CeBIT 2004 – inwazja nowości

Jutro w Hannoverze rozpoczynają się największe na świecie targi komputerowe CeBIT. W tegorocznej imprezie, która odbywa się w dniach 18-24 marca, weźmie udział rekordowa liczba wystawców zagranicznych, w tym największa w historii reprezentacja rynku azjatyckiego. Motto tegorocznej imprezy brzmi: „Jutro będziemy kupować inaczej, sprzedawać inaczej, żyć inaczej i pracować inaczej.” W halach wystawowych o łącznej powierzchni 334 168 m2 zaprezentuje się 6411 wystawców z 64 krajów.

Największy wzrost wystawców zanotowano wśród klientów z Chin. Ich liczba wzrosła ze 111 w 2003 roku do 189 w roku bieżącym.

Tegoroczny CeBIT ma koncentrować się wokół dwóch głównych sektorów IT – dystrybucji i sprzedaży oraz małych i średnich firmach. W hali 25 przygotowano specjalną sekcję „Planet Reseller”, która ma być kopalnią wiedzy dla dilerów i dystrybutorów. W ramach odbywających się tam paneli dyskusyjnych, będzie można się m.in. dowiedzieć o najbardziej efektywnych modelach sprzedaży oraz zasadach nawiązywania kontaktów handlowych.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

Targi ma odwiedzić ok pół miliona osób. To mniej niż jeszcze kilka lat temu (w 2000 roku odnotowano ok 800 tys zwiedzających), jednak więcej niż w dwóch ubiegłych latac, w których to frenwencja spadała z powodu zagrożenia zamachami terrorystycznymi oraz epidemią wirusa SARS.

Pewnym zgrzytem jest wprowadzenie w tym roku przez organizatorów wysokich opłat za korzystanie z targowej sieci WiFi. Przewidziano trzy typy abonamentów – godzinny w cenie 10 EUR (w zeszłym roku 7,5 EUR), 4-godzinny za 35 EUR (w 2003 roku 15 EUR) oraz dniowy (limit 10 godzin) za 85 EUR (w roku ubiegłym było to 30 EUR za 24 godziny). Zlikwidowano abonament pozwalający na korzystanie z WiFi przez cały czas trwania targów. W zeszłym roku wynosił on 200 EUR. Cebitowa sieć WiFi pracująca w standardzie 802.11b składa się z 200 punktów dostępowych pokrywających wszystkie hale wystawowe oraz centrum informacyjne.

W tym roku organizatorzy liczą na popularność sekcji poświęconej transmisji głosu za pośrednictwem sieci komputerowej (VOIP). W tym tygodniu firma Nortel Networks zaprezentowała aparaty telefoniczne WiFi, specjalne punkty dostępowe oraz akcesoria pozwalające na prowadzenie rozmów telefonicznych za pośrednictwem sieci. Także inne firmy, takie jak Proxim czy Alcatel zamierzają przekonać konsumentów do tego typu rozwiązań.

Jedną z najbardziej interesujących sekcje będzie z pewnością telefonia komórkowa. Zaprezentują się m.in. Nokia, Samsung oraz inni gracze tego rynku, którzy pokażą najnowsze aparaty telefoniczne wyposażone w zaawansowane aparaty cyfrowe i funkcje wykorzystujące potencjał drzemiący w GPRS i UMTS.

Nie zabraknie także prezentacji takich technologii komunikacji bezprzewodowej jak: bezprzewodowe USB oraz WiMax (pozwala na bezprzewodową komunikację w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od nadajnika). WiMax ma pozwolić na wyposażenie w szerokopasmowy dostęp do Internetu użytkowników indywidualnych i biznesowych, którzy nie mają szans na podłączenie drogą konwencjonalną z wykorzystaniem okablowania.

Jeśli chodzi o pecety to silny akcent zostanie położony na miniaturowe komputery stanowiące centra domowej rozrywki. VIA będzie promowała urządzenia bazujące na płytach Mini-ITX, pokazany zostanie także nowy procesor tej firmy zajmujący jedynie 1 cm2 (częstotliwość taktowania do 1 GHz). Płyty w niego wyposażone mają rozmiary 12x12 cm i posiadają zintegrowaną większość komponentów niezbędnych do pracy peceta. Miniaturowe rozmiary przybierze także wiele pecetów wyposażonych w 64-bitowe Athlony AMD.

Swoje premiery na targach będzie miało kilka dwuwarstwowych nagrywarek DVD o których pisaliśmy we wcześniejszych artykułach. Obok niech staną wypalarki kolejnej generacji – czyli urządzenia z błękitnym laserem pozwalające na zapis na krążku do 23 GB danych.

Wszystkich zainteresowanych targami CeBIT 2004, zapraszamy do odwiedzenia wątku:

http://www.idg.pl/news/watek/40.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200