CAMEL inteligencja w sieciach GSM

Faza trzecia CAMEL pozwoli abonentom GSM na korzystanie z pełnego portfolio swoich usług IN nawet na terenie obcej sieci. W architekturze CAMEL 3 uwzględniono specjalne jednostki funkcjonalne, odpowiedzialne za współpracę z częścią pakietową sieci GSM (np. gprsSSP). Pozwoli to abonentom systemu pre-paid na korzystanie z GPRS oraz innych aplikacji opartych na tym rozwiązaniu (np. MMS) nawet w przypadku roamingu. Faza trzecia to również usługi związane z lokalizacją użytkownika.

Na stronach internetowych organizacji 3GPP można znaleźć informacje na temat fazy czwartej technologii CAMEL, w której jeszcze bardziej zostaną rozszerzone możliwości naliczania opłat za połączenia, kontroli wysyłanych i odbieranych wiadomości SMS (np. monitorowanie SMS-ów przychodzących). Dotąd odpowiednia reakcja sieci IN mogła być wyzwalana jedynie przy wysyłaniu SMS-a. Nastąpi ponadto większa integracja sieci IN z częścią pakietową sieci GSM.

Jak to działa?

CAMEL inteligencja w sieciach GSM

Procedura zestawiania połączenia

Zatem jak wygląda procedura zestawienia połączenia przy współpracy z siecią IN? Przykładem niech będzie sytuacja, w której abonent systemu pre-paid, znajdujący się w obcej sieci GSM, próbuje wykonać połączenie do użytkownika sieci PSTN (założenie przyjęte dla uproszczenia całej operacji).

Rozpoczynający połączenie abonent najpierw musi się zarejestrować w danej sieci GSM (krok 1 - zobacz rysunek str. 63). Podczas tej procedury dane z "domowego" rejestru HLR, zawierające m.in. CSI, są zapisywane w rejestrze VLR centrali MSC, w zasięgu której dany abonent się znajduje. Następnie abonent pre-paid inicjuje połączenie (krok 2), wybierając odpowiedni numer. Centrala MSC, sprawdzając jego dane w rejestrze VLR, znajduje zapis CSI, wskazujący, iż dany abonent jest użytkownikiem sieci IN. W efekcie MSC daje sygnał SSP do rozpoczęcia dialogu z SCP (krok 3). Po otrzymaniu stosownego zapytania w SCP zostaje uruchomiona procedura realizowanej usługi - w tym przypadku pre-paid m.in. sprawdzenie, czy dany użytkownik ma wystarczającą ilość środków na koncie do zrealizowania połączenia. Jeśli SCP nie zgłasza żadnych przeciwwskazań (krok 4), MSC zestawia połączenie do sieci PSTN, po czym użytkownicy mogą rozpocząć rozmowę (kroki 5 i 6).

W tym przykładzie abonent pre-paid mógł uzyskać połączenie, ponieważ jednostka SSP w sieci VPLMN była w stanie nawiązać dialog z SCP, należącym do innej sieci GSM. Stosowany wcześniej INAP nie dawał takich możliwości (m.in. brak informacji CSI z adresem odpowiedniego SCP). W przykładzie założono wykorzystanie protokołu CAP w wersji 2, w którym zostały zdefiniowane wiadomości, pozwalające na odpowiednie naliczanie opłat za połączenie. W przypadku protokołu CAPv1 procedury te były wykonywane po stronie HPLMN.

CAMEL w Polsce

W Polsce wszyscy trzej operatorzy telefonii komórkowej dodali funkcjonalność CAMEL do swoich sieci inteligentnych. Nie spowodowało to znacznego zwiększenia portfolio świadczonych usług, ponieważ większość popularnych dzisiaj serwisów IN (VPN, freephone, pre-paid, rozbudowane przekierowania) może być z powodzeniem realizowana przy wykorzystaniu protokołu INAP. CAMEL fazy pierwszej pozwolił jednak na oferowanie części z tych usług klientom znajdującym się w zasięgu obcych sieci komórkowych. Pierwszym efektem owych przemian były reklamy telewizyjne, przedstawiające zadowolonych abonentów systemu pre-paid, korzystających ze swoich telefonów nawet podczas urlopu w tropikalnych krajach. Z czasem, w miarę wprowadzania kolejnych generacji technologii CAMEL (w tej chwili jest wprowadzana w Polsce faza druga), liczba oferowanych w ten sposób usług będzie się zwiększała. Rozwój koncepcji CAMEL to oczywiście także pojawianie się całkiem nowych, coraz atrakcyjniejszych usług (np. moja strefa), które dodatkowo wzbogacą ofertę operatorów i zwiększą konkurencję między nimi. Nam, użytkownikom pozostaje jedynie czekać na kolejne efekty bogatej wyobraźni inżynierów odpowiedzialnych za projektowanie usług, no i rzecz jasna na obniżenie cen powstałych w ten sposób serwisów.


TOP 200