "Hasta la vista baby". Stan Kalifornia był partnerem CeBIT 2009.

Garść ciekawostek

CeBIT nieco mniejszy

Asus eee NAS

Podczas CeBIT-u bezsprzecznie najbardziej aktywnym marketingowo wystawcą był Asustek. Tajwańska firma prezentowała kilka zupełnie lub prawie nowych produktów. Pod hasłem "Najmniejszy na świecie komputer stacjonarny obsługujący rozdzielczość HD" firma reklamowała swój znany już komputer klasy nettop Eee Box PC B206. Na swoim stoisku Asus prezentował także pełnowymiarową klawiaturę z wbudowanym komputerem (eee Keyboard PC), który to wcześniej był jedną z atrakcji targów CES. Dowiedzieliśmy się także, że do rodziny Asus eee dołączy stacja NAS (z możliwością zainstalowania dwóch dysków SATA), wyposażona procesor Atom 1,6 GHz, 2 GB pamięci, 3,5 calowy ekran LCD, nagrywarkę DVD, moduł 802.11n, cztery porty Gigabit Ethernet i mini UPS. Większe zainteresowanie wzbudził prototyp rozkładanego jak książka, dwuekranowego laptopa Asusa z wirtualną klawiaturą i Windows 7. Producent podkreśla, że komputer jest pochodną uruchomionego w październiku 2008 r. projektu WePC.com. W jego ramach Intel i Asus chcą tworzyć komputery zgodnie ze społecznościowymi projektami i wskazówkami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200