Całkiem nowy Intel w natarciu

Intel nie spoczywa na laurach. Jeszcze przed rozpoczynającą się na początku kwietnia coroczną konferencją technologiczną IDF, Pat Gelsinger, jedna z czołowych postaci Intela, przedstawił szczegóły nowej mikroarchitektury Nehalem, która w stosunku do Core 2 niesie ze sobą całą masę istotnych nowości. Intel rezygnuje z szyny systemowej na rzecz połączeń bezpośrednich, wraca wielowątkowość w postaci Hyper Threadingu, pojawia się zintegrowany kontroler pamięci i pamięć podręczna trzeciego poziomu. Dodatkowo Intel zaprezentował szczegóły mikroarchitektury nowych procesorów serwerowych, które będą wyposażone w 6 rdzeni.

Do serwerów

Tukwila to nowy procesor serii Itanium. 4-rdzeniowy układ Intela ma 30 MB pamięci podręcznej. Składa się z 2 mld tranzystorów i jest wyposażony w rozbudowaną technologię wielowątkowości.

Całkiem nowy Intel w natarciu

Tukwila od środka - kluczowe zmiany

Interfejs komunikacyjny pomiędzy rdzeniami to QuickPath, czyli technologią bezpośrednich połączeń typu punkt-punkt. Tukwila ma podwójny, zintegrowany kontroler pamięci. Ten procesor serwerowy wg. Intela ma oferować ponad dwukrotnie wyższą wydajność niż układy Itanium poprzedniej generacji.

Zobacz również:

Całkiem nowy Intel w natarciu

Tukwila - nowy procesor serwerowy Intela serii Itanium

Nowe Xeony 7300 maja być oszczędniejsze pod względem zużycia energii i zostaną wyposażone nawet w 6 rdzeni. Pierwszym układem tego typu będzie linia CPU o kodowej nazwie Dunnington. Układy te będą zbudowane z 1,9 mld tranzystorów w technologii 45 nm. 6 rdzeni otrzyma 16 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu.

Całkiem nowy Intel w natarciu

Kluczowe nowości procesorów Dunnington

Nowością są udoskonalone funkcje wspomagające sprzętowo wirtualizację. Procesory te są kompatybilne z podstawkami platformy Caneland, tak więc wkładając je do obecnie wykorzystywanych maszyn nie będzie trzeba zmieniać płyt głównych. Pojawią się w sklepach w drugiej połowie 2008 roku.

Całkiem nowy Intel w natarciu

Rdzeń procesora 6-rdzenowego Dunnington


TOP 200