CDN w korporacjach

Przełączanie i uniwersalność

CDN w korporacjach

Rozwiązanie e-learningu i e-komunikacji za pomocą sieci ECDN (Enterprise Content Delivery Network) firmy Cisco

Równoważenie obciążenia w połączeniu z technologią przełączania w sieciach CDN pozwala firmom na okresowe rozszerzanie dostępności ich serwisów. Sieć CDN można przy takiej konfiguracji traktować jako narzędzie pozwalające organizacji na rozszerzenie własnych zasobów serwerowych, wtedy gdy przestają one być wystarczające. Może się tak stać, gdy np. portal internetowy zacznie transmitować na żywo jakieś wydarzenie. Wystarczające do tej pory połączenie i infrastruktura przestają w takiej sytuacji spełniać swoje zadania. Firmy, które korzystają z takiej usługi, mogą w dowolny sposób określić warunki, w jakich ma być uruchomione dodatkowe połączenie. Odpowiednie oprogramowanie do zarządzania obciążeniem (Traffic Management) może wg różnych kryteriów odpowiednio kierować ruchem. Takie podejście pozwala zredukować koszty. Firma utrzymująca stronę nie musi budować bardzo rozbudowanej infrastruktury, jeśli jest ona potrzebna okresowo. Operator sieci CDN rozliczy wykorzystane dodatkowo udostępnione pasmo i czas, w którym było ono aktywne.

Elementy składowe Content Delivery Network

Sprzęt. Do budowania sieci wykorzystywane są urządzenia specjalizowane (appliance), przełączniki oraz rutery z podstawową funkcjonalnością dostarczania zawartości. Wiele rozwiązań CDN zawiera przełącznik warstw 4-7 albo specjalizowane rutery zawartości. Specjalizowane urządzenia do CDN można podzielić ze względu na funkcjonalność na sprzęt do dostarczania zawartości statycznej, mediów strumieniowych i innych.

Oprogramowanie. Oprogramowanie do sieci CDN działa z reguły na systemach operacyjnych ogólnego przeznaczenia (Unix, Linux, Windows 2000). Składa się z modułów odpowiadających za buforowanie, media strumieniowe i inne rodzaje zawartości. Często dostępne są również odpowiednie rozwiązania P2P (peer to peer) do dostarczania zawartości statycznej i strumieniowej.

Mechanizmy zarządzania. Wiele rozwiązań do zarządzania sieciami CDN jest sprzedawanych jako oddzielne komponenty, umożliwiające dowolną integrację z dostępnym sprzętem i oprogramowaniem. W zależności od tego, kto jest ich odbiorcą - dostawca Internetu albo korporacja - są dostępne określone, specyficzne mechanizmy zarządzania.

Nowe nadzieje

Opublikowany na początku br. raport firmy analitycznej IDC wskazuje na duże szanse rozwoju sieci CDN dla korporacji, które zechcą wykorzystywać ją nie tylko do dostarczania multimediów i stron internetowych. Oprócz zastosowań w e-learningu i komunikacji korporacyjnej będą one wykorzystywane przy przesyłaniu danych firmowych do oddalonych biur i oddziałów.

Jak twierdzą analitycy, technologia będzie też szerzej wykorzystywana bezpośrednio przez korporacje bez udziału operatorów. Większy udział w zastosowaniu technologii CDN będą miały rozwiązania distributed computing. Firmy mające oddalone oddziały zaczną szukać w technologii CDN sposobu na dystrybucję aktualnych danych o sprzedaży i stanach magazynowych z centralnego serwera danych do oddziałów. Według danych IDC w 2002 r. firmy wydały ok. 300 mln USD na wyposażenie do tworzenia sieci CDN, np. sprzęt do buforowania informacji. Spodziewany jest systematyczny wzrost tych wydatków, które w roku 2006 osiągną poziom miliarda dolarów.

W ostatnich miesiącach ub.r. na rynku rozwiązań do CDN sporo się działo. Wiele znanych firm zmieniło profil działalności, np. CacheFlow przekształciło się w BlueCoat, firmę zajmującą się rozwiązaniami w zakresie bezpieczeństwa. Inne zostały wykupione (Yahoo nabyło firmę Inktomi). Najważniejszymi graczami na rynku produktów dla CDN pozostają: Cisco, F5 Networks, Nortel, Radware i Volera. Oferują one produkty, takie jak urządzenia buforujące (caching devices), przełączniki webowe oraz urządzenia dedykowane do kierowania i planowania dystrybucji zawartości w korporacji. Firma SBC Communications wykorzystuje technologię CDN do dostarczania multimedialnych materiałów wideo do technicznej obsługi sieci. Urządzenia Cisco są wykorzystywane do dostarczania filmów szkoleniowych i innych materiałów multimedialnych do ponad 300 lokalizacji w sieciach dostawców usług.

W przypadku materiałów multimedialnych sieci CDN są stosowane częściej do przesyłania np. filmów instruktażowych poza godzinami szczytu niż do przekazów na żywo. Zabezpiecza to przed nadmiernym przeciążeniem sieci i pozwala na dostarczanie obrazu lepszej jakości, ponieważ takie filmy są z reguły oglądane lokalnie.

Raport firmy Gartner, przedstawiający sposoby budowania wysoko dostępnych sieci obsługujących media strumieniowe, jako jedną z metod ich uruchomienia przedstawia właśnie sieci CDN i ECDN (Enterprise Content Delivery Network). Według analityków typowe technologie przekazów multicast radzą sobie z tradycyjnymi przekazami strumieniowymi, ale w przypadku przekazów na żądanie (on-demand) są już wymagane większe możliwości, które może zapewnić właśnie ECDN.

CDN i... piłka nożna

Strona organizacji piłkarskiej UEFA obsługuje od 1,5 do 2 mln użytkowników dziennie. W dniach istotnych meczy obciążenie wzrasta nawet do 6 mln użytkowników. Jej zawartość jest dostarczana do czterech lokalizacji z buforującymi serwerami brzegowymi - San Jose, Sterling, Londyn oraz Tokio - w sieci CDN operatora NTT/Verio. Wykorzystywane są przy tym mechanizmy reverse-proxy i globalnego równoważenia obciążenia. Serwis udostępnia zarówno zawartość statyczną, jak i media strumieniowe (Windows Media, RealOne Player, QuickTime). Szyfrowany za pomocą SSL ruch musi być jednak nadal obsługiwany przez serwery źródłowe. Zastosowanie technologii CDN pozwoliło na skrócenie od 2 do 8 razy czasu pobierania zawartości z tego popularnego serwisu piłkarskiego.


TOP 200