Carrier IQ, HTC i Samsung przed sądem

Do amerykańskiego sądu trafił w ubiegłym tygodniu wniosek o przyjęcie pozwu zbiorowego przeciwko firmie Carrier IQ - producentowi kontrowersyjnego oprogramowania służącego do monitorowania aktywności użytkowników urządzeń mobilnych. Podobne pozwy złożone zostały również przeciwko koncernom HTC oraz Samsung

Przyjęcia formalnego pozwu zbiorowego przeciwko Carrier IQ domaga się niejaka Erin Janek (w jej wniosku wymieniono również firmę HTC). Niezależnie od niej, czterech użytkowników smartfonów z Kalifornii złożyło w lokalnym sądzie podobny wniosek, skierowano przeciwko Carrier IQ, HTC oraz Samsungowi.

Wszyscy powodzi twierdzą, że dostawca oprogramowania monitorującego oraz producenci telefonów bez ich wiedzy i zgody gromadzili dane na temat ich zachowań oraz komunikacji. W obu przypadkach pozwanym zarzucono m.in. świadome naruszenie przepisów ustawy regulującej zasady przechwytywania komunikacji FWA (Federal Wiretap Act).

Zobacz również:

Dodajmy, że zarówno HTC, jak i przyznały się już do instalowania w swoich telefonach oprogramowania monitorującego Carrier IQ - aczkolwiek przedstawiciele obu firm twierdzą, że zrobili to na wyraźne zlecenie operatorów telefonii komórkowej.

O technologii Carrier IQ zrobiło się głośno przed kilkoma dniami, gdy Trevor Eckhart, niezależny specjalista ds. bezpieczeństwa, wykazał, że dzięki niej operatorzy komórkowi można uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat aktywności użytkowników telefonów mobilnych. Z rozwiązań firmy korzysta większość amerykańskich operatorów - jednak zarówno oni, jak i przedstawiciele Carrier IQ, twierdzą, że technologia ta służy wyłącznie do celów diagnostycznych.

Eckhart dowiódł jednak, że oprogramowanie monitorujące można wykorzystać znacznie szerzej - w tym nawet do rejestrowania znaków wpisywanych na klawiaturze. Przedstawiciele producenta oprogramowania konsekwentnie temu zaprzeczają - ich zdaniem takie zagrożenie nie jest realne. Firma twierdzi też, że decyzja co do tego jakie dane ma agregować i przesyłać oprogramowanie Carrier IQ, należy wyłącznie do operatora sieci komórkowej.


TOP 200