Całkiem nowy Intel w natarciu

Do desktopów i notebooków

Nehalem w zależności od wersji będzie wyposażony w od 2 do 8 rdzeni. Będzie to procesor monolityczny, gdzie podobnie jak w serwerowej Tukwili zastosowane zostaną połączenia punkt-punkt nazwane przez Intela QuickPath. W Nehalemie powróci funkcja wielowątkowości (Hyper Threading) tak więc odpowiednio przystosowany system operacyjny będzie identyfikował procesor jako 4- lub nawet 16-rdzeniowy (w przypadku modeli 8-rdzeniowych). Nehalem będzie korzystał z pamięci podręcznej trzeciego poziomu. Ta podobnie jak pamięć drugiego poziomu będzie współdzielona pomiędzy wszystkie rdzenie. Wprowadzony zostanie nowy zestaw funkcji SSE 4.2 (tym razem wzbogacony o funkcje przyspieszające m.in. XML). W produkcji procesory Nehalem znajdą się w czwartym kwartale bieżącego roku. Nehalem ma pozwolić na budowanie procesorów na zasadzie składania klocków. Kluczowe elementy układanki to oczywiście rdzenie, współdzielona pamięć podręczna, interfejs komunikacyjny QPI oraz kolejna nowość, zintegrowany rdzeń graficzny (instalowany opcjonalnie). Nehalem ma pozwalać na istotną poprawę wydajności przetwarzania wielowątkowego.

Całkiem nowy Intel w natarciu

Nehalem - to co użytkowników domowych zainteresuje najbardziej. Zapowiada się bardzo ciekawy układ

Intel szacuje, że w tej materii wydajność powinna wzrosnąć o 33%. Szybszy ma być także dostęp do współdzielonej pamięci podręcznej. Pojemność pamięci podręcznej pierwszego poziomu pozostała niezmieniona i wynosi 64KB na rdzeń (32 KB pamięci dla instrukcji i 32 KB dla danych). Pamięć drugiego poziomu ma mieć pojemność 256 KB na rdzeń, natomiast pamięć podręczna trzeciego poziomu będzie współdzielona, a jej pojemność to 8 MB. Nehalem będzie mógł pracować w konfiguracji wieloprocesorowej. Zintegrowany z procesorem kontroler pamięci obsłuży moduły DDR3 800/1066/1333 (3 kanały na procesor). Procesorami będzie zarządzał chipset Tylersburg. Przepustowość pamięci w porównaniu do dzisiejszych najwydajniejszych platform serwerowej serii Xeon będzie aż 4-krotnie wyższa.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Sztuczna inteligencja od Apple wymagać może nowych procesorów

CPU na lata 2009-2010

Intel zaprezentował też swoje plany produktowe na kolejne lata. W 2009 roku doczekamy się Nehalema wykonanego w procesie technologicznym 32 nm (kodowa nazwa Westmere). Rok później zobaczymy całkowicie nowe procesory, w nowej mikroarchitekturze o kodowej nazwie Sandy Bridge. Układy te będą również produkowane w 32 nm.


TOP 200